Zavřít reklamu

Všichni pořád řeší, jak nejsou na mobilních platformách dostupné AAA tituly a jak nám to vadí a to, jak jsou naše smartphony super výkonné, jenže my vlastně nedokážeme využít jejich potenciálu. Jenže za všechno si možná můžeme tak trochu sami. A soudě dle chování Applu, tak i on nás prokoukl a snaží se přinášet právě takový obsah, který se soustředí spíše na staré hříčky v novém podání než graficky dokonalé tituly. 

Řeč je samozřejmě o Apple Arcade, tedy předplatitelské službě, která nám za jeden poplatek zpřístupní obsáhlou knihovnu her bez reklam a in-app nákupů (pokud se tedy dá 200 titulů považovat za obsáhlou sbírku). Když se podíváte na tituly, které byly v rámci platformy přidány, obvykle se jedná o staré známé hry, které byly akorát tak graficky optimalizovány, jinak vesměs přinášejí původní obsah.

Bridge Constructor, Hidden Folks, Crashlands, Spades, Hearts, Splitter Critters, Oddmar, Dandara, Kingdom Rush Frontiers TD, Tiny Wings, Crossy Road… Všechny tito tituly, které byly do Apple Arcade přidány jako poslední (s pár výjimkami), se vyznačují přídomkem „plus“ za svým jménem. Jedná se tedy o staré známé hry, jen si je nemusíte kupovat samostatně a máte je jako na zlatém podnosu. A viditelně to má úspěch, jinak by nepřicházely další a další.

Top žebříčky 

Jenže Apple Arcade je jen jedním z případů, kde můžete tento trend retro her vidět. Narazíte na něho i mezi žebříčky App Storu, kde jsou retro tituly doprovozeny ještě jednoduchými hříčkami a prakticky žádnými graficky vyspělými tituly. Pokud se podíváte na bezplatné hry, skutečně dospělý titul je až Pokémon GO, který je na 42. místě. To je ale hit sám o sobě už od svého vydání. Pokud pojedete dále, tak na 52. místě je PUBG MOBILE, na 65. Call of Duty: Mobile, na 74. League of Legends: Wild Rift a 81. je FIFA Football. Ostatní tituly, a to až do stého místa, jsou prostě jen jednoduché hříčky nebo různé retro tituly. A pokud ne, alespoň se k retru hrdě hlásí. Nepřekypují tedy moderními technologiemi, úžasnou grafikou a vlastně ani zajímavou hratelností.

U placených her se pak pořád předbíhá Pou s Minecraftem, mezi které někdy zasáhne Plague Inc. Na 16. místě najdete GTA: San Andreas, na 30. GTA III, 53. je Hitman Sniper a to je v podstatě až do stovky vše. Např. Alien: Isolation je 102. A právě ten, i když je to jen port z PC, by měl být skutečně velkým zástupcem AAA hraní. No jo, jenže když ho předběhne skoro stovka jiných a o poznání jednodušších titulů, je to pak pro vývojáře těžká motivace (portem jsou i tituly GTA).

Jedno Wordle vládne všem 

A pak je zde fenomén Wordle, o kterém jste možná už slyšeli. Jak si představíte tu úplně nejvíc nejjednodušší hru? Zkuste právě Wordle a budete mít odpověď. Ona to totiž vlastně ani není aplikace, ona je to jen webová aplikace, jejíž náplní je uhádnout jedno slovo denně, a to na určitý počet pokusů. A to je vše. Až tak je to jednoduché a soudě dle ohlasů a aktuální vlně zájmu i návykové. 

Z toho všeho jasně vychází, že svět vlastně nechce na mobilech hrát žádné super vyspělé a maximálně technologicky pokročilé tituly. Svět se v nich pořád spokojí jen s těmi mobilními hříčkami, se kterými začínal v době příchodu App Store. Nyní už by to chtělo jen oživit titul labyrintů, kdy jste museli nakláněním telefonu dopravit kuličku z bodu A do bodu B, aniž by vám spadla z hrací plochy a jsme znova na začátku, tedy v roce 2008.

.