Zavřít reklamu

Displeje jsou nedílnou součástí mnoha jablečných zařízení, které si za poslední roky výrazně polepšily. U toho se však společnost nehodlá zastavit, ba právě naopak. Podle nejrůznějších úniků, spekulací a expertů si cupertinská společnost chystá zcela zásadní změny. Velice stručně řečeno, mnoho Apple produktů se již brzy dočká podstatně lepších obrazovek, které se firma chystá nasadit v průběhu následujících let.

Jak už jsme zmínili výše, displeje v případě produktů od Applu si prošly dlouhou cestou. Právě proto dnes například iPhony, iPady, Apple Watch či Macy zcela dominují v této oblasti a svým uživatelům zprostředkovávají prvotřídní zážitek. Pojďme se proto zaměřit na jejich budoucnost aneb na to, co nás čeká v následujících letech. Dle všeho se totiž máme na co těšit.

iPady a OLED

Vůbec nejdřív se v souvislosti se zásadním vylepšením displeje mluvilo o iPadech. U těch zároveň Apple přinesl první experiment. Jablečné tablety se totiž dlouhodobě spoléhají na „základní“ LCD LED displeje, zatímco třeba iPhony již od roku 2017 používají pokročilejší technologii OLED. Onen první experiment přišel v dubnu 2021, kdy došlo k představení zbrusu nového iPadu Pro, který na sebe ihned upoutal lavinu pozornosti. Cupertinská společnost u něj vsadila na displej s takzvaným Mini-LED podsvícením a technologií ProMotion. Dokonce zařízení osadila čipsetem M1 z rodiny Apple Silicon. Je ale důležité zmínit, že lepšího displeje se dočkal pouze 12,9″ model. Varianta s 11″ obrazovkou nadále používá takzvaný Liquid Retina displej (LCD LED s technologií IPS).

Tímto také odstartovala série spekulací popisující brzký příchod dalšího vylepšení – nasazení OLED panelu. Co ale není tak úplně jasné, tak je konkrétní model, které se tímto vylepšením pochlubí jako první. Nejčastěji je však v souvislosti s příchodem OLED displeje skloňován iPad Pro. To zároveň potvrzují i nejnovější informace o dost možném navýšení ceny modelu Pro, kdy displej má být právě jednou z příčin.

Dříve se ale také ve velkém mluvilo o iPadu Air. Na druhou stranu tyto spekulace a zprávy se kompletně vytratily a lze tedy předpokládat, že se zlepšení dočká nejdříve právě „Pro“. Největší smysl to dává i koncepčně – zobrazovací technologie OLED je podstatně lepší než zmiňované LCD LED či displeje s Mini-LED podsvícením, díky čemuž je nejvíce pravděpodobné, že se jí dočká právě vrcholný model z portfolia jablečných tabletů. První takové zařízení by se mohlo představit již v roce 2024.

MacBooky a OLED

Cestu iPadu Pro Apple brzy následoval i se svým laptopy. MacBooky jako takové se spoléhají na tradiční LCD displeje s LED podsvícením a technologií IPS. První zásadní změna přišla, stejně jako v případě iPadu Pro, v roce 2021. Koncem roku totiž Apple představil doslova dechberoucí zařízení v podobě zcela přepracovaného MacBooku Pro, který přišel ve verzí s 14″ a 16″ úhlopříčkou displeje. Jednalo se o nesmírně důležité zařízení. Šlo totiž o vůbec první profesionální Mac, který namísto procesoru Intel využil vlastní čipsety Apple Silicon, konkrétně tedy modely M1 Pro a M1 Max. Vraťme se ale k samotnému displeji. Jak už jsme napověděli o pár řádků výše, Apple v případě této generace vsadil na displej s Mini-LED podsvícením a technologií ProMotion, čímž povznesl kvalitu zobrazení o hned několik úrovní nahoru.

Mini LED displej vrstvy
Technologie Mini-LED (TCL)

I v případě jablečných laptopů se však už delší dobu hovoří o nasazení OLED panelu. Pokud by měl Apple následovat cestu svých tabletů, pak by největší smysl dávalo, kdyby se této změny dočkal již zmiňovaný MacBook Pro. Ten by tak mohl vyměnit Mini-LED za OLED. V případě MacBooků se ale Apple má vydat trošku odlišnou cestou a namísto naopak sáhnout po úplně jiném zařízení, u kterého byste takovouto změnu dost možná nečekali. Mnoho zdrojů totiž uvádí, že si tento MacBook Pro má ještě nějakou chvíli podržet svůj Mini-LED displej. Naopak prvním jablečným laptopem, který se dočká nasazení OLED panelu, bude dle všeho MacBook Air. Právě Air by mohl využít zásadních předností OLED displejů, které jsou ve srovnání s Mini-LED tenčí a energeticky úspornější, což by se mohlo pozitivně podepsat na celkové výdrži zařízení.

O tom, že jako první se OLED displeje dočká MacBook Air, navíc promluvily i nejrespektovanější zdroje. S informací přišel například uznávaný analytik zaměřující se na displeje, Ross Young, a jeden z nejpřesnějších analytiků vůbec, Ming-Chi Kuo. To však s sebou přináší i řadu dalších otázek. Prozatím totiž není úplně jasné, zdali se bude jednat o Air jako takový, jak jej známe dnes, nebo jestli naopak nepůjde o nové zařízení, které se bude prodávat po boku současných modelů. Stejně tak je ve hře varianta, že by laptop mohl nést úplně jiný název, případně že si jej zdroje pletou s 13″ MacBookem Pro, který by tak po letech mohl dostat zásadní vylepšení. Na odpovědi si ještě nějaký ten pátek budeme muset počkat. První MacBook s OLED displejem má totiž přijít nejdříve v roce 2024.

Apple Watch & iPhony a Micro LED

Jako poslední si posvítíme na Apple Watch. Jablečné chytré hodinky již od svého vstupu na trh používají obrazovky typu OLED, které se v tomto konkrétním případě zdají být nejlepším řešením. Podporují totiž například funkci Always-on (Apple Watch Series 5 a novější) na takto malém zařízení ani nejsou úplně nejdražší. U technologie OLED se však Apple nehodlá zastavit a naopak hledá způsoby, jak celou záležitost povznést o pár úrovní výše. Právě proto došla řeč na nasazení takzvaných Micro LED displejů, které jsou již delší dobu označovány za budoucnost ve svém oboru a pomalu se stávají realitou. Pravdou totiž je, že prozatím moc zařízení s takovouto obrazovkou nenajdeme. Jedná se o sice bezkonkurenčně kvalitní technologii, která je ale na druhou stranu náročná a drahá.

Micro LED televizor Samsung
Micro LED TV Samsung v ceně 4 milionů korun

Z tohoto smyslu je poměrně pochopitelné, že se jako první této změny dočkají právě Apple Watch, a to kvůli svému menšímu displeji. Pro Apple bude totiž jednodušší zainvestovat do takovýchto displejů u hodinek, než aby je měl nasadit například do 24″ iMaců, jejichž cena by tak mohla doslova raketově vzrůst. Vzhledem k náročnosti a ceně se proto nabízí pouze jedno potenciální zařízení. Vůbec prvním kouskem, který se s největší pravděpodobností pochlubí nasazením Micro LED displeje, budou Apple Watch Ultra – vůbec nejlepší chytré hodinky od Applu pro ty nejnáročnější uživatele. Takovéto hodinky by mohly přijít nejdříve v roce 2025.

O stejném vylepšení se začalo hovořit i v souvislosti s jablečnými telefony. Je však nutné zmínit, že od této změny jsme ještě poměrně daleko a na Micro LED panely u jablečných telefonů si tak budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat. Jak už jsme ale zmínili výše, Micro LED představuje budoucnost displejů. Není tedy otázkou, zda se dočkají i jablečné telefony, jako spíše kdy.

.