Zavřít reklamu

iPhone se stal mým pomocníkem při cestování. Používám navigaci od Navigonu a také interní aplikaci Maps od Google pro vyhledávání míst poblíž. Nyní však Seznam.cz vydal vlastní aplikaci pro přístup k serveru Mapy.cz. Je lepší než standardní Google aplikace nebo ne?

Startujeme

Po spuštění aplikace se ukáže nabídka míst, které jsou poblíž vaší lokace, což se hodí. Pokud jste někde v neznámé části republiky a chcete například rychle najít autobusovou zastávku, úřady, restaurace a podobně, stačí napsat několik prvních písmen a našeptávač vám už pomůže. Samozřejmě lze přepnout i na mapu a ihned vidíte, kde jste – i se zvolenými body na mapě.

 

 

Stejně jako u vzoru Mapy.cz je po kliknutí na bod vidět další možnosti, jako například naplánovat trasu z místa, kde se nalézáte, až k bodu zájmu. U autobusů je přímý proklik na stránky jizdnirady.cz, kde si můžete vyhledat i potřebné spojení. Uznávám, že by se mi více líbila spolupráce s aplikací Connections, případně aby se zastávka zadala jako zdrojová (momentálně se zadá jako cílová), pro vyhledávání.

Navigace

Navigace k bodu zájmu se chová zajímavě. Ne vždy zvolí optimální trasu i přes možnosti nastavení, nebo nechápu jak ovlivňují daný algoritmus vyhledávání. Je zajímavé, že robčas ozdíl mezi kolem a autem není vůbec žádný, ačkoliv vedlejšími uličkami se dá do cíle dojet efektivněji. Pokud vypnete silnice první třídy, navigace je relativně přesná, ale trochu mi chybí možnost zadat cestu pěšky, kterou jsem nenašel.

 

 

Také by mne nevadilo, pokud by se mapy chovaly „chytře“, tzn. nalezli by nejlepší trasu podle sebe, bez ohledu na nastavení, ale jako uživatel bych si to později mohl upravit na výsledné obrazovce. Zatím to vyhledává podle přednastavených možností, což může ovlivnit efektivitu nalezené trasy (viz. předchozí odstavec). Bohužel se mi také stalo, že při vyhledávání a plánování tras mi aplikace několikrát náhodně spadla. Věřím ale, že tento problém bude odstraněn v dalších verzích.

 

 

Rozebrali jsme si možnosti navigace, ale mapy toho umějí víc. Mají ještě na rozdíl od standardních map v iPhone vlastní nastavení. Zde si můžete nastavit, jaký mapový podklad chcete použít. Toto nastavení se mi líbí, protože kromě letecké a historické mapy, lze vybrat turistickou mapu. Je fakt, že bych ještě uvítal možnost bufferování, neb ne všude je mobilní signál, ale i to u standardní aplikace v iPhone nenajdete. Existují sice aplikace třetích stran, ale žádná mi nenabídla vrstvu pro turistickou mapu.

 

 

Doprava

Možnost zobrazit si „dopravní vrstvu“ se hodí hlavně v Praze, kde se vám ukážou nejrušnější místa a jejich dopravní stupeň. Zkoušel jsem i menší města, jako Jablonec a Liberec, ale bohužel tam tato možnost není podporována. Nevěšte však hlavu, je zde ještě jedna možnost, kvůli které se mi tato aplikace hodně líbí. Jsou jí body zájmu. Můžete si nastavit, co se má zobrazovat, například restaurace, bankomaty a tak podobně. Mezi body zájmu je ale i jedna velmi užitečná vlastnost pro řidiče. Doprava. Uvidíte zde nehody, práce na silnici… Nevím jak to v Seznamu dělají, ale informace jsou aktuální, neb menší práce na silnici, na které jsem při svých cestách narazil jsou zde uvedeny také.

 

 

Závěrem

Jako fanouška Apple mne potěšilo, že mapy pro iPhone jsou první a dostaly přednost před dotykovým Symbianem. Android verzi slibují vývojáři do půl roku. Aplikace je podle mého hodně zdařilá. Seznam.cz má prostě mapové podklady velmi dobře zpracovány. Vadí mi několik drobností, například nutnost připojení k internetu pro načtení mapových podkladů. Ale přesto mají Mapy.cz jedinečné funkce, na které nedám dopustit (dopravní informace). Těším se na další aktualizace. Doporučuji všem.

Mapy.cz - Free
.