Zavřít reklamu

Apple v úterý představil novou generaci svého iPhonu SE. Bylo téměř jistotou, že se tak stane právě na této jarní události, na které jsme se dočkali i dalších novinek v podobě zelených iPhonů 13 a 13 Pro, iPadu Air 5. generace, desktopu Mac Studio a nového externího displeje. Má ale iPhone SE na poli současných smartphonů smysl, a vyplatí se vám do něho investovat? 

Odpověď není úplně jednoznačná. K iPhonu SE 3. generace je třeba přistupovat trochu jinak, než třeba k iPhonům 11, 12 a 13, které má společnost stále v nabídce. Neoddiskutovatelným faktem prostě je, že iPhone SE vychází z modelu iPhonu 8, který byl představen už v roce 2017. Pokud vám toto vadí, že za své peníze dostanete pořád malý 4,7“ displej s pod ním umístěným tlačítkem plochy, není tento telefon pro vás. Na druhou stranu to může být právě jeho přednost, protože díky tomu je zařízení skutečně kompaktní a jednoduché na ovládání.

Starší uživatelé 

Jeho hlavní výhodou je ale právě tlačítko plochy, které má jasné a léty ověřené funkce. Zejména starším uživatelům mohou činit gesta prováděná na displeji problémy, kdežto fyzické tlačítko jim dá jasnou zpětnou vazbu. Díky tomu nemusí být odstřiženi od ekosystému Applu, zejména služeb iMessage a FaceTime. Je jim pak také jedno, jak moc velký displej mají, protože základní funkce si s ním odbydou více než dobře. Nezáleží jim ani na kvalitě fotoaparátu, protože momentky vnoučat zvládnou skvěle, výkonově nenarazí ani za 5 let. Navíc je zde zaručena podpora systému, i když se nedá předpokládat, že by využívali všech nových funkcí, které v budoucnu přijdou.

Děti školou povinné 

Je třeba říci, že výkonem bude iPhone SE dostačovat jakkoli náročnému uživateli, protože na poli smartphonů není výkonnějšího čipu, než je právě A15 Bionic, který je přítomný v iPhonech 13 a 13 Pro a nyní i modelu SE 3. generace. Je zde spíše otázkou, jestli ho dokáže toto zařízení vůbec využít. Na hraní her není malý displej příliš ideální, na pravidelné sledování delších videí se také vyplatí sáhnout po modelu s větší úhlopříčkou displeje. Sociální sítě se ostatně také lépe prohlížejí na větších zařízeních.

Už v roce 2020 v případě modelu iPhonu SE 2. generace bylo jeho využití mladými a školou povinnými uživateli na hraně. Nyní je otázkou, zda by dítě skutečně chtělo takto archaicky vypadající zařízení mezi všemi těmi telefony s Androidem a s jejich velkými displeji. Navíc, pokud by s ním mělo fungovat několik let. Ano, je to sice iPhone, ale ne každému musí být jeho vzhled při chuti.

Majitelé iPhonu SE 2. generace 

Pokud vlastníte předchozí generaci iPhonu SE, tak záleží, jestli má pro vás smysl navýšení výkonu, s tím zlepšení výdrže zařízení a softwarové vylepšení fotoaparátu. Jestliže vám iPhone SE z roku 2020 pořád slouží a nepozorujete jeho limity, nemá upgrade smysl. Je zde pak sice ještě 5G, ale jestli jeho potenciálu využijete, je jen na vás. Jakýkoli majitel iPhonu s bezrámečkovým displejem, a to možná i v případě iPhonu XR, se však zpět jen kvůli výkonu a 5G asi chtít vracet nebude.

Je to otázka ceny 

Chcete-li však nejvýkonnější a nejlevnější nový telefon Apple na trhu, je iPhone SE 3. generace jasnou volbou. Dostanete sice nejmodernější čip v zastaralém těle, ale pokud není to druhé pro vás nijak rozhodující, nebudete 3. generací modelu SE zklamáni. Je však třeba promyslet, zda nevyvážit lepší poměr ceny a výkonu spíše v modelu iPhonu 11.

iphone_11_keynote_reklama_fb

Nový iPhone SE 3. generace totiž v 64 GB verzi stojí 12 490 Kč. Za 128 GB zaplatíte 13 990 Kč a v případě 256GB konfiguraci vás vyjde 16 990 Kč. Jenže protože Apple pořád oficiálně prodává iPhone 11, tak za jeho 64GB paměťové úložiště zaplatíte 14 490 Kč. Jsou to tedy dva tisíce navíc, ale budete mít Face ID, 6,1“ displej, ultraširokoúhlý fotoaparát a tratíte jen na výkonu. A13 Bionic je ale pořád dostatečně výkonný na to, aby vás nijak nelimitoval. Protože se navíc jedná o starší model, bývá už také často různou distribucí nasazován do slev, takže se konečnou cenou můžete modelu SE 3. generace přiblížit ještě více. 

.