Zavřít reklamu

Na multitasking u mobilních platforem Applu je pořád patřičně nadáváno. Je tomu především proto, že ať už iPhone nebo iPad jsou svým výkonem srovnatelné s počítači, ale Apple třeba ve svém iOS pořád nenabízí možnost rozdělení obrazovky. A to nemluvíme o nějaké nadstavbě po připojení k externímu monitoru. 

Apple prezentuje svoje zařízení jako „všehoschopná“, u iPadu pravidelně uvádí, jak svým výkonem předčí většinu moderních laptopů. Není důvod mu v tom nevěřit, jenže jedna věc je právě výkon a druhá uživatelský komfort. Mobilní zařízení Applu nebrzdí hardware, ale software.

Samsung a jeho DeX 

Vezměte si jen iPhony a jejich práci s více aplikacemi. Na Androidu si otevřete dvě aplikace na displej a gesty drag and drop mezi nimi jednoduše přetáhnete obsah, ať už z webu do poznámek, z galerie na cloud atd. U iOS musíte vybrat objekt, držet ho, shodit aplikaci, nahodit jinou a v ní objekt pustit. Pokud o tom nevíte, že to jde, ani se nebudeme divit. V iPadOS to přitom není problém.

Lídrem v multitaskingu je jistě společnost Samsung. V jejích tabletech si totiž můžete aktivovat režim DeX, který jako by vypadl z oka desktopu. Na ploše si tak můžete otevírat aplikace v oknech, přepínat se mezi nimi a pohodlně tak plnohodnotně pracovat. Vše přitom pořád jede jen na Androidu. Dex je přitom dostupný i v telefonech společnosti, i když až po připojení k externími monitoru nebo TV.

Je to tedy nástroj, který chce docílit toho, abyste mohli své zařízení využít i jako přenosný počítač, a to už od roku 2017, kdy jej společnost vydala. Představte si, že byste jen svůj iPhone propojili s monitorem nebo televizí, a měli z něho jitou verzi macOS. Stačí připojit klávesnici a myš nebo trackpad a už pracujete jako na počítači. Má ale smysl něco podobného pro mobilní platformy Applu dělat? 

Smysl by to mělo, ale… 

Zapomeňme nyní na to, že Apple nechce sjednocovat iPady a Macy, tedy iPadOS s macOS. Bavme se především o iOS. Využili byste možnosti mít jen iPhone, který skrze kabel propojíte s monitorem a ten vám nabídne plnohodnotné desktopové rozhraní? Není jednoduší prostě vždy použít počítač?

Pro Apple by samozřejmě znamenalo velké úsilí něco takového vytvořit s tím, že využití nemusí být nijak objemné a vynaložené finance na toto se tak ztratí v nedohledu, protože to nemusí mít patřičný ohlas. Smysl to pro Apple nemá ani z toho důvodu, že vám přece jen raději prodá Mac, než aby vám zdarma dával funkci, která ho dokáže do určité míry dobře nahradit. 

V tomto ohledu je třeba přiznat, že díky ceně M2 Macu mini se může skutečně vyplatit spíše investovat své prostředky do něho, než se omezovat „jen na telefon“. I k němu si sice musíte pořídit periferie a mít externí displej, ale ta práce, kterou odvede, je pak neúměrně pohodlnější než nějaký DeX Samsungu na Androidu. Přidaná hodnota by to sice byla pěkná, v nouzi užitečná, ale to je tak pravděpodobně všechno. 

.