Zavřít reklamu

Očekávaný operační systém macOS 13 Ventura s sebou přinese řadu zajímavých novinek. Konkrétně na nás čeká vylepšený Spotlight s řadou nových možností, takzvané přístupové klíče pro lepší zabezpečení, možnost editace již odeslaných zpráv v rámci iMessage, nový systém pro organizaci oken Stage Manager, vylepšený design a spousta dalších. Výraznou pozornost si také získává novinka v rámci fotoaparátu přes Kontinuitu. S pomocí nových operačních systémů macOS 13 Ventura a iOS 16 totiž půjde iPhone použít jako webkameru a dosáhnout tak maximálně kvalitního obrazu.

To vše samozřejmě bude fungovat bezdrátově, aniž bychom se museli trápit se složitým propojením či jinými potížemi. Zároveň je tato novinka k dispozici v rámci celého systémů. Nebude tedy limitována na vybrané aplikace, ale naopak bude možné ji využít doslova kdekoliv – ať už v nativním řešení FaceTime, nebo během videokonferenčních hovorů přes Microsoft Team či Zoom, na Discordu, Skypu a ostatních. Pojďme si proto na tuto převelice očekávanou novinku společně posvítit a rozebrat si, co všechno vlastně dokáže. Málo toho totiž rozhodně není.

iPhone jako webkamera

Jak už jsme zmínili výše, jádro samotné novinky spočívá v tom, že iPhone půjde jako webkameru použít v jakékoliv aplikaci. Operační systém macOS bude totiž s jablečným telefonem pracovat jako s jakoukoliv externí kamerou – ta se zobrazí v seznamu dostupných kamer a bude ji už jen stačit vybrat. Následně se Mac s iPhonem bezdrátově propojí, aniž by uživatel musel cokoliv zdlouhavě potvrzovat. Zároveň je v tomto ohledu nutné upozornit na celkovou bezpečnost. V momentě, kdy iPhone budete využívat jako webkameru, tak na něm nebudete moci pracovat. K tomu má Apple pochopitelně pádný důvod. Jinak by se totiž čistě teoreticky mohlo stát, že byste normálně používali telefon a neměli sebemenší tušení o tom, že někdo poblíž si může na vašem Macu prohlížet to, co se před vámi zrovna nachází.

Uživatelé Maců se tak konečně dočkají kvalitní webkamery – v podání iPhonu. Jablečné počítače jsou totiž dlouhodobě známy pro svou nízkou kvalitu webkamer. Ačkoliv je Apple začal konečně vylepšovat, kdy namísto 720p kamery vsadil na 1080p, tak ani přesto nejde o nic světoborného. Hlavní výhoda této novinky jednoznačně spočívá v její jednoduchosti. Nejen, že není potřeba nic složitě nastavovat, ale hlavně také funkce funguje kdykoliv, kdy máte poblíž vašeho Macu iPhone. Vše je svižné, stabilní a bezchybné. Navzdory tomu, že se obraz přenáší bezdrátově.

mpv-shot0865
Funkce Pohled na stůl, která díky ultraširokoúhlému objektivu dokáže vyobrazit pracovní desku uživatele

Aby toho ale nebylo málo, macOS 13 Ventura dokáže zároveň také utilizovat veškeré výhody a možnosti, kterými kamery dnešních iPhonů disponují. Například využití najdeme i v ultraširokoúhlém objektivu, který se od řady iPhone 12 nachází na všech modelech. V takovém případě je konkrétně možné počítač s funkcí Center Stage, která automaticky ostří záběr na uživatele a to i v případech, kdy se pohybuje ze strany na stranu. Co je však vůbec nejlepší, je vychytávka s názvem Desk View, v češtině známá jako Pohled na stůl. Právě tato funkce totiž dokázala drtivé většině jablíčkářů pomalu až vyrazit dech. iPhone upevněný na kryt MacBooku, který míří přímo na uživatele (rovně), tak opět díky ultraširokoúhlému objektivu dokáže poskytnout i perfektní záběr na stůl. Ačkoliv se obraz v takovém případě musí potýkat s nevídaným zkreslením, systém jej dokáže v reálném čase bezchybně zpracovat a poskytnout tak nejen kvalitní záběr na uživatele, ale také na jeho pracovní plochu. To půjde využít například při různých prezentacích či tutoriálech.

Kontinuita

Jak už samotný název napovídá, možnost využití iPhonu jako webkamery je součástí funkcí spadajících pod Kontinuitu. Na tu se Apple v posledních letech více soustředí, díky čemuž nám přináší funkce pro usnadnění našich každodenních životů. Není se ani vlastně čemu divit. Jednou z nejsilnějších vlastností jablečných produktů je právě provázanost mezi jednotlivými produkty v rámci celého ekosystému, v čemž právě kontinuita hraje zcela zásadní roli. Jednoduše by to šlo shrnout tak, že kde nestačí možnosti Macu, iPhone rád pomůže. Co na tuto novinku říkáte?

.