Zavřít reklamu

Kromě MacBooku Pro mnoho uživatelů s napětím očekávalo, co Apple udělá s MacBookem Air. Ten již vypadá poměrně zastarale, má široké rámečky kolem displeje a postrádá některé moderní hardwarové prvky, které jsou u jiných MacBooků již dlouho standardem – chybí mu Retina displej, trackpad nedisponuje technologií Force Touch a přítomen samozřejmě není ani port USB-C. Po dnešku je bohužel patrné, že dnes již legendární počítač, který definoval kategorii ultrabooků, přímého nástupce nedostane. Nahradit ho má nejlevnější MacBook Pro bez Touch Baru.

Nejlevnější varianta nového 13placového MacBooku Pro postrádá dotykový panel nad klávesnicí a nabídne slabší procesor Intel Core i5 6. generace. Přichází ale s 8GB RAM, 256GB SSD, grafickou kartou Intel Iris a dvěma USB-C porty. Počítač je k dostání ve stříbrné i vesmírně šedé barvě a jeho cena je stanovena na ne zcela příznivých 45 990 korun.

Ač se tedy Apple snaží prezentovat tento MacBook Pro jako náhradu za zastarávající Air, někteří uživatelé budou právem rozhořčení. S takovouto cenovkou má počítač ke „vstupnímu“ modelu opravdu daleko a pro mnoho lidí bude překážkou i konektivita. Jak již bylo řečeno, MacBook Pro nabídne dva USB-C porty, ale chybí jak čtečka SD karet, tak klasický DisplayPort, a klasické USB. Případný zákazník si tedy bude muset pořídit nové kabely či redukce. Malou útěchou je, že zachován byl alespoň klasický audio jack.

MacBooku Pro je ale nutné přičíst k dobru Retina displej, velký trackpad s technologií Force Touch a kompaktní tělo, které je celkově méně objemné než u MacBooku Air. Ten sice v nejtenčím místě MacBook Pro poráží (0,7 cm oproti 1,49 cm), ale v nejtlustším místě je na tom nový Pro naopak lépe (Air má tloušťku až 1,7 cm). Hmotnost je přitom shodná a objemově je MacBook Pro menší již kvůli výrazně menším rámečkům kolem displeje.

Zapomenout pak samozřejmě nesmíme ani na výkon. I nejlevnější MacBook Pro má samozřejmě vyšší výpočetní i grafický výkon. Bude to ale pro zákazníky dostatečný důvod k přechodu z MacBooku Air? Jistý si nejspíš není ani sám Apple, protože Air v nabídce bez sebemenších změn zůstává. Byť již jen ve své 13palcové variantě, ta menší, 11palcová dnes definitivně skončila.

.