Zavřít reklamu

Poslední dobou stále více sílí informace o tom, že Apple v budoucnu konečně nasadí do svých iPhonů periskopový objektiv. U konkurence už to není nic mimořádného, protože jej používají vlajky Samsungu, Googlu i četná čínská produkce. K čemu je ale vlastně dobrý, a proč bychom jej měli v iPhonech vlastně chtít? 

Právě protože už zde máme četnou produkci smartphonů, které nějakou variantu periskopového objektivu nabízejí, můžeme si udělat představu o tom, co by řešení Applu přineslo. Periskopová čočka nabízí možnosti optického zoomu, které u fotoaparátu chytrého telefonu jinak nejsou možné kvůli jeho tloušťce. Obvykle umožňuje 5x nebo dokonce 10x optické přiblížení. Ve hře je ale i variabilní přiblížení, kdy se může ohnisko měnit s tím, jak se zde pohybují skla.

Jak funguje periskopický objektiv 

Samozřejmě není jasné, jak Apple plánuje periskopickou čočku do svých iPhonů implementovat, protože variant má několik i s ohledem na variabilní clonu, ale obecně tato technologie používá hranol nebo zrcadlo k lomu světla na snímač čočky pro účely zvětšení (typicky o 90 stupňů), přičemž mechanika čočky je zabudována do vnitřku smartphonu namísto toho, jak to známe třeba z DSLR, tedy objektivu mimo tělo zařízení.

Protože zde musí světlo urazit delší vzdálenost, má to vliv na světelnost, která je tím pádem horší. Ta u Galaxy S23 Ultra má třeba hodnotu f/4,9, ta u Pixelu 7 Pro f/3,5. Je třeba počítat s vyšším šumem a jasné limitaci při focení za zhoršených světelných podmínek, což se prostě nedá doporučit. Technologie periskopových objektivů už ale pokročila natolik, že je možné ji pohodlně do chytrých telefonů přidat, aniž by je to výrazně limitovalo s ohledem na vnitřní prostor. Samsung si třeba může dovolit přidat telefonu nejen periskop, ale i šachtu na stylus, a pořád má 4 fotoaparáty nebo 5000mAh baterii a bezdrátovým nabíjením.

clona

V závislosti na konstrukci telefonu a vnitřním prostoru, který má k dispozici, může být periskopový objektiv i poměrně dlouhý, což mu umožňuje působivou úroveň optického zoomu. Samsung např. nabízí zmíněné úctyhodné 10x přiblížení, čímž v tomto vyniká, protože ostatní výrobci nabízejí méně, Pixel 7 Pro umí přiblížení 5x, stejně jako takový Xiaomi 13 Ultra atd.

Není optické přiblížení jako digitální 

Teleobjektiv iPhonu je omezen na 3x optický zoom, ale digitální zoom zvládne přiblížení klidně 15x. Jenže digitální zoom je v podstatě oříznutí snímku pořízeného širokoúhlým objektivem a jeho přepočítání na plné rozlišení, což má za následek rozmazání a nevzhledné artefakty, kvůli kterým je fotografie často jen odpad, a to kvůli nedostatku detailů. Samsung dokonce umí 100x digitální Space Zoom, který je ale spíše jen o marketingu a focení Měsíce, protože k ničemu jinému se příliš nehodí.

Apple však má svůj patent na periskopový objektiv v iPhonu už od roku 2016, který popisuje systém složených objektivů fotoaparátu zahrnující více čoček s refrakční silou a skládací prvek světelné dráhy právě ve formě zrcadla. Není třeba se nijak hádat o tom, jestli je nebo není periskopový objektiv užitečný. Současná produkce Android telefonů to jasně dokazuje, kdy právě s 10x přiblížením Galaxy S23 Ultra skutečně baví fotit, protože vám poskytne až překvapivou míru kreativity. 

.