Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace, přičemž různé úniky necháváme stranou. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Byli vyhlášeni vítězové Swift Student Challenge

Kalifornský gigant každoročně pořádá letní konferenci s názvem WWDC, při jejíž příležitosti se věnuje především programování, operačním systémům a softwaru všeobecně. Při této konferenci zpravidla dochází k představení nadcházejících operačních systémů. Jak jistě všichni víte, Apple se snaží zaujmout i mladé lidi, především tedy studenty, které motivuje ke studiu a nabízí jim stáže, levnější produkty a řadu dalších výhod. Ze všeho nejdůležitější je ale bezpochyby samotné vzdělání. Z tohoto důvodu Apple každoročně vyhlašuje soutěž/výzvu s názvem Swift Student Challenge, ve které se může téměř každý student z jakékoliv země předvést a ukázat, co se v něm skrývá.

Apple Swift Student Challenge
Zdroj: Apple

Za běžných okolností se výherci této výzvy mohou podívat přímo na celou konferenci WWDC, kdy jim Apple zaplatí náklady na dopravu a ubytování. Rok 2020 se ale setkal s nepříjemnou situací, kterou je globální pandemie. Proto se letos úplně poprvé dočkáme kompletně virtuální konference. A jak to bude se studenty, kteří vyhráli zmiňovanou soutěž? Ti nejlepší z nejlepších si přijdou na limitovanou bundu WWDC 2020, ke které Apple přidá řadu odznáčků. Prozatím můžeme za vítěze označit studenty jménem Sofia Ongele, Palash Taneja a David Green, přičemž další výherce Apple oznámil skrze App Store, kde píše o Lars Augustin, Maria Fernanda Azolin a Ritesh Kanchi.

Na Apple si opět posvítí Evropská komise

Apple se oproti své konkurenci odlišuje hned v mnoha ohledech. Největším rozdílem, který můžeme vidět například při srovnání iOS s Androidem nebo macOS s Windows, je odlišná uzavřenost systémů. Zatímco na Androidu si vývojáři mohou do nejmenšího detailu pohrát se zařízením a měnit řadu záležitostí, na iOS tohle není možné. Jablečná společnost se odjakživa zaměřuje na soukromí a celkové bezpečí svých uživatelů, což je již delší dobu trnem v patě konkurence a Evropské komisi. V minulosti jsme mohli vidět například případy, kdy Apple zvýhodňoval svou službu  Music oproti Spotify a také se hojně diskutuje o platbách přes NFC čip, což je umožněno výhradně řešení s názvem Apple Pay.

Platební metoda Apple Pay: 

Aby toho nebylo málo, Evropská komise si opět hodlá posvítit na kalifornského giganta. V dnešním prohlášení totiž stojí, že byla započata dvě nová antimonopolní vyšetřování, která se budou zaobírat App Storem a zmiňovanou službou Apple Pay. První vyšetřování bude zkoumat podmínky App Storu. Evropská komise se zaměří na to, jestli nejsou podmínky v rozporu s evropskými pravidly hospodářské soutěže. Světla reflektorů v tomto případě padnou především na nákupy v aplikaci, a to konkrétně v tom směru, jestli mají vývojáři možnost informovat uživatele o případné alternativní (levnější) možnosti nákupu, která se může nacházet mimo aplikaci. Tyto kroky přímo navazují na bývalé stížnosti od Spotify a distributora elektronických knih Kobo.

Apple Pay
Zdroj: Apple

Druhé vyšetřování se bude týkat služby Apple Pay a NFC čipu. Jelikož je Apple Pay jediným řešením, které má přístup k NFC čipu v případě takzvaných Tap and Go plateb, zabraňuje tak Apple uživatelům, aby si vůbec mohli zvolit. Další zveřejněný bod se týká inovace. Jestliže totiž vývojáři nemají možnost přijít s něčím novým a jsou v tomto směru omezeni, dochází tak ke kompletnímu potlačení jejich fantazie a případných technologických inovací. Na celou situaci samozřejmě zareagoval i samotný Apple skrze svého tiskového mluvčího. Ten v prohlášení řekl, že se v Cupertinu zaměřují především na bezpečí a důvěru zákazníka, což nechcou žádným způsobem narušit. Slova chvály neminula ani platební službu Apple Pay, která je celosvětově extrémně oblíbená, nabízí bezkonkurenční bezpečnost a dbá na soukromí uživatele. Co si o celé této situaci myslíte vy? Je podle vás správné, že se Apple snaží přinést maximální bezpečnost pomocí „uzavřené platformy,“ nebo by se měl otevřít a nabídnout zmiňované možnosti i vývojářům?

.