Zavřít reklamu

Microsoft podniká stále více kroků, aby jeho služby byly dostupné multiplatformně. Nyní otevírá Xbox Live SDK i pro vývojáře aplikací na iOS.

Ačkoli si Microsoft nejčastěji spojujeme s Windows, nesmíme zapomínat, že je i významným hráčem na poli konzolí. A v Redmondu dobře vědí, že expanzí služeb na další platformy mohou přilákat nové hráče. Proto se nově na platformy Android a iOS dostává vývojářská sada nástrojů, která usnadní implementaci Xbox Live do aplikací a her třetích stran.

Vývojáři nebudou nijak omezováni v tom, jaké prvky integrují do svých aplikací. Může jít o žebříčky, seznamy kamarádů, kluby, úspěchy nebo další. Tedy vše, co už hráči mohou znát z Xbox Live na konzolích a patrně i PC.

Jako ukázku plného využití služeb Xbox Live můžeme vnímat multiplatformní hru Minecraft. Kromě standardních platforem si ji totiž není problém zahrát i na Macu nebo iPhonu či iPadu. A díky propojení s Live účtem si snadno přizvete i své přátele nebo sdílíte pokroky ve hře.

Nové SDK je součástí iniciativy zvané „Microsoft Game Stack“ jejímž cílem je sjednotit nástroje a služby jak pro vývojářská studia AAA titulů, tak nezávislé tvůrce indie her.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Xbox Live nahradí pohrobka Game Center

V App Store již nyní najdeme pár her, které nabízí některé z prvků Xbox Live. Všechny však zatím pochází z dílen Microsoftu. Nové hry využívající propojení a synchronizaci dat mezi konzolemi a dalšími platformami teprve přijdou.

Microsoft se však nehodlá zastavit pouze u smartphonů a tabletů. Jeho dalším cílem je velmi oblíbená konzole Nintendo Switch. Zástupci firmy ale zatím nebyli schopni poskytnout konkrétní datum, kdy se SDK nástroje dostanou i na tuto kapesní konzoli.

Pokud si vzpomenete, Apple se ještě nedávno pokoušel o podobnou strategii se svým Game Center. Suplovala tak funkce právě sociální funkce zavedených služeb Xbox Live nebo PlayStation Network. Rovněž bylo možné sledovat žebříčky přátel, sbírat body a úspěchy anebo vyzývat soupeře.

Apple má bohužel dlouhodobě problémy se svými službami v sociální sféře a tak podobně jako hudební síť Ping, byl a Game Center ukončen a s iOS 10 téměř odstraněn. Cupertino tak vyklidilo pole a přenechalo jej zkušeným hráčům na trhu, což je možná škoda.

Zdroj: MacRumors

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více