Zavřít reklamu

Newton MessagePad od Applu se sice nezapsal do historie závratnými prodeji, přesto ale tvoří nedílnou součást nejen dějin firmy, ale i technologie jako takové. Právě na dnešní den připadá představení prvního modelu tohoto jablečného PDA. Kromě něj si v dnešním díle seriálu Zpátky do minulosti připomeneme také založení společnosti Mozilla.

Apple představuje Original Newton MessagePad

3. srpna roku 1993 představila společnost Apple Computer svůj původní Newton MessagePad. Jednalo se o jedno z prvních PDA (Personal Digital Assistant) na světě. Příslušný termín byl údajně poprvé použit tehdejším ředitelem Applu Johnem Scullym v roce 1992. Po technické stránce se Newton MessgePad neměl příliš za co stydět – na svou dobu to bylo v mnoha směrech nadčasové zařízení. Přestože rekordy v prodejích netrhal, stal se Newton MessagePad inspirací pro řadu dalších dalších zařízení tohoto typu. První MessagePad byl osazen 20MHz ARM procesorem, disponoval 640 KB RAM a byl vybaven černobílým displejem. O energii se starala čtveřice AAA baterií.

Založení společnosti Mozilla

3. srpna roku 2005 byla založena společnost Mozilla Corporation. Firma byla v plném vlastnictví Mozilla Foundation, na rozdíl od ní se ale jednalo o komerční společnost s cílem generování zisku. Ten byl nicméně převážně investován do projektů, které souvisely s neziskovou Mozilla Foundation. Mozilla Corporation zajišťuje vývoj, propagaci a distribuci produktů, jako je prohlížeč Mozilla Firefox nebo e-mailový klient Mozilla Thunderbird, jeho vývoj je ale postupně přesouván pod křídla nedávno vzniklé organizace Mozilla Messaging. CEO Mozilla Corporation je Mitchell Baker.

Mozilla sidlo Wiki
.