Zavřít reklamu

MacBooky a iPady jsou nesmírně oblíbenými produkty mezi studenty. Kombinují totiž skvělý výkon, dobrou výdrž baterie a kompaktnost, což je v tomto případě naprosto klíčové. Zároveň se tím však dostáváme k nikdy nekončící diskuzi o tom, zdali je pro potřeby studia lepší právě MacBook, nebo naopak iPad. Pojďme se proto zaměřit na obě možnosti, zmínit jejich klady a zápory a následně vybrat nejvhodnější zařízení.

V tomto článku budu vycházet především z vlastních studentských zkušeností, jelikož mám k tématu výběru zařízení pro potřeby studia poměrně blízko. Obecně lze ale říct, že v tomto směru neexistuje pomyslné ideální zařízení. Každý má totiž jiné potřeby a preference, což je potřeba vzít v potaz při výběru Macu či iPadu.

Obecné předpoklady

V první řadě pojďme podívat na ty nejdůležitější vlastnosti, které jsou pro studenty zcela klíčové. To už jsme mírně naznačili v samotném úvodu – pro studenty je důležité mít k dispozici zařízení, které jim poskytne dostatečný výkon, dobrou výdrž baterie a celkově snadnou přenositelnost. Když se podíváme na jablečné zástupce – respektive na MacBooky a iPady – pak je jasné, že obě kategorie zařízení tyto základní podmínky hravě splňují, přičemž každé z nich má své vlastní výhody a nevýhody v určitých oblastech.

Přestože se jablečné tablety a laptopy v základu velice podobají, mají již zmiňované odlišnosti, které z nich dělají unikátní zařízení pro konkrétní situace. Pojďme si je proto krok po kroku rozebrat a zaměřit se na jejich silné a slabé stránky, než se přesuneme k celkovému zhodnocení.

ipad vs macbook

MacBook

Začněme nejprve u jablečných laptopů, ke kterým mám osobně o něco blíže. V první řadě musíme uvést extrémně důležitou informaci. Je totiž nutné vzít v potaz, že Macy jako takové jsou počítače s operačním systémem macOS. Zcela zásadní roli však sehrává samotný hardware, respektive vlastní čipsety z rodiny Apple Silicon, které zařízení posouvají o hned několik kroků vpřed. Díky nástupu těmto čipům totiž Macy nabízí nejen podstatně vyšší výkon, díky čemuž si hravě poradí s jakoukoliv operací, ale zároveň jsou i energeticky úsporné, z čehož následně plyne několikahodinová výdrž baterie. Například MacBook Air M1 (2020) nabízí až 15hodinovou výdrž při bezdrátovém prohlížení webu, případně až 18hodinovou výdrž u přehrávání filmů v aplikaci Apple TV.

Bezesporu největší výhody, které s sebou jablečné laptopy přináší, spočívají v jejich výkonu a operačním systému macOS. Tento systém je totiž podstatně otevřenější než další systémy od Applu, což dává uživateli podstatně volnou ruku. Jablíčkáři tak mají přístup k rozsáhlému výběru aplikací (včetně některých appek určených pro iOS/iPadOS). Právě v tomto směru mají MacBooky podstatně navrch. Jelikož se jedná o tradiční počítače, uživatelé tak mají k dispozici například i profesionální software, což jim může znatelně usnadňovat práci. Z tohoto důvodu se ostatně říká, že jsou možnosti Maců podstatně rozsáhlejší, a zároveň se tak jedná o zařízení, která jsou mnohonásobně vhodnější například pro úpravu fotek a videí, práci s tabulkami a podobně. Přestože těmito možnostmi disponují i již zmiňované iPady. V případě Maců pak navíc máte k dispozici některé populární herní tituly, i když je pravda, že platforma macOS v tomto směru obecně zaostává. I přesto je však o něco napřed vůči iPadům a systému iPadOS.

iPad

Nyní se pojďme ve stručnosti zaměřit na iPady. V tomto případě je řeč o klasických tabletech, které tak s sebou přinášejí poměrně zásadní výhody. Když totiž dojde na diskuzi o tom, zda je pro potřeby studia lepší Mac nebo iPad, pak v tomto konkrétním bodě poměrně jasně vítězí jablečný tablet. Samozřejmě to ale neplatí vždy – pokud například potřebujete při studiu programovat, pak vám iPad jako takový moc nepomůže. Na druhou stranu však dominuje v trošku jiných oblastech. V první řadě je nutné vzít v potaz, že se jedná o podstatně lehčí zařízení, které je tak jasným vítězem z hlediska přenositelnosti. Hravě jej tedy dáte například do batohu a nemusíte se obávat ani jeho hmotnosti.

Nesmírně důležitá je také dotyková obrazovka, což uživateli dává řadu možností a v mnoha ohledech i snadnější ovládání. Obzvláště tedy v kombinaci s operačním systémem iPadOS, který je pro dotykové ovládání přímo optimalizován. Na to nejlepší se ale zaměříme až nyní. Přestože se jedná o tablet, iPad si můžete v okamžiku proměnit do podoby laptopu a použít jej i pro komplexnější práci. Jednoduše stačí připojit klávesnici, například Magic Keyboard s vlastním trackpadem, a můžete se pustit do akce. Pro studenty může být také klíčová podpora pro ruční psaní poznámek. V tomto směru iPad prakticky nemá konkurenci.

ipados a apple watch a iphone unsplash

Není se proto čemu divit, že většina studentů používajících iPady vlastní dotykové pero Apple Pencil. Právě Apple Pencil se totiž vyznačuje neuvěřitelně nízkou latencí, přesností, citlivostí na přítlak a řadou dalších výhod. To studenty staví do extrémně výhodné pozice – hravě si totiž mohou zpracovávat ručně psané poznámky, které mohou v mnoha ohledech překročit jen čistě psaný text na Macích. Obzvláště v předmětech, kde se věnujete například matematice, statistice, ekonomii a podobným oborům, které se neobejdou bez počítání. Nalijme si totiž čistého vína – zapisovat si vzorečky na klávesnici MacBooku není žádná sláva.

MacBook vs. iPad

Nyní se už dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Jaké zařízení tedy vybrat pro potřeby studia? Jak už jsem zmínil výše, pokud se bavíme čistě o studiu, pak se jako vítěz jeví právě iPad. Nabízí totiž neuvěřitelnou kompaktnost, podporuje dotykové ovládání či pero Apple Pencil a lze k němu připojit klávesnice, což z něj dělá neuvěřitelně multifunkční zařízení. Přesto ale má své mouchy. Hlavní překážka totiž spočívá v operačním systému iPadOS, který zařízení poměrně silně limituje z hlediska multitaskingu a dostupnosti některých nástrojů.

To je ostatně důvod, proč sám pro potřeby studia používám již několik let právě MacBook, a to konkrétně kvůli jeho komplexnosti. Díky tomu mám totiž k dispozici zařízení, které je zároveň ideálním parťákem pro práci, případně si také poradí s hraním některých populárních videoher jako World of Warcraft, Counter-Strike: Global Offensive či League of Legends. Pojďme si to proto ještě shrnout v bodech.

Proč zvolit MacBook:

  • Otevřenější operační systém macOS
  • Rozsáhlejší podpora profesionálních aplikací
  • Komplexní využitelnost i mimo potřeby studia

Proč zvolit iPad:

  • Nízká hmotnost
  • Přenositelnost
  • Dotykové ovládání
  • Podpora Apple Pencil a klávesnic
  • Dokáže kompletně nahradit sešity

Sečteno podtrženo, iPad se zdá být všestranným a univerzálním parťákem, který vám znatelně usnadní vaše studentská léta. Pokud ale běžně používáte i komplexní programy nebo programujete software, pak s jablečným tabletem můžete snadno narazit. Ačkoliv s ohledem na studium jako takové má víceméně náskok, tak doopravdy univerzálnějším pomocníkem je až MacBook. Právě to je důvodem, proč se celou dobu spoléhám právě na jablečný laptop, a to především z důvodu jeho operačního systému. Na druhou stranu pravdou je, že ve zmiňovaných předmětech jako matematika, statistika či mikroekonomie/makroekonomie mi je prakticky k ničemu.

.