Zavřít reklamu

Podle nejnovějších úniků Apple plánuje výrazně vylepšit hned několik svých zařízení. S nejnovějšími informacemi nyní přišel respektovaný displejový analytik Ross Young, který tvrdí, že se v roce 2024 dočkáme trojice nových produktů s OLED displeji. Konkrétně se bude jednat o MacBook Air, 11″ iPad Pro a 12,9″ iPad Pro.  Takováto změna by výrazně posunula kvalitu obrazovek vpřed, především tedy v případě zmiňovaného laptopu, který se doposud spoléhá na „obyčejný“ LCD displej. Zároveň by měla dorazit i podpora pro ProMotion, podle čehož nás čeká zvýšení obnovovací frekvence na až 120 Hz.

Stejně tak je tomu i v případě 11″ iPadu Pro. O krok napřed je pouze 12,9″ model, který je vybaven takzvaným Mini-LED displejem. Stejnou technologii už Apple používá i v případě přepracovaného 14″ / 16″ MacBooku Pro (2021) s čipy M1 Pro a M1 Max. Nejprve se proto spekulovalo nad tím, zda na stejný způsob Apple nevsadí i u trojice zmiňovaných produktů. S technologií Mini-LED už má zkušenosti a její implementace by tak mohla být o něco jednodušší. Analytik Young, který má na svém kontě hned několik potvrzených predikcí, ale zastává jiný názor a přiklání se k OLED. Pojďme se proto stručně zaměřit na jednotlivé rozdíly a říct, jak se tyto displejové technologie od sebe odlišují.

Mini-LED

V první řadě si pojďme posvítit na technologii Mini-LED. Jak už jsme zmínili výše, tu už moc dobře známe a přímo Apple s ní má nemalé zkušenosti, jelikož ji používá už ve třech zařízeních. V základu se od tradičních LCD LED obrazovek zase tolik neliší. Základem je tedy podsvícení, bez něhož se jednoduše neobejdeme. Zcela zásadní rozdíl je ale v tom, že jsou použity, jak už z názvu technologie vyplývá, neuvěřitelně malé LE diody, které jsou navíc rozděleny do hned několika zón. Nad vrstvou podsvícení pak najdeme vrstvu tekutých krystalů (podle toho Liquid Crystal Display). Ta má poměrně jasný úkol – překrývat podsvícení podle potřeb tak, aby došlo k vykreslení požadovaného obrazu.

Mini LED displej vrstvy

Nyní už ale k tomu zásadnímu. Zcela zásadním nedostatkem LCD LED displejů je, že nedokážou spolehlivě vykreslit černou barvou. Podsvícení totiž nelze upravovat a velice zjednodušeně lze říct, že buďto svítí, nebo nesvítí. Vše tedy řeší vrstva tekutých krystalů, která se snaží svítící LE diody zakrýt. Bohužel to je oním zásadním problémem. V takovém případě nelze nikdy spolehlivě dosáhnout černé barvy – obraz je naopak spíše našedlý. Přesně tohle řeší Mini-LED obrazovky se svou technologií pro lokální stmívání. V tomto ohledu se vracíme k tomu, že jsou jednotlivé diody rozděleny do několika stovek zón. Podle potřeb lze jednotlivé zóny kompletně vypínat, respektive vypínat jejich podsvícení, což řeší největší nevýhodu tradičních obrazovek. Po stránce kvality se tak Mini-LED displeje přibližují OLED panelům a nabízí tak daleko vyšší kontrast. Bohužel z hlediska kvality na OLED nedosahuje. Když ale vezmeme v potaz poměr cena / výkon, pak je Mini-LED zcela bezkonkurenční volbou.

iPad Pro s Mini-LED displejem
O podsvícení Mini-LED displeje iPadu Pro se stará přes 10 tisíc diod, sdružených do několika stmívatelných zón

OLED

Displeje používající OLED staví na trošku odlišném principu. Jak už ze samotného názvu Organic Light-Emitting Diode vyplývá, v takovém případě se využívají organické diody, které dokážou generovat světelné záření. Právě v tom spočívá kouzlo této technologie. Organické diody jsou podstatně menší než u tradičních LCD LED obrazovek, díky čemuž se 1 dioda = 1 pixel. Důležité je také zmínit, že v takovém případě se zde nenachází vůbec žádné podsvícení. Jak už totiž bylo zmíněno, samotné organické diody jsou schopné generovat světelné záření. Pokud je tedy v aktuálním obrazu potřeba vykreslit černou, jednoduše jen stačí vypnout konkrétní diody.

Právě v tomto směru OLED jasně překonává konkurenci v podobě LED či Mini-LED podsvícení. Dokáže tak spolehlivě vykreslit kompletní černou. Mini-LED se sice snaží tento neduh řešit, ale spoléhá se v tom na lokální stmívání prostřednictvím zmiňovaných zón. Takové řešení nebude dosahovat takovýchto kvalit vzhledem k tomu, že zón bývá logicky méně než pixelů. Po stránce kvality je tedy OLED o něco napřed. Zároveň s sebou přináší i další benefit v podobě úspory energie. Kde je potřeba vykreslit černou, stačí vypnout diody, čímž klesá energetická spotřeba. Naopak u LED obrazovek svítí podsvícení neustále. Na druhou stranu je technologie OLED o něco dražší a zároveň je s ní spojena i horší životnost. Na tuto technologii se spoléhají obrazovky iPhonů a Apple Watch.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.