Zavřít reklamu

Na stránkách Jablíčkáře čas od času vzpomínáme na některé z produktů, které Apple v minulosti uvedl. Tento týden padla volba na  Power Mac G4 Cube – legendární stylovou „kostku“, která se bohužel nakonec nesetkala s takovým úspěchem, v jaký Apple původně doufal.

Počítač Power Mac G4 zná řada uživatelů také pod přezdívkou “kostka”. Tento stroj, který Apple představil v červenci roku 2000, měl skutečně tvar krychle a jeho rozměry činily 20 x 20 x 25 centimetrů. Podobně jako iMac G3 byl i Power Mac G4 zčásti tvořen průhledným plastem a navíc ještě krytý akrylátem, přičemž díky kombinaci těchto materiálů budil dojem jako kdyby se vznášel ve vzduchu. Power Mac G4 byl vybaven optickou mechanikou a disponoval funkcí pasivního chlazení, které zajišťovala mřížka na vrchní části. Základní model byl osazen 450 MHz procesorem G4, 64MB RAM a 20GB pevným diskem, a byl vybaven také videokartou ATI Rage 128 Pro.

Zatímco základní model bylo možné zakoupit v kamenných prodejnách, upgradovaný model bylo možné objednat pouze prostřednictvím e-shopu Applu. Aby bylo možné dosáhnout požadované formy a konstrukce, postrádal Power Mac G4 jakékoliv sloty pro další rozšíření a chyběly také audio vstupy a výstupy – namísto toho se tento model prodával spolu s reproduktory Harman Kardon a digitálním zesilovačem. Myšlenka na design Power Macu G4 se zrodila v hlavě Steva Jobse, který tehdy chtěl podle svých vlastních slov co nejminimalističtější design. O naplnění jeho představ se postaral odpovědný tým pod vedením designéra Jonyho Iva, který se rozhodl nenásledovat tehdejší trend uniformních počítačových “věží”.

Počítač Power Mac G4 Cube byl představen na konferenci Macworld Expo 19. července roku 2000 v rámci One More Thing. Pro řadu lidí se nejednalo o kdovíjak velké překvapení, protože již před konferencí se objevovaly spekulace o tom, že Apple chystá počítač tohoto typu. První ohlasy byly vesměs pozitivní – chválu sklízel zejména design počítače – objevovala se ale také kritika, která směřovala třeba na adresu přílišné dotykové citlivosti tlačítka pro vypínání. Prodejům tohoto modelu se ale nedařilo tak dobře, jak Apple původně očekával, proto došlo v roce 2001 k jeho zlevnění. Postupem času ale někteří uživatelé začali hlásit výskyt prasklin na povrchu svého počítače, což pochopitelně nemělo na pověst “kostky” příliš dobrý dopad. V červenci roku 2001 vydala společnost Apple tiskové prohlášení, ve kterém uvedla, že z důvodu nízké poptávky ukládá výrobu a prodej tohoto modelu k ledu.

.