Zavřít reklamu

Přiznám se, že zatímco iPhone či Apple Watch nemám problém vyměnit každý rok, u Macu jsem svým způsobem konzerva. Přestože se cenově tyto stroje v nižších konfiguracích a řadách pohybují již na úrovni prémiových iPhonů, vzhledem k relativně malému množství inovací, které přináší, mě zkrátka žádné vnitřní jablíčkářské já k častému upgradu nenutí. I proto jsem tak ještě donedávna věrně využíval MacBook Air z roku 2016. Ano, ten MacBook Air, který měl rámečky široké dobrého 1,5 cm a displej, jehož kvalita se rovnala kvalitě dražších kalkulaček. Stroj mi nicméně sloužil opravdu spolehlivě a vzhledem k tomu, že prakticky všechny MacBooky vydané po něm dostaly motýlkové klávesnice, které se téměř všem lidem v mém okolí dříve či později rozbily, jsem si neustále tak nějak říkal, že radši pojedu na starém železe, než na železe, které budu dávat co půl roku do servisu. Když však Apple na podzim loňského roku představil 16” MacBook Pro s Magic Keyboard, začal jsem po letech přeci jen s myšlenkou přechodu na nový Mac koketovat. 

O větším displeji u MacBooku jsem přemýšlel již relativně dlouho. Airy se však větší nedělaly a u Pro mě před lety zbrzdila cena, v poslední době pak zase výše zmíněná klávesnice. Myšlenka pořízení 16” MacBooku Pro se mi proto líbila čím dál více. Nicméně co si budeme povídat – cena 69 990 korun za základní model je zkrátka vysoká – tím spíš, když jsem od prvopočátku věděl, že výkonnostně Mac zřejmě nikdy naplno nevyužiji. Na začátku letošního roku nicméně Mobil Pohotovost rozjela velmi zajímavou akci s názvem Přejděte na nový MacBook, v rámci které bylo možné získat k nákupu nového Macu velmi slušný finanční bonus a zároveň si od obchodu nechat odkoupit svůj starý stroj. Poslední třešinkou na dortu jsou pak dárky, které vám MP při nákupu nového Macu a následném odkupu starého Macu přibalí. Právě tato akce byla pro mě s trochou nadsázky posledním hřebíčkem do rakve mé nerozhodnosti. Můj vysněný Mac jsem si totiž díky ní mohl pořídit za relativně dobrou cenu jednak díky bonusu, ale také díky možnosti odprodat můj starší Mac, což mi přišlo naprosto super. Přeci jen, kdybych ho chtěl “střelit” někde na bazaru, asi bych se nevyhnul handrkování skrz cenu a v tom horším případě i nářků na případnou nefunkčnost určitých věcí, která by se díky zákonům schválnosti dostavila pár dnů po prodání Macu novému majiteli. Minulý týden jsem si tedy dodal odvahu a do přechodu na nový Mac jsem se konečně pustil. 

MacBook Air 16" z eshopu Mobil Pohotovost
Zdroj: Screenshot MacBooku Pro 16" z eshopu Mobil Pohotovost

Využití akce

Princip celé akce je velmi jednoduchý. Abych vám jej přiblížil co nejlépe, pokusím se jej v následujících řádcích (a týdnech skrze další dva díly tohoto seriálu) rozebrat co nejdetailněji. Pojďme tedy rovnou k jejímu “startu”. Ten spočívá ve výběru MacBooku a jeho objednání na eshopu Mobil Pohotovosti. V mém případě se konkrétně jednalo o 16” MacBook Pro “v základu” – tedy s 512 GB SSD, 16 GB RAM a procesorem Intel Core i7. Tento stroj je standardně prodáván za 69 990 korun, nicméně díky výkupnímu bonusu, který se přičítá k ceně starého vykoupeného MacBooku vás vyjde na daleko méně. Výkupní bonus u tohoto stroje totiž činí 10 000 korun, což je dle mého názoru více než velkorysé. U levnějších Maců se pak samozřejmě bavíme o částce mnohem nižší, což je naprosto logické. Já osobně jsem pak k těmto 10 000 korunám předem přičetl +- 12 700 korun, na které mi web MP automaticky nacenil starý MacBook Air 2016 se 128 GB úložištěm. Už v tuto chvíli jsem se tak dostal na slevu kolem 22 700 korun, díky které mě Mac měl vyjít na nějakých 47 290 korun. Záměrně nicméně uvádím +-. Finální cenu MacBooku Air jsem totiž v tuto chvíli ještě nevěděl, jelikož jí museli posoudit technici v obchodě. Nicméně vzhledem k tomu, že byl Air ve skutečně dobrém stavu, jsem tak nějak nečekal, že bych se dostal na sumu výrazně nižší, což se nakonec i potvrdilo. 

Kromě slevy vycházející z výkupního bonusu a výkupní ceny starého stroje pak můžete počítat i s tím, že vám Mobil Pohotovost zašle po dokončení celého přechodu dárek ve formě Apple příslušenství. Ten se opět liší model od modelu, přičemž v případě 16” MacBooku Pro máte na výběr z Magic Mouse 2, Apple TV HD či Magic Keyboard. Jinými slovy – vrátí se vám další peníze, které můžete z příslušenství získat třeba jeho prodejem na bazaru. A že se nebavíme o malé částce. Vždyť cena Apple TV se pohybuje lehce pod čtyřmi tisíci korun a cena klávesnice zrovna tak. Magic Mouse pak vychází na nějaké 2 tisíce korun, což také není málo. Pokud by se tedy člověk rozhodl poslat dál i tyto věci, dostane cenu MacBooku na velmi slušných zhruba 45 tisíc korun, což už je opravdu skvělé. O objednání jsem tedy po těchto propočtech přestal absolutně pochybovat a “šel do ní”. Zanedlouho jsem měl na svém mailu potvrzení o jejím přijetí a za pár desítek minut i informace od kurýra, který mi měl stroj druhý den přivést. Jak probíhalo předání, přenos dat a zaslání starého Macu do Mobil Pohotovosti si povíme v dalším díle. 

.