Zavřít reklamu

Pokud sledujete světové dění, pravděpodobně jste zaznamenali masové protesty proti policejní brutalitě a rasismu v USA. Vlna protestů se postupně přelila také do ostatních částí světa a zasáhla také velké korporace, které se nyní pomyslně předhání v tom, kdo učiní větší (marketingové) gesto. Vlivem toho došlo k odložení hned několika velmi očekávaných událostí naplánovaných na následující dny, mimo jiné také prezentaci od Sony.

Microsoft opět vydával gameplay z PC za „zážitek z konzole“

Začněme zlehka. Společnost Microsoft opět ukázala, že při demonstraci schopností nadcházející generace konzolí se nebojí sáhnout po zavádějících řešeních. Tak, jako se to stalo v minulosti už mnohokrát, i v případě nedávno zveřejněného dema Xbox exkluzivity Scorn vyšlo najevo, že ukázka neběžela na nové generaci Xboxu, nýbrž na high-endovém PC vybaveném super výkonnou grafickou kartou nVidia RTX 2080 Ti a výkonném (a blíže nespecifikovaném) procesoru AMD Ryzen. Potvrdil to ředitel vývojářského studia Ebb Software Ljubomir Peklar. Trailer k titulu Scorn byl označen hláškou „in-engine footage representative of expected Xbox Series X visual quality“, tudíž nikdo explicitně neuváděl, že jde o záběry přímo z nadcházejícího Xboxu. Pro běžného diváka jde však o snadno přehlédnutelný detail a to, co vidí na obrazovce, si automaticky spojí s novou generací konzolí. Nutno podotknout, že se Microsoft z minulosti poučil a tyto disclaimery nyní alespoň uvádí. Tak jako tak se dá očekávat, že vizuální kvalita podobných trailerů či demoverzí dopadne v reálu o poznání hůře, neboť nový Xbox, jakkoliv výkonný nakonec bude, na výpočetní úroveň RTX 2080 Ti zdaleka nedosáhne.

Herní společnosti odkládají akce kvůli protestům v USA

Ve Spojených státech se od víkendu neřeší nic jiného, než celostátní masivní protesty proti policejní brutalitě a rasismu, které nastartoval nepřiměřený zásah (vedoucí k zabití) členů policejního sboru města Minneapolis proti afroameričanovi Georgi Floydovi. Vlna protestů se velice rychle přelila z Minnesoty i do ostatních států USA (a dále do světa), stejně tak jako došlo k eskalaci násilí a to na obou stranách konfliktu. V současné době to vypadá, že jsou některá místa Spojených států na pokraji občanské války, a média (jak tamní, tak celosvětová) neřeší prakticky nic jiného. K současnému dění se vyjádřilo již mnoho slavných osobností z různých odvětví, celebrit, ale také velkých korporací, které kromě bohulibých (marketingových) prohlášení začaly také s odkladem plánovaných akcí.

Hypocrisy
Zdroj: Twitter

Jednou z takových společností je Sony, která odložila na čtvrtek naplánovanou prezentaci nových titulů plánovaných pro nadcházející PlayStation 5. Další je pak společnost Activision, která se rozhodla nevydat nový obsah pro nejnovější díl Call of Duty, neboť „nyní není vhodná doba“. Vývojáři z EA Games posunuli odhalení nového ročníku titulu Madden NFL 21 a sociální sítě všech velkých firem v herním průmyslu se nyní hemží solidárními tweety s různými podpůrnými hashtagy. Nechť si každý chování těchto korporací zhodnotí sám, je však nutné poukázat na to, že se nic podobného nekonalo v návaznosti na podobných světových situacích.

Pokrytectví Blizzardu
Zdroj: Twitter

Streamovací služby se zapojily do iniciativy Blackout Tuesday

V souvislosti s výše uvedeným je třeba zmínit také společnosti, které se zabývají streamováním hudebního nebo video obsahu – Apple Music, Spotify, Amazon, YouTube a další. Ty se totiž zapojily do iniciativy nazvané Blackout Tuesday, která má vyjadřovat podporu v reakci na současné dění. V případě Spotify jde o přidání 8 minut a 46 sekund dlouhého ticha (které odkazuje na stejně dlouhý zákrok policistů) do vybraných playlistů a podcastů, Apple dočasně zrušil streamování rádia Beats 1 a pro uživatele ve většině zemích zcela vypnul funkcionalitu Pro vás, Prohlížení a Rádio v aplikaci Apple Music. V aplikaci iTunes na platformě Windows jsou tyto záložky nefunkční také, viz obrázek níže. Místo toho zde společnost nabízí k poslechu playlisty s hudbou od vybraných interpretů a další odkazy na současné dění. Záložka Obchod však funguje zcela normálně(?). Amazon v reakci na současný stav oznámil „den ticha“ na svých sociálních sítích, YouTube se k situaci (stejně jako ostatní) vyjádřil ve formě tweetu na sociální síti Twitter. Do Blackout Tuesday se zapojily také některé americké nahrávací společnosti.

 

Zdroje: Arstechnica, Engadget, TPU, The Verge

.