Zavřít reklamu

Při příležitosti dnešní vývojářské konference WWDC21 nám Apple představil své nové operační systémy, mezi kterými samozřejmě nechybí ani očekávaný macOS Monterey. Ten se dočkal řady zajímavých a zpříjemňujících vylepšení. Používání Maců by tak mělo být opět o něco přívětivější. Pojďme si tedy shrnout, jaké novinky si pro nás gigant z Cupertina tentokrát přichystal. Rozhodně to stojí za to!

Samotné představení zahájil Craig Federighi povídáním o tom, jak moc se povedl macOS 11 Big Sur. Macy se totiž v období koronaviru používaly více než kdy dříve, kdy jablíčkáři navíc těžili z možností, které přinesl čip M1 z rodiny Apple Silicon. Nový operační systém nyní přináší notnou dávku funkcí pro ještě lepší spolupráci napříč jablečnými zařízeními. Díky tomu s sebou navíc přináší vylepšení aplikace FaceTime, zlepšila se kvalita hovorů a přišla funkci Shared with You. Nechybí ani implementace režimu Focus, který Apple představil v iOS 15.

mpv-shot0749

Universal Control

Poměrně zajímavá funkce nese název Universal Control, která umožní ovládat Mac i iPad za pomocí stejné myši (trackpadu) a klávesnice. Jablečný tablet v takovém případě automaticky rozpozná dané příslušenství a umožní jej tak používat. Díky tomu je možné používat například MacBook pro ovládání zmiňovaného iPadu, což funguje perfektně plynule, bez sebemenších zádrhelů. Pro ještě snadnější používání Apple vsadil na podporu funkce drag-and-drop (táhni a pusť). Novinka by měla značně posílit produktivitu jablíčkářů a navíc není limitována jen na dvě zařízení, ale poradí si rovnou se třemi. Při samotné demonstraci Federighi ukázal kombinaci MacBooku, iPadu a Macu.

AirPlay to Mac

Do jablečných počítačů spolu s macOS Monterey dorazí i funcke AirPlay to Mac, díky čemuž bude možné zrcadlit obsah například z iPhonu do Macu. To se může hodit například při prezentaci v práci/škole, kdy kolegům/spolužákům okamžitě ukážete něco z iPhonu. Případně je možné Mac použít jakožto reproduktor.

Příchod Zkratek

To, po čem jablíčkáři už nějaký ten pátek volali, se konečně stává realitou. macOS Monterey totiž přináší Zkratky na Mac, přičemž již při prvním zapnutí zde najdete galerii nejrůznějších (základních) zkratek, které jsou specificky utvořené pro Mac. Samozřejmě mezi nimi ani nechybí kooperace s hlasovou asistentkou Siri, čímž se ještě více zlepší automatizace Macu.

Safari

Prohlížeč Safari se řadí mezi jedny z nejlepších na světě, což Federighi přímo zdůraznil. Safari se totiž pyšní skvělými funkcemi, dbá na naše soukromí, je svižný a není náročný na energii. Když se nad tím zamyslíte, ihned vám dojde, že právě prohlížeč je programem, ve kterém mnohdy trávíme nejvíce času. Přesně proto Apple přináší řadu změn, které by měly ještě více zpříjemnit samotné používání. Přichází tak nové způsoby pro práci s kartami, efektivnější zobrazování a nástroje, které zamíří rovnou do adresního řádku. Jednotlivé karty navíc bude možné sdružovat do skupin a ty různě třídit a pojmenovávat.

Aby toho nebylo málo, Apple představil synchronizaci Tab Groups napříč jablečnými zařízeními. Díky tomu je možné jednotlivé karty mezi Apple produkty různě sdílet a ihned mezi nimi přepínat, což bude fungovat i na iPhonu a iPadu. Na těchto mobilních zařízeních navíc přichází příjemná změna, kdy domovská stránka bude vypadat přesně tak jako na Macu. Navíc se dočkají i rozšíření, které známe z macOS, akorát nyní si je budeme moci užít i v iOS a iPadOS.

SharePlay

Stejná funkce, jaké se dočkal i iOS 15, nyní přichází i do macOS Monterey. Řeč je konkrétně o SharePlay, s jejíž pomocí bude možné při FaceTime hovorech sdílet nejen obrazovku, ale rovnou také právě přehrávané skladby z Apple Music. Účastníci hovoru si budou moci budovat svou vlastní frontu skladeb, které mohou kdykoliv přepínat a užívat si tak zážitky společně. To samé platí i pro  TV+. Díky přítomnosti otevřeného API tuto funkci budou moci využít i další aplikace. Již nyní Apple spolupracuje s Disney+, Hulu, HBO Max, TikTokem, Twitchem a řadou dalších. Jak to tedy v praxi bude fungovat? S kamarádem, který se může nacházet klidně přes půl světa, se prostřednictvím FaceTime budete moci dívat například na seriál, procházet si zábavná videa na TikToku, anebo třeba poslouchat muziku.

.