Zavřít reklamu

Minulý týden společnost Apple představila Mac Studio, tedy úplně nový stolní počítač. Ten má spojovat fenomenální výkon s mnoha porty a novými možnostmi ve velice kompaktním provedení. Zároveň zalepuje poměrně velkou díru v nabídce desktopů společnosti. 

Když se podíváme na celé portfolio společnosti, tak je na něm jasně vidět, že Apple pro jednotlivé produktové řady nabízí širokou škálu možností v různých cenových relacích. Vyjma špičkové řady iPhonů 13 má v nabídce i iPhony 12, iPhone 11 a samozřejmě nově i iPhone 3. generace. S ohledem na specifikace zařízení pak jejich ceny začínají na částce 12 490 Kč v případě základního iPhonu SE a končí na 47 390 Kč za 1TB iPhone 13 Pro Max.

Nejinak je tomu u iPadů. Základní iPad 9. generace startuje už na 9 990 Kč, iPad mini 6. generace na 14 490 Kč, iPad Air 5. generace seženete od 16 490 Kč. Následují profesionální iPady Pro, které začínají na 22 990 Kč za Wi-Fi verzi 11” varianty a končí na vysokých 65 790 Kč v případě 12,9“ varianty s 2TB úložištěm a mobilními daty. Rozptyl je zde tedy také veliký, a to od modelu pro běžného uživatele až pro ty mající ty největší nároky.

I u MacBooků je z čeho vybírat, kdy je zde vstupním modelem MacBook Air za 29 990 Kč následovaný 13“ MacBookem Pro s čipem M1 a těmi 14 a 16“ s čipy M1 Pro a M1 Max. Menší varianta startuje na 58 990 Kč, větší s čipem M1 Max až na 102 990 Kč, přičemž v případě vlastní konfigurace se můžete dostat klidně i na 180 tisíc Kč. Pak jsou zde ale desktopy, které dosud měly ne tak ideálně vyváženou nabídku.

Desktopy Applu 

Základem je zde Mac mini, který s čipem M1 pořídíte za 21 990 Kč a je to tak nejlevnější Mac společnosti. Sáhnout ale můžete ještě po vyšší konfiguraci nebo té s procesorem Intel v hodnotě 33 990 Kč. Pak je zde 24“ iMac, jako jediný iMac, který si nyní můžete přímo v Apple Online Store pořídit. Jeho cena startuje na 37 990 Kč, v závislosti na konfiguraci paměti RAM a velikosti úložiště se dostanete na bezmála 74 tisíc Kč. Pokud tedy nepočítáme nový Mac Studio, je zde dále velké vzduchoprázdno až do Macu Pro, který startuje na 164 990 Kč a s vlastní jeho konfigurací se dostanete i na částku hodně přes milion Kč (konkrétně na 1 555 480 Kč).

Protože nám Apple neukázal větší variantu svého iMacu, tak právě Mac Studio zaplnil mezeru mezi Macem mini, iMacem a Macem Pro. Jeho cena startuje na 56 990 Kč a dosáhne až na 236 990 Kč v případě nejvyšší možné konfigurace s čipem M1 Ultra, jehož základ stojí 116 990 Kč. Pokud z výčtu navíc vyřadíme all-in-one iMac, tak je vidět, jak Studio zaplnilo skutečně velikou díru nejen s ohledem na cenu, ale samozřejmě také výkon.

Zcela logický krok 

Teď neřešme, jestli využijete výkon zařízení, ale jeho praktičnost. Apple nám sice představil i svůj Studio Display, ale výhoda desktopů Applu, pokud tedy napočítáme iMacy, je právě v tom, že za uvedenou cenu dostanete jen ten počítač. U zbytku už je jen na vás, jestli dáte přednost periferiím Applu nebo těm třetích stran. Pokud vám cokoli odejde na MacBooku nebo iMacu, musíte to řešit komplexně, v tomto případě jen vyměníte stanici a zbytek budete používat dál, nebo samozřejmě obráceně, tady že si pořídíte nový displej, klávesnici, myš, trackpad atd. Představení Mac Studio tedy bylo logický a rozumným krokem ze strany Applu, kterým chce uspokojit mnoho svých zákazníků a vlastně také proniknout do cenové relace, ve které dosud vůbec nefiguroval. 

.