Zavřít reklamu

Jedním ze spoluzakladatelů společnosti Apple byl také Steve Wozniak zvaný Woz. Inženýr, programátor, a dlouholetý přítel Steva Jobse, muž, který stál za vývojem počítače Apple I a řady dalších jablečných strojů. Steve Wozniak působil v Applu od samého počátku, firmu ale opustil v roce 1985. My si v dnešním článku připomeneme právě jeho odchod.

Steve Wozniak se nikdy netajil tím, že se spíše než podnikatelem cítí být programátorem a konstruktérem počítačů. Není proto divu, že čím více společnost Apple expandovala, tím méně byl Wozniak – na rozdíl od Steva Jobse – spokojený. Jemu samotnému více vyhovovalo pracovat na menším množství projektů v týmech o hrstce členů. V době, kdy se Apple stal veřejně obchodovatelnou společností, bylo již Wozniakovo jmění natolik velké, že si mohl dovolit zaměřit svou pozornost více na aktivity mimo firmu – uspořádal například vlastní festival.

Wozniakovo rozhodnutí opustit Apple plně dozrálo ve chvíli, kdy firma procházela řadou personálních i provozních změn, se kterými on sám příliš nesouhlasil. Vedení Applu začalo pomalu potlačovat Wozniakův Apple II do pozadí a upřednostňovat například tehdy nový Macintosh 128K, a to i přesto, že například Apple IIc zaznamenal v době svého vydání výrazně větší prodejní úspěchy. Produktová řada Apple II byla zkrátka v očích nového vedení firmy příliš zastaralá. Zmíněné události spolu s řadou dalších faktorů nakonec vedly k tomu, že se Steve Wozniak rozhodl v únoru roku 1985 Apple nadobro opustit.

Na důchod nebo odpočinek ale rozhodně ani zdaleka nepomýšlel. Spolu se svým přítelem Joem Ennisem založil vlastní společnost s názvem CL 9 (Cloud Nine). Z dílny této firmy vzešel v roce 1987 dálkový ovladač CL 9 Core, rok po jeho uvedení na trh ale Wozniakova firma svůj provoz ukončila. Wozniak se po svém odchodu z Applu věnoval i vzdělávání. Vrátil se na kalifornskou univerzitu Berkeley, kde dokončil svůj titul z výpočetní techniky. I nadále zůstal jedním z akcionářů společnosti Apple a pobíral dokonce i jistou formu platu. Když se v roce 1990 stal Gil Amelio ředitelem Applu, Wozniak se do firmy dočasně vrátil, aby zde působil jako poradce.

.