Zavřít reklamu

Soudní řízení mezi Applem a Samsungem jsou v plném proudu a na svět se při této příležitosti dostávají snímky mnoha prototypů různých iOS zařízení. Některé prototypy jsou již veřejnosti známé a jiné se dokonce v průběhu posledních let objevily v nabídce aukčního portálu eBay. Mnoho návrhů z osobní dokumentace Jonyho Iva však světlo světa dosud nikdy nespatřila a veřejnost má možnost si jejich obrázky prohlédnout až nyní.

Je velice zajímavé sledovat, jakým směrem se vyvíjel například vývoj iPadu. Na obrázcích můžeme vidět, že jeden z původních návrhů iPadu byl naprosto hranatý. Tým Jonyho Iva tehdy navrhl zařízení bez jakýchkoli zakulacení, jež můžeme pozorovat u iPadů, které se později dostaly do prodeje. K tomu měl i integrovaný stojánek.

Podle snímků, které se nyní objevují, můžeme navíc usoudit, že měl iPad původně patřit do rodiny iPodů. Inspirován byl vzhledem svých potenciálních sourozenců a na snímcích mají některé prototypy dokonce nápis iPod na zádech. Když se nad tímto faktem zamyslíme, zařazení mezi iPody bylo tehdy poměrně logické. Původní myšlenka počítala s tím, že iPad bude klasické multimediální zařízení, jako je například iPod touch, pouze bude disponovat větším displejem. Velikost obrazovky umožní větší komfort při sledování filmů, zvýší produktivitu uživatele, který dostane větší klávesnici a podobně. Postup času se však ukázalo, že s obrovskou paletou aplikací a téměř nekonečnými možnosti využití se iPad stane něčím víc než pouhým multimediálním zařízením a hračkou. Tím pádem logicky stojí mimo rodinu iPod a tvoří naprosto specifickou oblast.

Během soudních řízení se na svět dostaly také různé návrhy iPhonů. Jedním z nich je například prototyp s označením N90, o němž se spekulovalo jako o návrhu nástupce iPhonu 3GS. Rysy skutečného iPhonu 4 jsou v tomto návrhu opravdu patrné, ale finální verze tohoto telefonu nakonec dostala mnohem menší displej.

Na dalších prototypech je možné spatřit velký vliv návrhářů ze společnosti Sony. Tony Fadell byl v polovině minulého desetiletí z Cupertina vyslán, aby udělal rozhovor s designérem této japonské korporace. Na základě přijatých poznatků a zkušeností měl poté Shin Nishibori z designérského týmu Applu udělat návrh iPhonu. V galerii níže si můžete snímky těchto návrhů prohlédnout. Na některých z nich dokonce spočívá logo Sony a na jiném už je na počest Jonathana Iva pozměněno na „Jony“. Telefon je přitom nápadně podobný současné generaci iPhone, v některých ohledech téměř identický.

Galerie

Zdroj: TheVerge.com (1, 2)
.