Zavřít reklamu

Pamatujete si, jak vypadaly různé aplikace před pár lety? Respektive kolik málo funkcí uměly, a s postupem času dostaly? Meta, tedy původně společnost Facebook, se snaží chrlit jednu novinku za druhou, a to ať už do své sociální sítě Facebook, tak Instagramu nebo komunikačních aplikací WhatsApp a Messenger. 

Krátké okénko do historie 

Facebook byl založen už v roce 2004, tedy ještě před revolucí ve světě mobilních telefonů způsobené iPhonem v roce 2007. Facebook Chat vznikl v roce 2008 a o tři roky později byl už pod jménem Facebook Messenger uveden na mobilní platformy iOS a Android. Oproti tomu byl WhatsApp založen v roce 2009, a Facebook jej koupil v roce 2014. Instagram byl pak založen v roce 2010 a Facebook jeho akvizici ohlásil dříve, než tomu bylo u WhatsAppu, a to už v roce 2012.

Všechny čtyři aplikace tedy patří společnosti Meta a mají společné určité prvky. Když totiž vývojáři Instagramu okopírovali Příběhy Snapchatu, které se staly velice populární i v této síti, byly rozšířeny i do samotného Facebooku nebo Messengeru. Jenže co funguje na jedné síti, nemusí zákonitě fungovat v jiné, a mnoho uživatelů je tak sice publikuje v Instagramu, ale na Facebook je prakticky jen přesdílejí (Twitter je dokonce pro nezájem úplně zaříznul). A možná právě proto jsou zde čtyři aplikace jedné společnosti, které pořád vypadají jinak a jedna se tlačí přes druhou. Na tu nejdůležitější novinku, společnou pro všechny, však pořád čekáme.

Doba virtuální komunikace 

Ať už pandemický nebo postcovidový svět se hodně ubíral a ubírat bude k různým druhům vzdálené komunikace. Co půjde, vyřídí se na dálku, ať se nám to líbí nebo ne, se tak také vyřídí. Chatovacích platforem je obrovské množství, přičemž právě WhatsApp a Messenger vynikají svou základnou uživatelů. Jednoduše to znamená, že je v nich nejpohodlnější komunikace, protože s velkou pravděpodobností jednu nebo dokonce i obě platformy druhá strana, se kterou chcete komunikovat, využívá, takže si nemusí instalovat nic jiného a zakládat si ještě někde další své účty.

Meta se ale pořád nesnaží obě platformy nějakým způsobem sblížit. Udržuje jim pořád přece jen rozdílné rozhraní a stejně tak funkce, kdy každý titul nabízí trochu odlišné. Napříč internetem pak můžeme zjistit, jaké novinky se do jaké aplikací chystají, nebo jaké do nich v poslední době přišly. V případě WhatsAppu se jedná např. o přehrávání hlasových zpráv napříč rozhraním, mění se vizuál seznamu chatů, přibývají komunitní funkce, nebo nová opatření na ochranu soukromí. 

Oproti tomu Messenger přidává AR videohovory, různé vzhledy chatů, či třeba „soundmoji“ nebo konečně i plné end-to-end šifrování. Do třetice všeho dobrého: Instagram umožní lajkovat Příběhy, přidá předplatné, rozšiřuje funkci Remix a také zabezpečení a soukromí. Všechno to jsou funkce, bez kterých dokážeme nějakým způsobem existovat, protože dokud jsme je neznali, žili jsme bez nic poměrně obstojně (kdo chtěl end-to-end šifrovanou komunikaci, tak WhatsApp už jí nabízel delší dobu).

Jedna platforma by vládla všem 

Jenže už v roce 2020 Facebook oznámil, že umožní multiplatformní zasílání zpráv. Znamená to, že vám bude stačit používat jednu aplikaci, ze které můžete komunikovat s kýmkoli, kdo využívá alespoň jednu ze zbývajících dvou. Z Instagramu se tak spojíte s těmi v Messengeru nebo WhatsAppu atd. Tuto provázanost Meta už do jisté míry „nakopla“, protože funguje mezi Messengerem a Instagramem, a to i v případě skupinových chatů. Jenže WhatsApp pořád ještě čeká.

Osobně jsem bohužel poměrně zaháčkovaný, protože využívám všechny tři aplikace. Z čehož WhatsApp nejkratší dobu. Kdyby pak Meta povolila, okamžitě bych utíkal. Svět komunikačních platforem je totiž opravdu roztříštěný a hledat v něm nějakou konverzaci je skutečně těžké, takže se „beztrestně“ jedné zbavit, by byla určitě výhra. Vyjma těchto řečených jsou zde totiž ještě iMessage Applu. Někdo tedy využívá tuto aplikaci, jiný další, třetí úplně jinou a vám z toho jde jen hlava kolem.

Je tedy opravdu hezké, jak neustále přibývají nové a nové a další a ještě další funkce, kdyby se ale dotáhla do zdárného konce alespoň ta jedna nejzásadnější, mnoha lidem by to onu komunikaci usnadnilo. Jenže možná by to znamenalo úbytek aktivních uživatelů daných sítí, a to Meta samozřejmě nechce, protože ty obrovská čísla prostě vypadají pěkně. Možná nás tak nechává v marném čekání na zázrak schválně. I když naděje umírá poslední. 

.