Zavřít reklamu

Máme tu závěr dalšího šíleného týdne, což nevyhnutelně znamená, že nás čekají i nějaké ty novinky z hlubokého vesmíru, kterých se poslední dobou vyrojilo jako hub po dešti. A není se čemu divit, technologie výraznou měrou přispívají k detailnějšímu poznávání oné nezměrné temnoty kolem nás a zároveň nám umožňují náležitě analyzovat vzorky, které tyto znalosti ještě prohlubují. V tomto článku se podíváme na pěstování vesmírného salátu s velmi praktickou kulinářskou vložkou a zmíníme se o aplikaci Google Authenticator, která vám nově umožní exportovat svůj účet a využívat ho například na další zařízení. Inu, nebudeme vás dále napínat a rovnou se vrhněme na věc.

Vědci se pochlubili dosud největším modelem Mléčné dráhy. 3D mapa prostoru odhalila až 2 miliardy hvězd

Čas od času vás informujeme o nějaké té novince, která se týká Google Street View – tedy technologie, která vám umožní kliknout na jakýkoliv bod na mapě a v 360stupňovém pohledu zkoumat okolí kolem sebe. Ačkoliv se jedná o docela náročnou kratochvíli, není to nic ve srovnání s tím, co se povedlo vědcům a astronomům. Ti totiž přispěchali s přelomovou novinkou v podobě dosud nejrozmanitějšího 3D modelu Mléčné dráhy, který kdy mělo lidstvo k dispozici. Konkrétně si pak zásluhu připisuje observatoř Gaia patřící pod Evropskou vesmírnou agenturu, tedy ESA, které se podařilo pomocí nejnovějších technologií analyzovat a vyhodnotit většinu prostoru obklopujícího naší galaxii.

Právě tento objev odhalil číslo, které vám velmi pravděpodobně vytře zrak. Ukázalo se totiž, že se počet hvězd v Mléčné dráze blíží 2 miliardám. Co se týče našich nejbližších sousedů, tedy maximálně 326 světelných let od Slunce, se toto číslo pohybuje okolo 300 tisíc hvězd. Je poměrně fascinující vidět, jak málo dosud o vesmíru víme a každá nová informace nám může výrazně rozšířit obzory. Zároveň se vědci pochlubili zajímavým faktem, a to tím, že počet získaných dat až stonásobně převyšuje dosud získané znalosti a vytvořené modely, které byly naposledy aktulizovány v roce 1991. V každém případě se tak astronomům nabízí další zajímavý objekt ke zkoumání.

Salát vypěstovaný první vesmírnou zahradnicí? Na ISS byly vyšlechtěny první vzorky a odrůdy

Když si představíte takový typický den na Mezinárodní vesmírné stanici, nejspíše byste nepředpokládali, že se bude část činností týkat výhradně zeleniny. Opak je však pravdou, protože vesmír se sám neosídlí a lidstvo je známé tím, že ke svému přežití potřebuje živiny. Vůbe první „vesmírnou zahradnici“ tak nenapadlo nic jiného než zkusit vypěstovat salát a ředkvičky, které budou následně odeslány zpět na Zemi k důkladné analýze. Tedy ne, že by se snad o něco podobného nepokoušeli její předchůdci, nicméně tentokrát bude tato zelenina pravděpodobně psát dějiny. Díky struktuře je totiž téměř nerozeznatelná od té, co pěstujeme na naší planetě, což lidstvu dává naději na úspěšné vyřešení toho, jak ve vesmíru živit astronauty.

Prvenství si tak připisuje astronautka Kate Robins, která zároveň dohlíží na speciální program Plant Habitat-02, jenž má za cíl vyřešit věčnou rovnici toho, jak zajistit astronautům během dlouhých letů dostatek živin a potravy. Konec konců, cesta k Měsíci a zpět netrvá zase tak dlouho, nicméně NASA bere v potaz například lety na Mars nebo dokonce i větší vzdálenosti, kdy by zásoby nemusely vystačit. V každém případě se astronautka pochlubila i zrychleným videem, které zachycuje růst v přímém přenosu a zároveň poodhaluje zvláštní komoru, která k tomuto účelu sloužila. Ostatně, na výsledek vůbec prvního pořádného vesmírného salátu se můžete podívat níže.

Aplikace Google Authenticator se dočkala další funkce. Je libo exportovat svůj účet?

V dnešní době je dvoufaktorová autorizace poměrně standardní normou. Vždy při přihlášení k nějakému profilu vám přijde například SMSka, anebo se biometricky ověříte, že jste to opravdu vy. K tomuto účelu má Apple ve svém ekosystému docela velké zastoupení, nicméně řada uživatelů využívá raději alternativu v podobě aplikace Google Authenticator, která nabízí podobné funkcionality. A jak se ukázalo, právě jablečná zařízení se v rámci této aplikace dočkají další příjemné funkce – konkrétně přímé exportování účtu. Dosud jste totiž museli při přechodu na nový iPhone absolvovat poměrně dlouhý a nepříjemný proces, kdy jste museli vždy začít s čistým štítem. To se ale naštěstí nyní mění.

Právě díky exportu účtu se celý tento proces zjednoduší. Konkrétně bude stačit, abyste klepnuli na položku Export account, díky čemu vám následně vyskočí QR kód, který pomocí svého dalšího zařízení oskenujete. Automaticky se pak zapne Google Authenticator a převezme veškeré informace. Poté postačí jen ověřit identitu a během několika sekund máte vystaráno. V každém případě se jedná o poměrně užitečnou funkci, která vám ušetří nezměrné množství času, frustrace a především tendence zahodit svůj iPhone. Nechybí ani třešnička na dortu v podobě Dark Mode, který si postupně nachází cestu do většiny aplikací i větších platforem. Uvidíme, s čím se Google vytasí příště.

.