Zavřít reklamu

Ve druhé polovině května roku 2006 měli (nejen) obyvatelé newyorské 5. Avenue a přilehlého okolí konečně možnost nahlédnout do nově vybudované značkové prodejny Applu. Do té doby neměl nikdo nezasvěcený nejmenší tušení, jak asi bude chystaný Apple Store vypadat – veškeré zásadní dění bylo totiž po celou dobu skryté pod neprůhledným černým plastem. Ten dělníci odstranili pouhý den před oficiálním otevřením prodejny, která se brzy stala mezi Apple Story ikonou.

Květen byl pro Apple Story vždy významným měsícem. Například téměř přesně pět let předtím, než byl světu představen obchod na 5. Avenue, Apple vůbec poprvé otevřel své první maloobchodní prodejny v McLean, Virginii a kalifornské Glendale Galleria. V roce 2006 byl ale Apple již připraven posunout se o kus dál.

Do celé strategie plánování maloobchodního prodeje byl po celou dobu plně zapojen také Steve Jobs, který svou nesmazatelnou stopu zanechal i na pobočce na 5. Avenue. „Byl to fakticky Stevův obchod,“ vzpomíná Ron Johnson, bývalý senior viceprezident pro maloobchod společnosti Apple.

„Svůj první newyorský obchod jsme otevřeli v roce 2002 v SoHo, a ten svou úspěšností předčil veškeré naše sny. Nyní s pýchou představujeme náš druhý obchod ve městě, který se nachází na 5. Avenue. Je to úžasné zařízení s excelentním servisem na ideálním místě. Věříme, že se Apple Store na Páté Avenue stane jednou z nejoblíbenějších destinací pro lidi z New Yorku i z celého světa,“ prohlásil tehdy Steve Jobs.

Jobs na architektonické práce najal firmu Bohlin Cywinski Jackson, která měla ve svém portfoliu například rozlehlé seattleské sídlo Billa Gatese. Na svědomí má ale také Apple Store v Los Angeles, San Franciscu, Chicagu či na londýnské Regent Street.

Prostory prodejny se nacházely pod úrovní terénu a bylo možné se k nim dostat proskleným výtahem. Architektonická firma stála před nelehký úkolem vytvořit na úrovni ulice něco, co bude zákazníky od samého počátku lákat vstoupit dovnitř. Obří prosklená kostka, která byla svou elegancí, jednoduchostí, minimalismem a čistotou v naprostém souladu s filozofií a charakteristickým designem Applu, se ukázala jako perfektní krok.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Prodejna Applu na newyorské 5. Avenue začala být brzy považována za jeden z nejkrásnějších a nejoriginálnějších Apple Storů, ale také jedním z nejčastěji fotografovaných objektů v New Yorku.

Jejího slavnostního otevření se zúčastnila řada známých osobností z mnoha oborů – mezi návštěvníky byl například herec Kevin Bacon, zpěvačka Beyoncé, hudebník Kanye West, režisér Spike Lee a zhruba tucet dalších celebrit.

Zdroj: Cult of Mac

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více