Zavřít reklamu

Mobilní hry v posledním desetiletí převrátily celý průmysl naruby. Během relativně krátké doby se chytré telefony staly v podstatě dominantní herní platformou, a to jak z hlediska tržeb, tak i v počtu zapojených hráčů. Oblast mobilních her je totiž v současnosti větší jak trh konzolových a PC her. Vděčí za to ale jednoduchým hříčkám a Pokémonu GO. 

Jediný důvod, proč to nevypadá jako zkáza pro „klasické“ hraní, je ten, že tomu tak vlastně není. Neexistuje žádný důkaz, že by mobilní hry přetahovaly uživatele nebo příjmy z platforem, jako jsou PC a konzole, které sice v loňském roce mírně klesaly, ale na vinně mohlo být mnoho faktorů, jako třeba nedostatek čipů a problémy v distribučním řetězci.

Jiný trh, jiný mrav 

Do značné míry zde tedy máme koexistenci mobilních her a her na tradičnějších platformách, aniž by se vzájemně potkávaly. Některé hry pro PC a konzole se s různým, ale obvykle minimálním, úspěchem pokoušely přebírat myšlenky mobilních her týkající se monetizace a udržení si svých hráčů. Jen některé tituly jsou dostatečně silné na to, aby skutečně fungovaly na dospělých i mobilních platformách. Obecně však platí, že mobilní hry jsou mobilní hry, které se od her pro PC a konzole zcela liší a jsou na nich nezávislé, pokud jde o jejich design, strategii zpeněžení a ostatně i cílové publikum. Co má tedy úspěch na počítačích a konzolích, může na mobilním zařízení zcela propadnout a samozřejmě obráceně.

Problém s tímto oddělením obvykle nevzniká na tvůrčí úrovni, ale na úrovni obchodní. Investoři v tradičních herních společností mají ve zvyku sledovat růst mobilního sektoru a dostávat záchvaty vzteku nad tím, že jejich společnost z tohoto růstu nijak neprofituje. To, že předpokládají, že se kompetence v oblasti tradičních her tak hladce přenesou i na mobilní hry, nesvědčí o tom, že tito investoři dobře chápou, do čeho vlastně své finance investují. Přesto je to velmi častý názor, který má bohužel v úvahách vydavatelů určitou váhu. Proto se téměř každá diskuse o strategii dané společnosti musí nějakým způsobem zmínit o mobilních hrách.

Je to jen o jméně, ne o náplni 

Je velkou otázkou, jestli má vůbec smysl na mobilní platformy přinášet AAA tituly zvučných jmen. Tedy jinak, zvučná jména jsou samozřejmě třeba, protože jakmile se uživatel dozví, že si daný titul může zahrát i na mobilu, tak to obvykle vyzkouší. Problém je však v tom, že takový titul často nedosahuje kvalit své předlohy a prakticky jen „kanibalizuje“ svůj původní titul. Vývojáři totiž často mobilní platformy používají spíše jako reklamu pro plnohodnotné „dospělé“ tituly. Samozřejmě jsou zde výjimky a samozřejmě jsou zde i plnohodnotné a dobře hratelné porty, pořád to ale není ono. Mobilní trh se zkrátka od toho konzolového liší v příliš mnoha důležitých ohledech.

Jedním z nejdůležitějších rozdílů z pohledu vydavatelů konzolí je to, že až na některé významné výjimky se zdá, že mobilní zákazníci se o velké konzolové hry příliš nezajímají. Proč nepřijde velký vývojář s nějakým jeho legendárním titulem a neposkytne jej 1:1 na mobilní platformy? Či ještě lépe, proč zde nevznikne nová epická hra zvučného jména, která nebude jen rychlokvaškou tvářící se seriózně? Protože je zde pořád značné riziko, že nic z toho neuspěje. Místo toho se vydá titul upravený pro mobilní hraní, plný lákadel pro své hráče zvyklí utrácet za takové věci, jakými je jen vzhled jejich hrdiny. Uvidíme, co přinese nové mobilní Diablo (jestli někdy vyjde), stejně jako nedávno ohlášený Warcraft. Pořád se ale obávám, že i pokud budou mít tyto tituly úspěch, budou to jen výjimky potvrzující pravidlo. Přece jen Candy Crush Saga a Fishdom jsou velkými konkurenty.

.