Zavřít reklamu

O nové funkci fotoaparátů v iPhonech, exkluzivní pro iPhony 6S a 6S Plus, jsme psali už před několika dny, když se objevila informace, že Live Photos mají dvojnásobnou velikost oproti klasické fotografii v plném, dvanáctimegapixelovém rozlišení. Od té doby se objevilo několik dalších informací, blíže popisujících, jak vlastně Live Photos fungují.

Nadpis tohoto článku ve skutečnosti klade otázku špatně – Live Photos totiž jsou fotografiemi i videem zároveň. Jsou jakýmisi balíčky skládajícími se z fotografie ve formátu JPG a 45 menších (960 × 720 pixelů) snímků tvořících videa ve formátu MOV. Celé video má 3 sekundy (1,5 pořízené před a 1,5 po stisknutí spouště).

Z těchto údajů snadno vypočteme, že počet snímků za sekundu je 15 (klasické video má průměrně 30 snímků za sekundu). Live Photos se tedy hodí opravdu spíše pro rozpohybování statické fotografie, než vytváření něčeho podobného formátům videí na Vine nebo Instagramu.

Z čeho se Live Photo skládá, zjistili redaktoři TechChrunch, když ho importovali z iPhonu 6S do počítače s OS X Yosemite. Obrázek a video byly importovány zvlášť. OS X El Capitan si naproti tomu s Live Photos rozumí. V aplikaci Fotky se tváří jako fotografie, dvojklik však odhalí jejich pohyblivou a zvukovou součást. S Live Photos si dále správně poradí všechna zařízení s iOS 9 a Apple Watch s watchOS 2. Pokud jsou poslány na zařízení, které do těchto kategorií nespadají, promění se v klasický JPG obrázek.

Z těchto informací vyplývá, že Live Photos jsou vskutku navrženy jako rozšíření statických fotografií, kterým přidají na živosti. Video se díky své délce a počtu snímků nehodí pro zachycování komplexnější akce. Matthew Panzarino v recenzi nových iPhonů říká: „Z mé zkušenosti fungují Live Photos nejlépe, když zachycují prostředí, ne akci. Jelikož je snímková frekvence relativně nízká, mnoho pohybů fotoaparátu při focení nebo pohybující se subjekt vyjeví pixelaci. Pokud ovšem fotíte statickou fotografii s pohyblivými částmi, efekt je mimořádný.“

Kritika spojená s Live Photos se týká zejména nemožnosti pořídit video bez zvuku a nemožnosti editace videa – upravuje se vždy jen fotografie. Brian X. Chen z The New York Times také zmínil, že pokud má fotograf pořizování Live Photos zapnuté, musí si uvědomit, že nesmí se zařízením hýbat ještě 1,5 sekundy po zmáčknutí spouště, jinak bude druhá polovina „živé fotografie“ jen šmouhou. Apple už na to reagoval a řekl, že tuto nevýhodu v příští aktualizaci softwaru eliminuje.

Zdroj: MacRumors
.