Zavřít reklamu

Kromě MacBooku Pro mnoho uživatelů s napětím očekávalo, co Apple udělá s MacBookem Air. Ten již vypadá poměrně zastarale, má široké rámečky kolem displeje a postrádá některé moderní hardwarové prvky, které jsou u jiných MacBooků již dlouho standardem – chybí mu Retina displej, trackpad nedisponuje technologií Force Touch a přítomen samozřejmě není ani port USB-C. Po dnešku je bohužel patrné, že dnes již legendární počítač, který definoval kategorii ultrabooků, přímého nástupce nedostane. Nahradit ho má nejlevnější MacBook Pro bez Touch Baru.

Nejlevnější varianta nového 13placového MacBooku Pro postrádá dotykový panel nad klávesnicí a nabídne slabší procesor Intel Core i5 6. generace. Přichází ale s 8GB RAM, 256GB SSD, grafickou kartou Intel Iris a dvěma USB-C porty. Počítač je k dostání ve stříbrné i vesmírně šedé barvě a jeho cena je stanovena na ne zcela příznivých 45 990 korun.

Ač se tedy Apple snaží prezentovat tento MacBook Pro jako náhradu za zastarávající Air, někteří uživatelé budou právem rozhořčení. S takovouto cenovkou má počítač ke „vstupnímu“ modelu opravdu daleko a pro mnoho lidí bude překážkou i konektivita. Jak již bylo řečeno, MacBook Pro nabídne dva USB-C porty, ale chybí jak čtečka SD karet, tak klasický DisplayPort, a klasické USB. Případný zákazník si tedy bude muset pořídit nové kabely či redukce. Malou útěchou je, že zachován byl alespoň klasický audio jack.

MacBooku Pro je ale nutné přičíst k dobru Retina displej, velký trackpad s technologií Force Touch a kompaktní tělo, které je celkově méně objemné než u MacBooku Air. Ten sice v nejtenčím místě MacBook Pro poráží (0,7 cm oproti 1,49 cm), ale v nejtlustším místě je na tom nový Pro naopak lépe (Air má tloušťku až 1,7 cm). Hmotnost je přitom shodná a objemově je MacBook Pro menší již kvůli výrazně menším rámečkům kolem displeje.

Zapomenout pak samozřejmě nesmíme ani na výkon. I nejlevnější MacBook Pro má samozřejmě vyšší výpočetní i grafický výkon. Bude to ale pro zákazníky dostatečný důvod k přechodu z MacBooku Air? Jistý si nejspíš není ani sám Apple, protože Air v nabídce bez sebemenších změn zůstává. Byť již jen ve své 13palcové variantě, ta menší, 11palcová dnes definitivně skončila.

Student Mediálních studií na UK. Žiju technologiemi, sportem, politikou a literaturou.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Jakoze doufam ze ne, protoze za Air s cenovkou 25k bych sice rad vymenil Pro, jenze cenovka 45k pro me neni adekvatni ani omylem.
  Pravda, ze kdyby stal v akci (a ze na Airy jich je posledni dobou dost) treba 30k, tak asi neni proc vahat. Pro me je nejvetsi problem aktualne u Airu ten displej. Jinak mi porad staci.

  MBA je cash cow, proto ho Cook nechá v nabídce co nejdelší možnou dobu.

  Aby jim to nekanibalizovalo prodeje Retina řady, tak do něj nedají ani FullHD IPS panel.

  Přitom s FullHD IPS by MBA13″ byl nepřekonatelný mobilní notebook, v nákladové položce je lepší IPS panel s FullHD rozlišením ani ne $10.

  Macbook Air teď prodávám a přecházím na novější verzi. Macbook Pro je opravdu krásný ale za 45K opravdu kupovat nebudu. Jde mi především o macOS a to i ve starém těle Airu s novými komponenty dostanu. Škoda jen té Retiny u počítače za 26K jsem si nemyslel, že bych musel dělat kompromisy, ale i tak je to skvělý stroj.

celý text

Čtěte více.