Zavřít reklamu

Pokud máte starší Mac či MacBook, který disponuje klasickým plotnovým diskem anebo Fusion Drivem, tak nejspíše s úložištěm problém nemáte. V případě, že však vlastníte základní konfiguraci novějšího Macu či MacBooku, které disponují SSD disky, tak už možná pomaličku na limit kapacity narážíte a snažíte se uvolnit každý gigabajt v úložišti. Pojďme se v tomto článku podívat na to, jak v macOS správně odinstalovat aplikace.

Většina z vás nejspíše provádí odinstalaci aplikací tak, že přejdete do složky Aplikace, kde jednoduše program určený k odinstalování označíte, a poté jej přesunete do koše. Nakonec koš vysypete, čímž se aplikace kompletně zbavíte. Tento krok však není úplně vhodný, jelikož jednak nedojde k odinstalaci a smazání veškerých souborů, které aplikace vytvořila při své instalaci, anebo při práci s ní. Některé aplikace mají k dispozici jakýsi „program“, který dokáže odinstalaci provést. Nejčastěji má název Uninstall a najdete ho například u aplikací od Adobe. Pokud však tato utilita k dispozici není, tak čtěte dále.

Správná a hromadná odinstalace aplikací

Pokud chcete v macOS odinstalovat aplikace správným a oficiálním způsobem, tak v levé horní části obrazovky klepněte na ikonu , a poté z menu vyberte možnost O tomto Macu. Otevře se nové okno, v němž se v horní menu přesuňte do sekce Úložiště, kde klikněte na tlačítko Správa… Otevře se další okno, ve kterém můžete spravovat vaše úložiště. Pro odinstalování aplikací se v levém menu přesuňte po načtení utility do sekce Aplikace. Zde si poté najděte aplikaci, kterou chcete odinstalovat, a poté klepněte v pravém dolním rohu na tlačítko Smazat… Poté stačí tuto akci potvrdit stisknutím tlačítka Smazat. Takto můžete odinstalovat i více aplikací najednou – stačí podržet tlačítko Command, a poté je označit klikáním myši.

AppCleaner – odstraní naprosto vše

Pokročilejší uživatelé macOS jistě ví, že si mnoho programů vytváří na různých místech další soubory. Tyto soubory mohou vzniknout například po instalaci aplikace, anebo při používání aplikace. Ne vždy dojde při odinstalaci aplikace k odstranění všech těchto souborů. Pokud si chcete být 100% jisti, že se při instalaci smažou opravdu veškeré soubory aplikace, můžete k tomu použít aplikaci AppCleaner, kterou zdarma stáhnete pomocí tohoto odkazu. Po spuštění aplikace se objeví malé okno, do něhož stačí ze složky Aplikace přesunout tu aplikaci, kterou chcete odinstalovat. AppCleaner začne po přesunutí aplikace hledat ostatní soubory aplikace. Po ukončení vyhledávání už si jen stačí zaškrtnout ty soubory, které chcete společně s aplikací vymazat. Pak už jen smazání potvrďte stisknutím tlačítka Remove. Jakožto poslední krok se musíte autorizovat pomocí hesla a je hotovo.

.