Zavřít reklamu

Apple nám v rámci představování nových čipů rád říká, kolikrát je jeho nová generace rychlejší, co se tedy ohledně CPU a GPU týče. V tomto případě se mu dá jistě věřit. Proč už nám ale nesdělí, jak zbytečně seká rychlosti SSD, je otázkou. Uživatelé na to přitom dlouhodobě upozorňují. 

Když si dáte v Apple Online Store srovnání počítačů Applu, uvidíte, jaký používá jaký čip a až kolik jader CPU a kolik GPU nabízí, stejně jako kolik může mít jednotné paměti nebo úložiště. Výčet je to ale prostý, takže se zde dozvíte jen jeho velikost bez jakéhokoli bližšího určení. Pro Apple je to možná zbytečná informace (jako uvádět RAM u iPhonů), jenže i SSD disk má vliv na celkovou rychlost zařízení. Ukázaly to už počítače s čipem M2, které Apple představil na WWDC22, tedy 13“ MacBook Pro a MacBook Air.

Základní modely M1 a M2 MacBooku Air poskytují 256GB úložiště. U MacBooku Air M1 bylo toto úložiště rozděleno mezi dva 128GB čipy NAND. Když Apple uvedl model M2, přešel u něho na novější, které poskytují 256 GB úložiště na jeden čip. To ale znamenalo, že základní model MacBooku Air M2 s 256GB úložištěm měl pouze jeden čip NAND, což mělo negativní vliv na výkon SSD. Stejně jako M1 Air měl i základní 512GB model MacBooku M1 Pro úložiště rozdělené mezi čtyři 128GB čipy NAND, jenže nyní mají varianty M2 čipu u nových MacBooků Pro úložiště rozdělené jen mezi dva 256GB čipy NAND. Jak jistě správně tušíte, s ohledem na rychlosti to není zrovna dobře.

Mac mini je na tom ještě hůře 

Neslavně je na tom i nový Mac mini. Ten už totiž různí redaktoři stihli rozebrat a zjistili vlastně výše řečené. 256GB M2 Mac mini je dodáván s jediným 256GB čipem, kdy byl M1 Mac mini vybaven dvěma 128GB čipy, což mu umožnilo vyšší rychlosti. Tím to ale ještě úplně nekončí, protože Apple šel ještě do většího extrému. Jak se totiž ukázalo, 512GB M2 Mac mini má také jen jeden čip NAND, což u něho znamená, že bude mít pořád nižší rychlost čtení a zápisu než model se dvěma 256GB čipy.

S ohledem na Apple nelze konstatovat jinak, než že je to od něho podpásovka. V době uvedení M2 MacBooku Air se to hodně řešilo, a určitě on sám ví, že touto svou strategií své SSD zbytečně zpomaluje, stejně jako to, že tímto přístupem své uživatele jen naštve. Vždy je totiž jasné zklamání, když se produkt mezi generacemi v nějakém ohledu zhorší, což je právě toto ten případ.

Je ale pravda, že většina uživatelů při jejich každodenní práci s počítači toto možná vůbec nepocítí. Rychlost čtení i zápisu na disku je stále opravdu vysoká, takže to poznají jen profesionálové v jejich nejnáročnějších podmínkách (nejsou ale právě jim tyto stroje určeny?). Pokud byste se pak ptali, proč toto vlastně Apple dělá, může na to být velice jednoduchá odpověď – peníze. Je totiž jistě levnější použít jeden 256 či 512GB čip NAND, než dva 128 nebo 256GB. 

.