Zavřít reklamu

Již dnes bude iOS 4 oficiálně ke stažení. Hlavní tahák nové verze iOS pro iPhone a iPod Touch je samozřejmě multitasking. Někteří mají ale přehnané očekávání a tak mohou být zklamaní.

Multitasking v iOS 4 není pro iPhone 3G
iOS 4 vůbec nenainstaluje na první iPhone 2G či první generaci iPod touch. Multitasking v iOS 4 nebude fungovat v iPhone 3G a iPod Touch 2. generace. Pokud vlastníte některý z těchto dvou modelů, tak vás zklamu hned od začátku, ale multitasking není pro vás. Apple multitasking lze v těchto zařízeních zapnout po jailbreaku, ale obecně se to nedoporučuje.

Procesor v iPhone 3GS je skoro o 50% rychlejší a má dvojnásobný počet MB RAM. Díky tomu může být „uspáno“ celkem hodně aplikací, zatímco na 3G stačí spustit jednu náročnější aplikaci a na ostatní aplikace nemusí zbýt prostředky – budou násilně vypnuty.

Ačkoli uživatelé říkají, že tento problém nemají, tak problém je v tom, že ono vlastně ještě není mnoho aplikací, které opravdu běží na pozadí. Ty se teprve nyní objevují na App Store a k fungování na pozadí budou potřebovat prostředky, které v iPhone 3G už prostě být nemusí. Nyní se ale už vrhněme na to, co multitasking přinese.

Ukládání stavu aplikací a rychlé přepínání
Každá aplikace může mít implementovanou funkci, aby si při vypnutí uložila svůj stav a přepínání mezi aplikacemi tak poté bylo extra rychlé. Při uložení stavu samozřejmě nepřijdete o svou rozdělanou práci. Tuto funkci může mít každá aplikace, ale musí být na tuto funkcionalitu připravena. Takto aktualizované aplikace se právě teď objevují v App Store.

Push notifikace
Push notifikace již pravděpodobně všichni znáte. Pokud jste s iPhone či iPod připojeni na Internet, tak vám mohou přicházet upozornění na to, že se něco stalo. Například vám někdo poslal soukromou zprávu na Facebooku či vám někdo poslal zprávu na ICQ. Aplikace vám tak mohou přes Internet posílat upozornění.

Lokální notifikace
Obdobou push notifikací jsou notifikace lokální. U nich je výhoda zřejmá – aplikace vám mohou posílat upozornění na nějakou akci z kalendáře, aniž byste museli být připojeni na Internet. Lokální notifikace vás ale mohou upozorňovat pouze na předem nastavenou akci – v úkolovníku si například nastavíte, že chcete být 5 minut před termínem úkolu upozorněni.

Hudba na pozadí
Rádi posloucháte rádio na iPhone? Tak to se vám bude iOS 4 líbit. Hudbu si nyní můžete streamovat do iPhone na pozadí, takže při poslouchání můžete dělat cokoli jiného. Jak jsem již ale zmínil, aplikace na tyto úkony musí být připravena, vaše současné aplikace vám fungovat nebudou, musíte si počkat na aktualizace! Později se pravděpodobně objeví i aplikace se streamem videa, které si při vypnutí zachovají audio stopu a po opětovném zapnutí se začne znova streamovat i video.

VoIP
Díky podpoře VoIP na pozadí je možné, že si necháte zapnutý Skype a lidé se vám budou moci dovolat ačkoli budete mít aplikaci vypnutou. Toto je určitě zajímavé a sám jsem zvědav, kolik omezení se objeví. Věřím, že jich moc nebude.

Navigování na pozadí
Tuto funkci nejlépe představil Navigon, o kterém jsme psali. Aplikace tak může hlasem navigovat i na pozadí. Tuto funkci pravděpodobně využijí i geo lokační aplikace, které díky tomu poznají, že jste již opustil místo, kde jste se přihlásil.

Dokončování úloh
Tuto funkci znáte určitě z aplikace SMS či Mail. Pokud například dáte nahrávat obrázek na server v Dropbox, tak úkon se provede ikdyž aplikaci zavřete. Na pozadí se aktuální úloha může zakončit.

Co ale multitasking v iOS 4 neumí?
Aplikace v iOS 4 se nemohou sami obnovovat. Problém tedy jsou Instant Messaging služby jako ICQ a podobné. Tyto aplikace nemohou běžet na pozadí, nemohou se obnovovat. Nadále tak bude nutné využít řešení jako má například Beejive, kdy je aplikace online na serveru Beejive a pokud vám náhodou někdo napíše, tak vám přijde oznámení přes push notifikaci.

Stejně tak se sami nemohou obnovovat ani ostatní aplikace. Nestane se tak, že vás iPhone upozorní na nové články v RSS čtečce, neupozorní vás na nové zprávy na Twitteru a podobně.

Jak poznám služby na pozadí?
Uživatelé budou potřebovat vědět, jaké zrovna služby běží na pozadí. Proto se například u využití lokace na pozadí objeví sipečka v horním status baru či případně se objeví nový červený status bar v případě, že poběží Skype na pozadí. Uživatel tak bude informován.

Nejlepší řešení?
Někomu se může zdát multitasking v iOS 4 omezený, ale musíme myslet na to, že Apple se snaží zachovat co nejlepší výdrž na baterii a co největší rychlost telefonu. Možná se v budoucnosti objeví i další služby na pozadí, ale prozatím si musíme vystačit s těmito.

.