Zavřít reklamu

I v dnešní době se uživatelé pořád více zajímají o počet megapixelů obsažených ve fotoaparátu smartphonu při uvedení nové vlajkové lodi daného výrobce spíše než o další jeho hodnoty. Od nich je to ostatně i jasný marketingový tah, protože vyšší číslo vypadá prostě lépe. Ve specifikacích produktu však naštěstí už také poměrně často uvádějí jeden důležitější faktor přispívající ke kvalitě výsledných fotografií, a tím je clona. 

Dá se říci, že počet megapixelů je až to poslední, co by vás u charakteristiky fotoaparátů smartphonů mělo zajímat. Jenže ta čísla vypadají tak dobře, a tak dobře se prezentují, že je těžké pídit se po jiných detailech. Tím hlavním je totiž velikost snímače a jednotlivých pixelů ve spojení s clonou. Počet MPx má smysl jen v případě velkoformátového tisku nebo razantního přibližování. Clona fotoaparátu chytrého telefonu totiž řídí velkou část ostrosti, expozice, jasu a zaostření.

Co je to clona 

Čím menší je clonové číslo, tím je clona širší. Čím širší je clona, tím přichází více světla. Pokud váš smartphone nemá dostatečně širokou clonu, získáte podexponované a/nebo zašuměné fotografie. Tomu lze napomoci použitím delšího času závěrky nebo nastavením vyšší hodnoty ISO, ale tato nastavení se většinou používají na DSLR a např. nativní iOS Fotoaparát tato určení neumožňuje, ačkoli z App Store si můžete stáhnout skutečné množství titulů, které to umí.

clona

Výhodou širokých clon tedy je, že již nemusíte upravovat rychlost závěrky ani ISO tam, kde je slabší osvětlení, což znamená, že váš fotoaparát bude flexibilnější v různých světelných podmínkách. Je ale pravdou, že právě toto se snaží řešit i různé noční režimy. Na delší čas je obtížné fotit osoby a pohyb obecně, navíc se můžete chvět a mít výsledek rozmazaný. Vyšší ISO zase může vést ke značné míře šumu, protože ve skutečnosti zvyšujete citlivost senzoru na světlo, kterého se vám nedostává, což vede k digitálním aberacím.

Velikost otvoru clony je také zodpovědná za hloubku ostrosti, která má za následek větší či menší bokeh, tedy izolaci objektu od pozadí. Čím menší je clona, tím více je objekt od pozadí izolovaný. Je to pěkně vidět u iPhonů 13 Pro a jejich širokoúhlého objektivu, když se snažíte fotografovat blízký objekt a vypnete si makro. Bokeh a samotná clona je v tomto ohledu ale často spojována s režimem Portrét. Ten však pracuje softwarově a může vykazovat chyby. Pokud si nicméně dáte jeho editaci, pěkně ty rozdíly uvidíte.

Vyšší MPx a vliv na clonu 

Apple ustálil rozlišení svých fotoaparátu na 12 MPx, i když se s iPhony 14 očekává, že přijdou s navýšením na 48 MPx, alespoň tedy u modelů Pro a jejich širokoúhlého fotoaparátu. Nebude to však nic proti ničemu, pokud dokáže zůstat na ideálním clonovém čísle, které je u aktuálního Pro modelu skutečně skvělých ƒ/1,5. Jakmile ale poroste, už navýšení MPx postrádá smysl, pokud nám tedy společnost své kroky patřičně nevysvětlí, což ostatně umí více než dobře. Paradoxně bychom ale mohli dospět k tomu, že více MPx s vyšším clonovým číslem v novější generaci iPhonu bude pořizovat horší fotografie než méně MPx s nižším clonovým číslem ve starší generaci. 

.