Zavřít reklamu

Svět mobilního gamingu neustále strmě roste. To navíc není jen trend posledních let – jednoduše stačí zavzpomínat, jak jsme všichni na starých Nokiích dlouhé hodiny hráli hada a snažili se překonat nejvyšší dosažené skóre. Smartphony do této oblasti ale přinesly výrazné změny. Díky lepšímu výkonu telefonů se totiž znamenitě zvýšila kvalita samotných her a obecně se tak jednotlivé tituly posunuly o několik úrovní vpřed. Skvěle jsou na tom i iPhony od Applu. Toho Apple dosáhl díky použití vlastních čipů A-Series, které nabízejí prvotřídní výkon v kombinaci s energetickou úsporností. Navzdory tomu nelze jablečné telefony považovat za herní kousky.

Pojďme si ale ještě na chvíli posvítit obecně na gaming na mobilních telefonech. Ten se totiž v posledních letech posunul natolik vpřed, že výrobci začali vytvářet speciální smartphony s přímým zaměřením na hraní her. Do této skupiny tak patří například Asus ROG Phone, Lenovo Legion, Black Shark a další. Všechny tyto modely samozřejmě běží na operačním systému Android.

Bez chlazení to nepůjde

Výše jsme zmínili, že iPhony nelze tak úplně považovat za herní telefony, ačkoliv tedy nabízejí prvotřídní výkon a hravě si poradí s prakticky jakoukoliv hrou, tak mají svá omezení. Jejich primární určení je jasné a hry v tomto směru určitě nenajdou – spíše je lze brát jakožto možné okořenění pro zpestření volného času. Na druhé straně tady pak máme přímo gaming telefony, které po boku výkonného čipu disponují sofistikovaným systémem pro chlazení zařízení, díky čemuž dokážou telefony fungovat v plném výkonu po podstatně delší dobu.

Osobně jsem se při hraní Call of Duty Mobile mnohokrát setkal se situací, za kterou bylo zodpovědné právě přehřívání. Po delším hraní náročnějších her může totiž z ničeho nic mírně klesnout jas, s čímž nemůžete prakticky nic udělat. Tato situace se stává z prostého důvodu – jelikož čip běží na plné obrátky a zařízení se zahřívá, je nutné dočasně omezit jeho výkon, aby se vůbec iPhone mohl rozumně uchladit.

Call of Duty Mobile

Přídavné ventilátory

Kvůli těmto situacím se tak vytvořila zajímavá příležitost pro výrobce příslušenství. Pokud vlastníte iPhone 12 a novější, tedy jablečný telefon kompatibilní s MagSafe, můžete si například od Razeru pořídit přídavný ventilátor Phone Cooler Chroma, který se prostřednictvím magnetů „přicvakne“ k zádům telefonu a následně po připojení k napájení jej chladí, díky čemuž si hráči mohou vychutnat zcela ničím nerušený gameplay. Ačkoliv příchod podobného produktu některé jablíčkáře překvapil, pro vlastníky výše zmiňovaných gaming telefonů se nejedná o žádnou novinku. Například když na trh vstoupil aktuální Black Shark, současně s ním výrobce představil i prakticky stejný chladič, což zařízení v oblasti hraní her posouvá podstatně dál než jablečné telefony – už tak má totiž lépe řešení chlazení, přičemž když k tomu přidáme ještě dodatečný ventilátor, rozhodně nic nezkazíme.

AAA tituly

Někteří mobilní hráči pak také volají po příchodu takzvaných AAA titulů i na mobilní zařízení. Ačkoliv dnešní vlajkové lodě nabízejí výkonu na rozdávání, zůstává otázkou, zdali by si s takovýmito hrami ve finále poradili, respektive jestli by je vůbec dokázali uchladit. Jednoznačná odpověď ale prozatím neexistuje. Prozatím se tedy budeme muset spokojit s tím, co máme.

.