Zavřít reklamu

I v dnešní době se uživatelé pořád více zajímají o počet megapixelů obsažených ve fotoaparátu smartphonu při uvedení nové vlajkové lodi daného výrobce spíše než o další jeho hodnoty. Od nich je to ostatně i jasný marketingový tah, protože vyšší číslo vypadá prostě lépe. Ve specifikacích produktu však naštěstí už také poměrně často uvádějí jeden důležitější faktor přispívající ke kvalitě výsledných fotografií, a tím je clona. 

Dá se říci, že počet megapixelů je až to poslední, co by vás u charakteristiky fotoaparátů smartphonů mělo zajímat. Jenže ta čísla vypadají tak dobře, a tak dobře se prezentují, že je těžké pídit se po jiných detailech. Tím hlavním je totiž velikost snímače a jednotlivých pixelů ve spojení s clonou. Počet MPx má smysl jen v případě velkoformátového tisku nebo razantního přibližování. Clona fotoaparátu chytrého telefonu totiž řídí velkou část ostrosti, expozice, jasu a zaostření.

Co je to clona 

Čím menší je clonové číslo, tím je clona širší. Čím širší je clona, tím přichází více světla. Pokud váš smartphone nemá dostatečně širokou clonu, získáte podexponované a/nebo zašuměné fotografie. Tomu lze napomoci použitím delšího času závěrky nebo nastavením vyšší hodnoty ISO, ale tato nastavení se většinou používají na DSLR a např. nativní iOS Fotoaparát tato určení neumožňuje, ačkoli z App Store si můžete stáhnout skutečné množství titulů, které to umí.

clona

Výhodou širokých clon tedy je, že již nemusíte upravovat rychlost závěrky ani ISO tam, kde je slabší osvětlení, což znamená, že váš fotoaparát bude flexibilnější v různých světelných podmínkách. Je ale pravdou, že právě toto se snaží řešit i různé noční režimy. Na delší čas je obtížné fotit osoby a pohyb obecně, navíc se můžete chvět a mít výsledek rozmazaný. Vyšší ISO zase může vést ke značné míře šumu, protože ve skutečnosti zvyšujete citlivost senzoru na světlo, kterého se vám nedostává, což vede k digitálním aberacím.

Velikost otvoru clony je také zodpovědná za hloubku ostrosti, která má za následek větší či menší bokeh, tedy izolaci objektu od pozadí. Čím menší je clona, tím více je objekt od pozadí izolovaný. Je to pěkně vidět u iPhonů 13 Pro a jejich širokoúhlého objektivu, když se snažíte fotografovat blízký objekt a vypnete si makro. Bokeh a samotná clona je v tomto ohledu ale často spojována s režimem Portrét. Ten však pracuje softwarově a může vykazovat chyby. Pokud si nicméně dáte jeho editaci, pěkně ty rozdíly uvidíte.

Vyšší MPx a vliv na clonu 

Apple ustálil rozlišení svých fotoaparátu na 12 MPx, i když se s iPhony 14 očekává, že přijdou s navýšením na 48 MPx, alespoň tedy u modelů Pro a jejich širokoúhlého fotoaparátu. Nebude to však nic proti ničemu, pokud dokáže zůstat na ideálním clonovém čísle, které je u aktuálního Pro modelu skutečně skvělých ƒ/1,5. Jakmile ale poroste, už navýšení MPx postrádá smysl, pokud nám tedy společnost své kroky patřičně nevysvětlí, což ostatně umí více než dobře. Paradoxně bychom ale mohli dospět k tomu, že více MPx s vyšším clonovým číslem v novější generaci iPhonu bude pořizovat horší fotografie než méně MPx s nižším clonovým číslem ve starší generaci. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Nesnáším u fotek, když je rozpatlané pozadí, to je hnus! Fotka má být celá krásně ostrá a plná detailů. Snad se k tomu iPhony jednou přiblíží. Zatíj je to jen taková atrapa foťáku, která navíc za Androidí konkurencí dost zaostává!

    To je naprostý nesmysl. Ostatně proto existuje např. u DSLR plně manuální režim, kde lze nastavit svatou trojici, tedy clonu, čas a ISO. Díky tomu mám pod kontrolou hloubku ostrosti, šum, ostrost fotky. Fotky s nízkou hloubkou ostrosti, tedy rozmazaným pozadím vypadají velice efektně, zejména v případech, kdy „maže“ pozadí optika a nikoliv softwarový post processing, jako je tomu v případě pidiobjektivů u mobilů. Protože u těchto miniaturních objektivů je problém, že mají vysokou hloubku ostrosti vždy a je nutno tomu pomáhat softwarově. A je úplně jedno, jestli se jedná o iOS, Android a nebo kdysi populární kompaktní fotoaparáty.

    az na to, ze sa jedna o svetelnost objektivu a nie o clonu, mobily (pokial viem) nemaju nastavitelnu clonu, cize ostava len svetelnost

    Světelnost objektivu je dána konstrukcí a je to vlastně nejnižší možné clonové číslo. U mobilů je samozřejmě clonu možno měnit, ovšem pouze elektronicky, nikoliv mechanicky, jako tomu je např. u objektivů pro zrcadlovky. Samozřejmě čím je lepší světelnost (tedy nižší nejnižší možné clonové číslo), tím je objektiv lepší a dražší. Jen pro představu u Canonu pevná padesátka se světelností f/1,8 stojí cca 3000Kč, padesátka se světelností f/1,4 stojí cca 11.000Kč a padesátka f/1,2 stojí 40 tisíc. Taky čím světelnější objektiv, tím je větší a těžší, je v něm víc „skla“

    Vyšší rozlišení, tedy víc MPx má význam v případě výřezů z fotografie, či tzv. digitálnímu zoomu, což je vlastně totéž. Bohužel to způsobuje u miniaturních snímacích čipů problémy s šumem. Těch 12MPx je ve většině případů naprosto dostačujících.

celý text

Čtěte více.