Zavřít reklamu

Psal se rok 1999, pro Apple to byla jedna z nejdůležitějších keynote. Steve Jobs se teprve nedávno vrátil, aby zachránil pomalu krachující firmu, kterou kdysi se Stevem Wozniakem založil ve své garáži. Ten večer měl Steve představit hned čtyři hlavní produkty.

Čtveřice počítačů byla součástí nové strategie, zjednodušení portfolia na čtyři hlavní produkty, které mají určit budoucnost jablečné společnosti. Matice o velikosti 2×2 čtverce, uživatelské × profesionální, stolní × přenosné. Největším tahákem celé prezentace byl iMac, který se po několik dalších let stal symbolem počítačů Macintosh. Barevný, hravý a neotřelý design, skvělé vnitřnosti, CD-ROM mechanika nahrazující zastaralou disketovou mechaniku, to vše byly taháky, které měly vrátit společnost zpátky do hry.

Ten večer měl Steve v rukávu ale ještě jeden produkt, notebook určený pro běžné uživatele – iBook. Tento předchůdce MacBooků byl ve velké míře inspirován právě iMacem, zejména po stránce designu. Ne nadarmo ho Steve nazval iMacem na cesty. Poloprůhledný barevný plast pokrytý barevnou gumou, to bylo tehdy zcela něco nového, co u tradičních notebooků nebylo k vidění. Svým tvarem si iBook vysloužil přezdívku „clamshell“ – lastura.

iBook vynikal nejen designem, jehož součástí bylo i zabudované poutko, ale i specifikacemi, mezi nimiž byl 300 Mhz procesor PowerPC, výkonná grafika ATI, pevný disk se 3 GB a 256 MB operační paměti. Tento počítač Apple nabízel za 1 599 dolarů, což byla tehdy velice příznivá cena. Už to by stačilo k úspěšnému produktu, ale nebyl by to Steve Jobs, aby neměl schovaného ještě něco navíc, svou pověstnou One more thing…

V roce 1999 byla Wi-Fi začínající technologie a pro běžné uživatele to bylo něco, o čem si přinejlepším mohli přečíst v technologických magazínech. Většina lidí se tehdy k internetu připojovala pomocí ethernetového kabelu. Ačkoliv počátky samotné technologie sahají až do roku 1985, Wi-Fi Alliance, která se zasloužila o prosazení této technologie a zajištění potřebných patentů, se zformovala až o 14 let později. Standard IEEE 802.11, jinak známý jako Wireless Fidelity se začal kolem roku 1999 objevovat v několika málo zařízení, žádné z nich však nebylo určené pro masy.

[youtube id=3iTNWZF2m3o width=“600″ height=“350″]

Ke konci keynote Jobs demonstroval některé věci, které lze s novým notebookem provádět. Aby ukázal kvalitu displeje, otevřel internetový prohlížeč a zamířil na webové stránky Applu. Vtipně se zmínil o probíhajícím webcastu (živého přenosu), na který se přítomní můžou jít podívat. Najednou iBook popadl a odešel s ním do středu pódia, zatím co stále brouzdal na stránkách CNN. Přítomných se zmocnil obdiv, který následoval mohutný potlesk a hlasité jásání. Steve Jobs přitom pokračoval v prezentaci, jako by se nic nedělo a dále načítal stránky daleko od dosahu jakéhokoliv ethernetového kabelu.

Aby kouzlo bezdrátového připojení ještě umocnil, vzal si do druhé ruky připravenou obruč, kterou iBook protáhl, aby i poslednímu člověku v obecenstvu bylo jasné, že nikde nejsou žádné dráty a že to, co vidí, je začátek další malé revoluce, revoluce v bezdrátovém síťovém připojení. „Žádné dráty. Co se to tady děje?“ položil Steve rétorickou otázku. Následně oznámil, že k iBooku patří také AirPort, bezdrátová síť. iBook se tak stal prvním počítačem určeným pro spotřební trh, který touto mladou technologií disponoval.

Zároveň byl uveden i první router poskytující Wi-Fi hotsport – AirPort Base Station, jež umožnil využít bezdrátovou technologii v domácnostech i ve firmách. První verze dosahovala 11 Mbps. Apple se tak zasloužil o popularizaci tehdy pro mnoho lidí ještě neznámé technologie způsobem, jako to uměl jen Steve Jobs. Dnes je pro nás Wi-Fi absolutním standardem, v roce 1999 to byl výstřelek technologie, která uživatele osvobodila od nutnosti používat kabel pro připojení k internetu. Takový byl MacWorld 1999, jedna z nejdůležitějších keynote pro Apple v historii společnosti.

[do action=“tip“/] MacWorld 1999 měl několik dalších zajímavých momentů. Například celou prezentaci neuvedl Steve Jobs, nýbrž herec Noah Wyle, který na pódium nakráčel v pro Jobse typickém černém roláku a modrých džínách. Noah Wyle ztvárnil Steva Jobse ve filmu Piráti ze Silicon Valley, který se objevil tentýž rok v kinech.

Zdroj: Wikipedia
Témata: ,
.