iWant

MacBook Air dnes slaví desáté narozeniny

iWant

Dnes je to přesně deset let od doby, kdy Steve Jobs představil tehdy revoluční zařízení. 15. ledna 2008 během keynote uvedl v tu dobu nejtenčí notebook na světě. Ten si kromě své velikosti odnesl ještě mnoho dalších prvenství a v podstatě se velmi výrazným písmem zapsal na mapu Apple produktů, na které je dodnes – byť je jeho současný stav poněkud nešťastný a poslední model již několik let vyhlíží svého kvalitního nástupce.

Steve Jobs společně s MacBookem Air představil ještě mnoho dalších novinek, jako byly například AirPort Time Capsule či pokročilé možnosti sdílení mezi Macy, iPhony a Apple TV. Celou tehdejší keynote si můžete prohlédnout níže, sekce s představením MacBooku Air začíná v čase 48:55.

„Nejtenčí notebook na světě“ byl prvním Apple počítačem, který nedisponoval integrovanou CD/DVD mechanikou. Dnešní optikou se nejedná o nic neobvyklého, před deseti lety to bylo poněkud šokující okleštění kompatibility. Stejně tak zmizely různé porty (které Apple v tu dobu považoval za archaické, avšak archaické ještě tak úplně nebyly). Jednalo se také o první zařízení, které nabízelo podporu multitouch trackpadu a obsahovalo volitelný SSD disk. Váha byla pod tři libry (1,36kg) a displej neobsahoval ani stopu po rtuti. Všechny tyto inovace však nebyly zadarmo.

Základní model, který obsahoval dvoujádrový procesor (1,6GHz) Intel Core2Duo, 2GB RAM a 80GB HDD disk, stál 1800 dolarů. Tedy zhruba „stejnou“ částku (bez ohledu na inflaci), jako dnes stojí velmi solidně vybavený 13″ MacBook Pro s Touch Barem. Kompletně „vymaxovaná“ specifikace pak stála necelých 3 100 dolarů, což bylo v té době o 300 dolarů více, než stál základní Mac Pro s rychlejším procesorem a pamětí. Nyní, po deseti letech od uvedení, je MacBook Air stále v nabídce. Poslední zásadnější aktualizace se dočkal z kraje roku 2015 a od té doby na něj Apple nesáhl – nebereme-li v potaz loňské odstranění 11″ modelu a navýšení základní kapacity operační paměti ze 4 na 8GB. Letos by Air k desátému výročí zasloužil pořádnou změnu. Už je téměř dva roky na čase.

Zdroj: Macrumors