Zavřít reklamu

Ač se to nemusí na první pohled zdát, nově představené MacBooky dostačují většině uživatelům macOS – a co víc, pravděpodobně jejich očekávání předčí. Nabídnou totiž skvělý poměr cena/výkon a perfektní celodenní výdrž na baterii. Obrovskou výhodou je také možnost spustit programy vytvořené pro procesory s Intelem, a to díky emulačníimu nástroji Rosetta 2. Bohužel se mezi námi stále najdou lidé, kteří se prostě a jednoduše budou muset smířit s tím, že k jejich práci budou potřebovat počítače se staršími procesory od společnosti Intel. V tomto článku si ukážeme, pro koho ještě není vhodný upgrade na nové Macy s čipy M1.

Používání více systémů

Obrovskou výhodou jablečných počítačů s procesory Intel byla možnost na provozovat vícero systémů, a to jak prostřednictvím nástroje Boot Camp, tak i prostřednictvím virtualizačních aplikací. Vy, co se o novinky v oblasti jablečných technologií zajímáte, však pravděpodobně moc dobře víte, že tento benefit uživatelé strojů s procesory M1 ztrácí, což je například pro vývojáře opravdu škoda. Microsoft sice provozuje Windows na ARM architektuře, na které běží i nové procesory, zde je však systém poměrně výrazně osekaný a nespustíte na něm všechny aplikace. Nutno ale podotknout, že se na této možnosti neustále pracuje a kdo ví, třeba se již brzy této možnosti dočkáme a Windows na Macích s M1 spustíme.

S podporou externí grafické karty nepočítejte

Jak už jsme na našem magazínu těsně po představení nového MacBooku Air, 13″ MacBooku Pro a Macu mini zmiňovali, tak na těchto nových počítačích nemůžete využívat externí grafické karty. Tohle omezení se netýká jen nějakých obyčejných eGPU, dokonce postihuje i takové externí grafické karty, které Apple nabízí ve svém Online Storu. Je sice pravda, že interní grafická karta není úplně špatná, počítejte však s tím, že k přenosným laptopům budete moci připojit pouze jeden externí monitor, k Macu mini pak samozřejmě dva, jelikož logicky žádný interní monitor neobsahuje.

Blackmagic-eGPU-Pro
Zdroj: Apple

Konektivita není pro profesionály

Nové počítače od Applu bezpochyby strčí výkonem do kapsy nejen mnohonásobně dražší konkurenci, ale i současně nejdražší 16″ MacBook Pro. To se však nedá říci o portové výbavě, kdy u Maců s M1 naleznete jen dva konektory Thunderbolt. Je jasné, že si pro příležitostné používání můžete pořídit redukce, zejména při cestování to ale nenabízí vždy takový komfort. Navíc, pokud je pro vás 13 palců u MacBooku Air či Pro málo, stále budete muset sáhnout po největším MacBooku, který je, alespoň prozatím, stále osazen procesorem Intel.

16″ MacBook Pro:

.