Zavřít reklamu

Fitbit sice vyrábí nejpopulárnější nositelné produkty a prodává jich celosvětově nejvíc. Jenže zároveň pociťuje stále větší tlak ze strany výrobců ještě komplexnějších chytrých produktů. I o tom a celkovém stavu firmy a jejím místu na trhu píší ve svém textu The New York Times.

Nejnovější zařízení, které Fitbit představil, je Fitbit Blaze. Podle společnosti patří do kategorie „chytrých fitness hodinek“, jeho největší konkurencí jsou ale samozřejmě chytré hodinky, v čele s Apple Watch. S těmi ostatní produkty Fitbitu musí o zájem zákazníků soupeřit také, u Blaze je to ale nejvýraznější kvůli jejich designu, ceně i funkcím.

Fitbit Blaze jsou tak už od prvních recenzí srovnávány s Apple Watch, hodinkami s Android Wear a podobně a chváleny bývají jen za několik vlastností, jako je třeba dlouhá výdrž baterie.

Od svého založení v roce 2007 se Fitbit stal nejúspěšnější společností vyrábějící nositelná zařízení (tzv. wearables) pro měření sportovních aktivit. V roce 2014 prodal 10,9 milionu zařízení a v roce 2015 dvakrát tolik, 21,3 milionu.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

V červnu minulého roku se akcie společnosti staly veřejnými, od té doby ale jejich hodnota, i přes pokračující růst prodejů společnosti, spadla o celých 10 procent. Zařízení Fitbitu se totiž ukazují být jako příliš jednoúčelová, která mají ve světě chytrých hodinek s mnoha funkcemi nevelké šance na udržení si pozornosti zákazníků.

Zařízení Fitbitu si sice kupují další a další lidé, není ale jisté, že si významná část nových uživatelů koupí také další zařízení firmy, nebo jejich novější verze. Až 28 procent lidí, kteří si koupili produkt od Fitbitu v roce 2015 ho, podle informací firmy, do konce roku přestalo používat. Při současném postupu přijde dříve nebo později doba, kdy se výrazně sníží příliv nových uživatelů a nebude to vyrovnáno dalšími nákupy uživatelů stávajících.

Ředitel společnosti, James Park, říká, že pozvolné rozšiřování funkcí nositelných zařízení je z pohledu uživatele lepší strategií, než představování zařízení nových kategorií, které umí „trochu ode všeho“. Apple Watch jsou podle něho „počítačová platforma, což je ale špatný počáteční přístup k této kategorii“.

Strategii postupného seznamování uživatelů s novými schopnostmi nositelných technologií Park dále komentovatl slovy: „S postupným přidáváním těchto věcí budeme velice opatrní. Myslím, že jedním z hlavních problémů chytrých hodinek je, že lidé stále neví, k čemu jsou dobré.“

Woody Scal, obchodní ředitel Fitbitu, řekl, že z dlouhodobého hlediska se společnost chce soustředit na vývoj digitálních monitorovacích platforem sloužících ke zjišťování a předcházení zdravotním problémům. Současné produkty Fitbitu mají v tomto ohledu především senzor pro měření tepu a funkce pro sledování průběhu spánku.

Energetická společnost BP například nabízí náramky Fitbitu 23 tísícům svých zaměstnanců. Jedním z důvodů je sledování jejich spánku a vyhodnocování, jestli spí zdravě a jsou před nástupem do práce dostatečně odpočatí. „Pokud vím, nasbírali jsme nejvíce dat z průběhu nočních spánků v historii. Jsme schopni je porovnávat s normativními údaji a identifikovat odchylky,“ uvedl Scal.

Zdroj: The New York Times

Diskuze k článku

  Ono je to docela jednoduche. V dobe cim dal vetsich telefonu je proste bomba vyrazit obcas ven jen treba se starou Nokii a hodinkama. Hodne sportuju. Pred asi 2 mesicema jsem hledal nahradu za svuj staricky pulsmetr Polar. Mam rad techniku a tak jsem se zacal zajimat i o chytre hodinky. Nakonec jsem sel do Polar V800. Nejsou to typicky chytre hodinky, ale notifika e to prijme v pohode. Takze si prectete mail nebo zpravu z Viberu a pokud je to blbost, tak nemusite sahat po telefonu. Chytre hodinky jsem zavrhl, protoze vydrzi max 2 dny. Spis jen jeden. To je uplne k prdu. Kazdy den sundavat a nabijet. Hlavne pokud to mate jako celoddenni monitor aktivity a spanku. V800 mi vydrzi tak 10 dni, kdyz nepouzivam GPS. Mereni tepovky je v pohode. To moc nebere. Az vydrzi hodinky aspon tyden, klidne si je koupim. Na ty notifikace jsem si hodne rychle zvykl. Jasny, musite byt v dosahu bluetooth. Az budou hodinky uplne autonomni se sim kartou a vydrzi tyden, koupim si je. Tahat mobil na behani nebo na kolo je vopruz. Ted chodim jen s hodinkama a v kapse starou Nokii 220 pro pripad, ze si budu muset zavolat treba pomoc. Placacka Note 3 muze byt doma.

  Ano vsetci zahodme smartfony a kupme si opat hlupe telefony a jednoucelove zariadenia. Vivat pokrok!!!

  Jste hlupec. Ja jsem netvrdil, ze maji lidi zahazovat smartphony. Proste kazde zarizeni je vhodne na neco. Jestli vam nevadi tahat vsude treba iP6+, tak to znamena jen jedno. Nesportujete asi venku. Jinak lidi co zahodilo smartphony a vratili se k blbounum je docela hodne. Vsichni se vesmes shoduji, ze tou zmenou ziskali. Autonomni hodinky se simkartou a OS jiste nejsou jednoucelove zarizeni. To je prakticky telefon na ruce. A jestli je pro vas pokrok to, ze degenerovani lidi travi mnho hodin brejlenim do mobilu a sdilenim trapnych statusu na ksichtknize, tak to si pokrok predstavujeme kazdy trochu jinak.

  Dělal jste si průzkum trhu k vašemu tvrzení: „Jinak lidi co zahodilo smartphony a vratili se k blbounum je docela hodne“, že takhle od stolu generalizujete a označíte kdo s vámi nesouhlasí za blbce? Vaše vidění světa je fascinující :/

  Já si myslím, že pán reagoval jen na to, že to co napsal John se může zdát, že je pohrdavý tón, proto reagoval jak reagoval.

  Průzkum trhu si nejspíše nedělal, ale každý máme svoje okolí a v tom okolí nám třeba nedojdou některé věci, takže jeho výrok beru tak, že v jeho okolí spousta lidí zahodilo smartfoun a pořídilo si cihlu a jen si „chrochtají“, každopádně ta generalizace je taková nešťastná…

  Fitbit Surge, vydrží nabitý 6-7 dní s monitorem spánku i tepovky pomocí optického senzoru, nabije se do 2 hodin. Jediné co mi vadí je, že nezvládá notifikace (pouze sms/hovory), docela by se mi líbilo ještě upozornění na schůzky v kalendáři.

  Fitbit Blaze, už vypadá o 100% líp jak Surge, zvládne i kalendář, nezvládne viber a další notifikace (alespoň takhle to chápu), má barevný displej, takže vydrží jen 5 dní s monitorem tepovky pomocí optického senzoru a sleduje spánek a další kraviny, jen nemá GPS čip.

  Ne, nechci dělat Fitbitu reklamu, jen reaguji na to, že „chytré hodinky vydrží maximálně 2 dny“, i když bychom mohli polemizovat na téma co jsou to chytré hodinky.

  Jenom se zeptám, píšete o měření tepovky s Polar V800, jestli se nepletu, tak tam to je přes hrudní pás a tudíž to nežere hlavně kvůli použití BT, nebo nechápu toto slovní spojení: „Mereni tepovky je v pohode. To moc nebere.“, jestli to je k V800 nebo k chytrým hodinkám jako celku.

  Ano. Mereni tepovky je pomoci hrudniho pasu. Jine mereni ani nema smysl. Hlavne pri sportu. S tim, ze to nic nebere, to bylo mysleno tak, ze mereni tepovky mic nesnizuje vydrz. Asi prave tim pouzitim hrudniho pasu. Tteba pri pouziti GPS ty hodinky vydrzi 13 hodin dle manualu. Ale V800 jsou hlavne sportovni hodinky. Pripojite k tomu ruzny BT senzory z kola. Snimace rychlosti, vzdalenosti, kadence atp. Notifikace jsou hodne navykovy. V praci mam telefon v tasce a na hodinkach kontroluju kdo vola, kdo pjse mail apod. Podle dulezitosti pak reaguji. V chytrych hodinkach je velky potencial. Ale bude to chvili trvat.

  Já mám fitbit a jsem spokojen, uznávám, že jsem rekreační sportovec, takže nepotřebuji nic sofistikovaného a hrudní pás je pro mne zbytečnost (obecně bych ho využil, ale tak nějak nemám rád další věc na kterou musím myslet). Optický senzor mi dostačuje.

  Kolega má V800 a jsou také skvělé. Jen mne zarazilo, že to vypadalo, že by měly optický snímač, což jsem si nepamatoval.

  Je pravdou, že k Fitbitu nepřipojíte senzory (když jsem sháněl, tak jsem myslel, že ano, ale teď jsem si to ověřoval a nejde to). V době, kdy jsem to řešil jsem chtěl jen něco, co mi pomůže překlenout tu dobu, než AppleWatch budou použitelné, tak se mi líbil poměr cena/výkon. V cenové hladině V800, jsem tenkrát pokukoval spíše po hodinkách od Suunto, kde se mi, hlavně kvůli horské turistice, líbila výdrž hodinek se zapnutou GPS mno vlastně i vodotěsnost. U fitbitu surge do vydání říkali, že bude vodotěsné a pak asi měsíc po uvedení na trh to změnili přímo na stránkách výrobce na voděodolné…

celý text

Čtěte více