Zavřít reklamu

Logické hry mne vždy přitahovaly a to z důvodu procvičování mozkových závitů. Ačkoliv mozek zapojuji 8 hodin v práci, tak nějaký logický rychlík si vždy rád zahraji, hlavně tedy pokud je kvalitní. Na AppStore není o logické hry nouze, ale mne chyběl Mahjong. Zkoumal jsem dlouho, až jsem se nakonec rozhodl pro Mahjong Artifacts.

Tato hra mne uchvátila natolik, že ačkoliv jsem jako první koupil druhý díl, tak během několika hodin hraní jsem koupil i díl první. Pojďme se tedy podívat na tuto hříčku.

Princip každého mahjongu je relativně jednoduchý, najít páry od různých kostek a vyčistit celé pole. Spousta her nabízí pouze různé obrazce, které můžeme „vyčistit“ avšak Mahjong Artifacts nabízí 2 módy navíc. Pojďme se na ně podívat.

Endless nám poskytne zábavu na dlouhé hodiny. Máme nekonečnou pyramidu kostek a my se snažíme odbourat co nejvíce „podlaží“ můžeme. Jediné co nám znepříjemňuje tento úkol je fakt, že kostky neustále přibývají (na požátku máme párovat pouze 5 obrazců a to se rozrůstá) a máme pouze 5 možností zamíchat kostky (když dojdou páry), pak hra končí.

Quest je mahjong s příběhem. Mezi jednotlivými obrazci se nám zobrazí krátký komixový proužek, který nám vylíčí část příběhu a do jaké země se hlavní hrdina dostal, pak řešíme další obrazec.

Classic je mód, kdy řešíme jeden obrazec. Na výběr máme v každém díle z 99 obrazců, což na chvíli vydrží. Nutno podotknouti, že v každém díle jiné. Můžeme si vybrat z 5 různých možností vzhledu kostek a ze zhruba 30 různých podkladů pod jednotlivé obrazce.

Hratelnostně je i na malé obrazovce iPhone hra nesmírně přehledná a hratelná. K tomu přizpívá hlavně volba „Auto zoom“, která vždy zabere jen tak potřebnou obrazovku, kde se dají párovat kostky. Pokud se rozhodneme, že chceme párovat kostky sami, můžeme. Stačí si pomocí gest přiblížit herní plochu, „Auto zoom“ se vypne a vy vidíte přiblíženou hrací plochu. Tady nastává otázka, zda-li je to i pak hratelné. Na tuto otázku mohu zodpovědět pozitivně. Je to hratelné. Pokud vyberete nějakou kostku a prstem se posunete jinam na hrací pole. Vybraná kostka svítí v levém horním rohu, abyste si nemuseli pamatovat, kterou jste si vybrali.

Pokud jste mahjongovými začátečníky, pak hra pro Vás připravila několik možností, jak Vám hru ulehčit. Hlavní věcí je možnost, zobrazit pouze kostky, se kterými můžete hrát. To znamená, že celé pole zešedne a vy uvidíte pouze kostky, které jdou spolu párovat. Další možností je nápověda, která Vám ukáže, které 2 kostky jsou spolu odstranit. A v neposlední řadě, pokud víte, že jste udělali nějakou chybu, je zde i funkce „zpět“.

Hra nepracuje na bázi OpenFeint, či jiné výsledkové listiny, ale za každý splněný úkol dostanete část artefaktu. Cílem hry, pokud ji chcete dokončit na 100% je sesbírání všech artefaktů, pomocí splnění daných úkolů.

Po grafické stránce je hra velmi zdařilá, avšak jsou zde některé věci, které bych ji vytkl. U pár témat kostek se stává, že v režimu „Auto zoom“, čili při plném oddálení kamery, se některé kostky „přebarví“ takže vypadají jinak, než když si plochu přiblížíte a to je problém, protože hra oceňuje všechno, například že se neukliknete při párování kostek a to se tady bohužel stává a není to Vaše chyba.

Při hře hraje příjemná odpočinková hudba, ale uznávám, že dávám raději přednost hudbě vlastní, a tak ji mám vypnutu.

Hra má však ještě jednu možnost, kterou bych málem opomněl. Má možnost profilů. Pokud máte 1 iPhone a jste v rodině 2 a více, můžete si založit vlastní profil a tam se budou ukládat jen Vaše úspěchy. Na iPhone jsem toto viděl jen u pár her a docela mne mrzí, že ne všechny toto mají.

Proč ale recenzuji obě hry v jednom? Více či méně je druhý díl pouze datadiskem. Přidává nové grafické rozhraní, ale ne možnosti. Přidává 99 nových obrazců pro klasický mód a nějaké nové pozadí a motivy hracích kostek. Je v něm nový příběh. Každopádně to je vše, žádný nový mód.

Verdikt: Hra se příjemně hraje a je odpočinkovou logickou hříčkou. Pokud jste zapáleni do tohoto typu her, pak je to nutnost. Každopádně ještě záleží jak jste na tom s tímto typem her. Pokud mahjong hrajete jen občas, doporučoval bych pouze jeden díl, jinak oba. Hra je momentálně do 23.8. zlevněna na 2,39 Eur. Já jsem s ní naprosto spokojen a za ty peníze mi poskytla daleko více zábavy, než  některé dražší tituly. Nelituji a doporučuji milovníkm tohoto žánru.

Mahjong artifacts

Mahjong artifacts 2

.