Zavřít reklamu

Microsoft má jeho Windows označené jen prostou číslovkou, Apple se oproti němu svůj desktopový operační systém snaží více personalizovat. Nechce, abychom mu říkali macOS 12, chce, abychom mu říkali Monterey, předtím Big Sur, Catalina atd. Výběr jména je tak poměrně důležitý, protože bude skloňován napříč celým světem. A nyní zase přichází na řadu označení Mammoth. 

Do OS X 10.8 pojmenovával Apple své desktopové systémy kočkovitými šelmami, od OS X 10.9 se jedná o významné lokality americké Kalifornie, tedy státu nacházejícím se na západním pobřeží USA a státu, ve kterém Apple sídlí. A protože je se svou rozlohou třetím největším státem Spojených států amerických, rozhodně má z čeho vybírat. Dosud jsme se setkali s devíti místy, kterými společnost své systémy pojmenovala. Jedná se o následující: 

  • OS X 10.9 Mavericks 
  • OS X 10.10 Yosemite 
  • OS X 10.11 El Capitan 
  • macOS 10.12 Sierra 
  • macOS 10.13 High Sierra 
  • macOS 10.14 Mojave 
  • macOS 10.15 Catalina 
  • macOS 11 Big Sur 
  • macOS 12 Monterey 

Označení prozrazuje ochranná známka 

Každý rok se spekuluje nad tím, jaký název bude mít následující označení systému počítačů Mac. Samozřejmě není nic předem dáno, nicméně rozhodně je z čeho vybírat. Apple si totiž dopředu nechává vystavit ochranné známky na případné označení, přičemž tak dělá skrze své tajné společnosti, aby všem tu pátrající práci trochu ztížil a oficiální označení neuniklo před samotným představením.

Např. společnost Yosemite Research LLC vlastnila ochranné známky na „Yosemite“ a „Monterey“. A jak můžete vidět výše, oba tyto názvy se dočkaly realizace v pojmenování macOS 10.10 a 12. Každá známka má ale určitou platnost, po jejímž vypršení si ji může koupit jiná společnost a použít ji, pokud tak neudělal předchozí majitel. A právě Mamutu hrozilo, že po něm skočí někdo jiný. Společnost Yosemite Research LLC tedy nárok na toto jméno prodloužila, což znamená, že se s tímto označením v případě následujícího desktopového systému stále můžeme setkat.

macOS 13 Mammoth, Rincon nebo Skyline 

Mammoth zde však neoznačuje vyhynulý rod z čeledi slonovitých a řádu chobotnatců, a který v době ledové obýval severní, střední i západní Evropu, Severní Ameriku a severní Asii. Jedná se totiž o oblast Mammoth Lakes v pohoří Sierra Nevada, což je oblíbená lyžařská oblast Kalifornie. Vyjma zmíněného bychom se však mohli dočkat ještě označení Rincon nebo Skyline.

mpv-shot0749

První je populární surfařská oblast v Jižní Kalifornii (což už jsme měli v podobě Mavericks) a druhý s největší pravděpodobností odkazuje na Skyline Boulevard, tedy bulvár, který navazuje na hřeben pohoří Santa Cruz nacházejícího se na pobřeží Tichého oceánu. Jak to Apple nakonec vymyslí se jistě dozvíme v červnu na WWDC22, kde bude společnost představovat své nové operační systémy. Vyjma toho pro počítače Mac samozřejmě přijed i iOS 16 nebo iPadOS 16. 

.