Zavřít reklamu

Apple dle očekávání představil na své zářijové keynote nový iPhone 6s a iPhone 6s Plus. Oběma modelům zůstaly stejně velké obrazovky – 4,7, respektive 5,5 palce –, ale vše ostatní bylo, dle slov Phila Schillera, překopáno. K lepšímu. Těšit se můžeme především na 3D Touch displej, který rozezná, jak silně na něj tlačíme, čímž iOS 9 získává novou úroveň ovládání, a také významně vylepšené kamery.

„Jediná věc, která se s iPhonem 6s a iPhonem 6s Plus změnila, je všechno,“ prohlásil marketingový šéf Applu Phil Schiller, když nové modely představoval. Představme si tedy všechny novinky popořadě.

Oba nové iPhony mají stejný Retina displej jako dosud, nicméně ten je nově pokryt silnějším sklem, a tak by měly být iPhony 6s odolnější než jejich předchůdci. Šasi je vytvořeno z hliníku s označením 7000 series, který Apple použil už u Watch. Zejména kvůli těmto dvěma vlastnostem jsou nové telefony o dvě desetiny milimetru tlustší a o 14, respektive 20 gramu těžší. Přichází také čtvrtá barevná varianta, růžově zlatá.

Nová gesta a způsoby, jakým ovládáme iPhone

Za největší pokrok proti současné generaci můžeme označit 3D Touch. Tato nová generace multidotykových displejů přináší další způsoby, jakými se můžeme pohybovat v prostředí iOS, protože nově iPhone 6s rozezná, jakou silou na jeho displej tlačíme.

Ke známým gestům díky nové technologii přibývají dvě další – Peek a Pop. S nimi přichází nová dimenze ovládání iPhonů, které na váš dotyk díky Taptic Enginu (podobně jako Force Touch trackpad v MacBooku nebo Watch) budou i reagovat. Ucítíte odezvu, když displej stlačíte.

Gesto Peek umožní snadný náhled všemožného obsahu. Lehkým stlačením si například zobrazíte náhled e-mailu v inboxu a pokud ho budete chtít otevřít, jen prstem zatlačíte ještě silněji, využijete tak gesto Pop, a máte ho otevřený. Stejným způsobem si můžete zobrazit třeba náhled odkazu nebo adresy, které vám někdo zašle. Nemusíte se přesouvat do žádné jiné aplikace.

[su_youtube url=“https://www.youtube.com/watch?v=cSTEB8cdQwo“ width=“640″]

3D Touch displej není ale jen o těchto dvou gestech. Novinkou jsou také rychlé akce (Quick Actions), kdy budou na silnější stlačení reagovat třeba rovnou ikony na hlavní obrazovce. Zatlačíte na ikonu fotoaparátu a ještě před spuštěním aplikace si vyberete, zda chcete fotit selfie nebo natáčet video. U telefonu zase můžete tímto způsobem rychle vytočit svého kamaráda.

Interaktivnější bude díky 3D Touch mnohem více míst a aplikací. Navíc Apple novou technologii zpřístupní také vývojářům třetích stran, takže se do budoucna můžeme těšit ještě na další inovativní využití. V iOS 9 se například při silnějším stlačení přemění klávesnice v trackpad, a tak bude možné v textu snadněji pohybovat kurzorem. Snadněji se s 3D Touch použije multitasking a také kreslit bude možné přesněji.

Kamery lepší než kdy dřív

Významný krok kupředu zaznamenaly v iPhonech 6s a 6s Plus obě kamery. Po několika letech se zvyšuje počet megapixelů. Zadní iSight kamera je nově osazena 12megapixelovým senzorem, obsahující vylepšené součástky a technologie, díky nimž nabídne ještě reálnější barvy a ostřejší a detailnější fotografie.

Zbrusu novou funkcí jsou tzv. Live Photos, kdy se při pořízení každé fotografie (pokud je funkce aktivní), automaticky uloží také krátká sekvence snímků z okamžiků těsně před pořízením a krátce po pořízení dané fotografie. Nebude se však jednat o video, ale stále o fotografii. Stačí ji stisknout a „ožije“. Živé fotografie půjdou využít také jako obrázek na uzamčené obrazovce.

Zadní kamera nově natáčí video ve 4K, tedy v rozlišení 3840 × 2160 obsahující přes 8 milionů pixelů. Na iPhonu 6s Plus bude možné už i při natáčení videa využít optickou stabilizaci obrazu, což vylepší záběry při horším světle. Dosud to bylo možné pouze při fotografování.

Vylepšení se dočkala také přední FaceTime kamera. Má 5 megapixelů a nabídne Retina blesk, kdy se přední displej rozsvítí tak, aby zlepšil osvětlení v horších světelných podmínkách. Apple kvůli tomuto blesku dokonce vytvořil vlastní čip, jenž umožňuje displeji svítit v danou chvíli třikrát světleji, než je běžné.

Vylepšené vnitřnosti

Není žádným překvapením, že jsou nové iPhony 6s osazeny rychlejším a výkonnějším čipem. A9, třetí generace 64bitových jablečných procesorů, nabídne o 70 % rychlejší CPU a o 90 % výkonnější GPU než A8. Zvýšení výkonu navíc nepřichází na úkor výdrže baterie, čip A9 je totiž energeticky úspornější. Samotná baterie má nicméně v iPhonu 6s menší kapacitu než v předchozí generaci (1715 vs. 1810 mAh), a tak uvidíme, jaký to bude mít reálný dopad na výdrž.

Přímo v procesoru A9 je nyní zabudován také pohybový koprocesor M9, což umožňuje, aby byly neustále zapnuté některé funkce a zároveň nespotřebovávaly tolik energie. Příklad najdeme ve vyvolávání hlasové asistentky hláškou „Hey Siri“, kdykoliv bude iPhone 6s nablízku, což dosud šlo pouze v případě, že byl telefon připojený k síti.

O krok dál Apple posunul bezdrátové technologie, iPhone 6s má rychlejší Wi-Fi a LTE. Při připojení na Wi-Fi může být stahování až dvakrát rychlejší, na LTE pak v závislosti na síti operátora bude možné stahovat rychlostí až 300 Mbps.

Nové iPhony jsou osazeny také druhou generací Touch ID, která je stejně bezpečná, ale dvakrát rychlejší. Odemykání přes otisk prstu by tak mělo být otázkou mžiku.

Nové barvy a vyšší cena

Vedle čtvrté barevné varianty samotných iPhonů přibylo mnoho nových barev také u příslušenství. Kožené i silikonové obaly získaly nové zbarvení a ve čtyřech variantách odpovídajících barvám iPhonů jsou nově nabízeny také Lightning Docky.

Předobjednávky začíná Apple přijímat netradičně v sobotu 12. září a do prodeje půjdou iPhony 6s a 6s Plus o dva týdny později, 25. září. Znovu ale pouze ve vybraných zemích, mezi kterými nefiguruje Česká republika. Start prodeje u nás zatím není znám. Již nyní ale můžeme například z německých cen vydedukovat, že nové iPhony budou ještě o něco dražší než ty současné.

Jakmile budeme vědět více o českých cenách, budeme vás informovat. Zajímavostí také je, že zlatá barva je nově vyhrazena exkluzivně pro novou řadu 6s/6s Plus a současné iPhony 6 již v ní nepořídíte. Samozřejmě dokud se nevyprodají zásoby. Ještě více negativní je ale fakt, že Apple ani letos nedokázal odstranit z nabídky nejnižší 16GB variantu, a tak i ve chvíli, kdy umí iPhone 6s nahrávat 4K videa a u každé fotografie ještě pořídí krátké video, poskytuje toto naprosto nedostačující úložiště.

.