Zavřít reklamu

Koncem října se jablíčkáři dočkali hned dvou skvělých novinek. Po dlouhém čekání Apple uvolnil nový operační systém macOS 13 Ventura pro veřejnost, na což následně navázalo studio CAPCOM vydáním očekávaného herního titulu Resident Evil Village. O jeho příchodu gigant informoval už při samotné prezentaci zmiňovaného operačního systému na vývojářské konferenci WWDC 2022. Tato hra původně vyšla loni pro konzole současné generace, respektive pro Xbox Series X|S a Playstation 5. Nyní se však dočkala plně optimalizovaného portu pro Macy s Apple Silicon.

Resident Evil Village je populární survival hororová hra, v níž se zhostíte role protagonisty jménem Ethan Winters a vydáte se hledat svou unesenou dceru do vesnice se zmutovanými monstry. Na cestě na vás samozřejmě čeká řada nástrah a nebezpečí. Po několikaletém čekání se tak jablíčkáři dočkali příchodu plně optimalizovaného AAA titulu. Ten běží přímo na jablečném grafickém API Metal a dokonce podporuje novinku v podobě upscalingu obrazu s MetalFX. Příchod této hry přirozeně otevřel velice zajímavou diskuzi mezi fanoušky.

mpv-shot0832

Apple Silicon jako budoucnost pro gaming

Příchod Resident Evil Village je poměrně velkou novinkou. Macy si totiž s gamingem zrovna dvakrát nerozumí, kvůli čemuž jsou ze strany herních vývojářů prakticky kompletně přehlíženy. Ve finále to má své opodstatnění. Pořádný výkon totiž přišel až v okamžiku, kdy Apple vyměnil procesory od Intelu za vlastní čipy z rodiny Apple Silicon. Přechodem na architekturu ARM si Apple poměrně zásadně polepšil – Macy se dočkaly nejen navýšení výkonu, ale zároveň jsou podstatně úspornější. Díky této změně se jablečné počítače posunuly o několik úrovní výše. Velice stručně tak lze říct, že konečně disponují dlouho potřebovaným výkonem a rozhodně tak mají co nabídnout.

Příchod titulu Resident Evil Village jasně ukázal, že moderní Macy nemají s gamingem absolutně žádný problém. Pokud je daná hra optimalizována pro konkrétní platformu (macOS s Apple Silicon), můžeme počítat s perfektními výsledky. Důležitou roli v tom hraje využití grafického API Metal od Applu, stejně tak i zmiňovaný upscaling obrazu. Čipy Apple Silicon jsou proto dost možná finálním řešením, které se zasadí o příchod takzvaných AAA titulů i na jablečné počítače. Jak už bylo zmíněno výše, macOS jako platforma je spíše přehlížená. Vývojáři se naopak soustředí hlavně na PC (Windows) a herní konzole.

Nyní budou důležité především kroky herních studií. Je už totiž jen a pouze na nich, zda se rozhodnout přinést porty svých her i pro operační systém macOS. Komunita jablíčkářů v tomto ohledu zůstává pozitivní a věří v podstatné zlepšení situace. Zásadní překážku se Applu podařilo překonat – Macy s čipy Apple Silicon disponují solidním výkonem a už jim schází jen optimalizované hry.

Pro nerušený požitek ze hry

Než se ponoříte do Resident Evil Village, ujistěte se, že je váš Apple mazlíček připraven na herní zatížení. Pokud s vaším Macem či jiným Apple zařízení narazíte na jakýkoliv možný problém, pak není nic jednoduššího, než se vydat ke zkušeným odborníkům. Pro tyto případy se nabízí Český servis. Jedná se o autorizovaný servis Authorized Service Provider, který umí diagnostikovat správnou funkčnost zařízení a případně si hravě poradí jak s nastavením, tak i se záručními či pozáručními opravami vašich jablíček. Můžete počítat s profesionalitou, kvalitou práce a originálními náhradními díly.

Stačí jen vaše zařízení buďto předat osobně na pobočce, zaslat jej doručovací službou, nebo využít možnosti svozu od Českého servisu. Svoz stačí jen objednat prostřednictvím formuláře na webu a máte prakticky vyhráno. Vaše jablíčko si totiž vyzvedne přímo kurýr, doručí jej do servisu a po dokončení jeho opravy vám jej přiveze zpět. V případě opravy Apple zařízení je navíc celá tato služba svozu zcela zdarma.

Prohlédněte si možnosti Českého servisu zde

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

Diskuze není pro tenhle článek otevřena.

Čtěte více.