Zavřít reklamu

Léto je v plném proudu a davy lidí se chystají na dovolené. Ať už se jedná o výlet do ciziny nebo po krásách České republiky, tak je zapotřebí si vše naplánovat, zorganizovat a následně vyrazit. K tomu všemu existují stovky různých mobilních aplikací, díky kterým bude celý proces snazší a efektivnější.

Kam se letos vydám?

Základní otázka: jaké místo, případně místa, chci spatřit? Pokud nejste žádný odvážný dobrodruh, který razí do terénu bez plánu, tak se bez odpovědi na tuto otázku zkrátka neobejdete.

Vedle klasického brouzdání po internetu by k tomu mohla posloužit aplikace Sygic Travel. I když by mohla být využita i na jiné aktivity v rámci celkového plánování, tak se hodí především na prozkoumávání zajímavých míst po celém světě.

Kde budu bydlet?

Jakmile si vyberete ideální místo, kde strávíte letošní dovolenou, tak je zapotřebí sehnat si ubytování.

V rámci této otázky není co řešit. Booking.com je schopnou aplikací, pomocí které si zarezervujete ubytování jakéhokoliv rázu po celém světě. Rezervaci si také můžete jednoduše převést do aplikace Wallet ve vašem iPhonu a nemusíte u sebe nosit žádné papíry. Hračka.

Pokud však neholdujete tradičním hotelům či apartmánům, tak se naskýtá možnost sáhnout po aplikaci Airbnb. Právě to je místem lidí, kteří pronajímají své pokoje pro takovou skupinu cestovatelů. Rovnou se s nimi můžete spojit a všechny potřebné detaily doladit přímo z vašeho zařízení.

Jak se tam dopravím?

Zajištění si ubytování ve vybrané zemi je jedna věc, ale pochopitelně také musíte počítat s naplánováním cesty do vaší cílové destinace. Jestliže neplánujete trávit čas v místech, kam lze dojít, tak je nutné si obstarat přepravu.

Nyní se naskýtá otázka, jakou formu přepravy vůbec vyberete.

Pro leteckou variantu je ideální volbou česká aplikace Kiwi.com (dříve Skypicker). Díky ní si totiž můžete „zabookovat“ spoj z výběru, jenž čítá téměř 700 různých leteckých společností a nabízí nejlevnější dostupné lety, a to rovnou z pohodlí vašeho iPhonu či iPadu. Případně můžete sáhnout i po podobné aplikaci Skyscanner nebo zkusit momondo, jež se také snaží najít co nejlevnější lety.

Možná se však nechcete zvednout z pevniny a raději dáte příležitost vašemu autu. Jakmile znáte přesnou adresu vaší destinace, tak ji stačí naťukat do spolehlivé a světově oblíbené aplikace Waze či offline varianty HERE Maps.

Dovolenou je také možné uskutečnit ze sedla svého kola. Ať už se na místo dopravíte třeba zmíněným autem, tak pokud máte v plánu vyrazit na kola po naší republice, plnohodnotně poslouží aplikace Mapy.cz. Mají především tu výhodu, že fungují i offline.

Co si vezmu s sebou?

Máte již dávno promyšlené, co si na dovolenou zabalíte, případně přibalíte, a jste si tím tak jisti, že si to ani nezapíšete? Takové situace zná snad každý.

Raději si to zapište. A ani nemusíte nic stahovat. Skvěle funguje nativní iOS aplikace Připomínky, kde si uvedené věci přehledně sepíšete a následně si vše budete odškrtávat. Automaticky se vám synchronizují i s dalšími zařízeními, tudíž správa všech nezbytností bude pod naprostou kontrolou.

Co dělat na místě?

Pokud si jedete užívat luxusu all-inclusive a nebudete se chtít hnout z hotelového komplexu, tak patrně uvedené aplikace ani nebudete potřebovat. Ovšem dovolená jako taková je častokrát spojována s poznáváním zajímavých míst. Ať už to jsou starodávné památky, moderní budovy, tradiční restaurace či různé obchody.

Správným krokem bude stáhnutí aplikace Triposo. Ta funguje nejen jako itinerář či prostor pro rezervování hotelů, ale především jako zázemí pro hledání zajímavých míst. Skrze ni lze najít širokou škálu věcí, které se vyplatí vidět. Nebo ochutnat. Výhodou je také možnost zarezervování nejrůznějších prohlídek či stolů v restauraci. Tento softwarový počin v sobě skrývá opravdu mnoho skvělých prvků a rozhodně se jej vyplatí mít.

Co taková aplikace Citymapper? Ta mapuje všechny prostředky veřejné dopravy na vybraných městech světa. Zajímavostí je také přímá integraci Uberu.

Asi každý pak zná aplikace TripAdvisor, Foursquare a Yelp, které jsou plné recenzí, fotek a zajímavých míst z každého koutu světa. Ať už se jedná o hotely (v případě TripAdvisoru), restaurace, bary a tak podobně.

Další nezbytné prvky pro spokojenou dovolenou

V cizině je pochopitelně potřeba i cizí jazyk. Aplikace Google Translate je skvělým doplňkem, který vaše obavy z cizího jazyka zažene. Sice se s ním plnohodnotně nedomluvíte, ale poslouží například při čtení jídelních lístků (pomocí funkce přeložení na základě kamery) či zopakuje to, co chcete říct, akorát v jazyce, který si navolíte.

Pokud si chcete vést jistý deník, tak se nabízí možnost v podobě Bonjournal. Poměrně jednoduché rozhraní a zajímavé funkce dělají z této aplikace ideálního parťáka pro zaznamenávání vašich zážitků. Mnoho ale už používá například populární Day One, do kterého si můžete vše zaznamenat taktéž.

Podělte se s námi v komentářích o vaše oblíbené cestovní aplikace. V App Storu jich existuje nepřeberné množství a každý preferuje pro své výlety a dovolené něco trochu jiného.

.