Zavřít reklamu

Apple je v dnešním světě známý především jako výrobce vlajkových mobilních telefonů. Drtivá většina lidí jednoduše zná označení iPhone, a pro mnohé se zároveň jedná i o jakousi prestiž. Nebyla ale tato prestiž větší v dobách, kdy nabídku smartphonů společnosti tvořil vždy jen jeden model? Apple poměrně nenápadným způsobem navýšil počet nabízených modelů, a to z celkem prostého důvodu.

Od jednoho, přes dva až k pěti

Když se podíváme do historie, tak v nabídce Applu najdeme vždy jen jeden aktuální iPhone. První změna pak přišla v roce 2013, kdy se bok po boku prodával iPhone 5S a iPhone 5C. Již tehdy cupertinský gigant odhalil první ambice k prodeji „odlehčeného“ a levnějšího iPhonu, který by mu teoreticky mohl generovat další zisk a společnost by tak zasáhla i uživatele, jež nechtějí utrácet za takzvanou vlajku. Tento trend pokračoval i poté a jablečnou nabídku prakticky tvořily dva modely. Například jsme měli k dispozici takový iPhone 6 a 6 Plus nebo 7 a 7 Plus. Následoval ale rok 2017 a přišla obrovská změna. Právě tehdy totiž došlo k odhalení revolučního iPhonu X, který se představil po boku iPhonu 8 a 8 Plus. V tomto roce se tedy do nabídky dostal další, respektive třetí model.

Samozřejmě lehkou předzvěstí, že jablečnou nabídku budou tvořit přinejmenším tři modely, jsme mohli zpozorovat již v roce 2016, kdy se odhalil zmiňovaný iPhone 7 (Plus). Ještě před ním se totiž Apple vytáhl s iPhonem SE (1. generace), a lze proto říct, že nabídku tvořilo  trio iPhonů ještě před příchodem Xka. V nastoleném trendu gigant samozřejmě pokračoval. Následoval totiž iPhone XS, XS Max a levnější XR, přičemž stejně tomu bylo i v dalším roce (2019), kdy se o slovo přihlásily modely iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max. Ta největší změna každopádně přišla v roce 2020. Již v dubnu totiž Apple uvedl druhou generaci iPhonu SE a v září to dokonale uzavřel čtveřicí modelů iPhone 12 (Pro). Od té doby (vlajkovou) nabídku společnosti tvoří pětice modelů. Z tohoto trendu nevystoupil ani iPhone 13, který je opět k dispozici ve čtyřech variantách a po jeho boku si lze zakoupit i zmiňovaný kousek SE.

iPhone X (2017)
iPhone X

Aby toho nebylo málo, tak Apple zároveň se svými vlajkami prodává i starší modely. Například nyní, kdy je aktuální čtveřice iPhonů 13 a iPhone SE (2020), lze oficiální cestou zakoupit i iPhone 12 a iPhone 12 mini nebo iPhone 11. Když se tedy ohlédneme o pár let zpět, můžeme vidět obrovský rozdíl v nabídce, která se poměrně hojně rozrostla.

Prestiž vs zisk

Jak už jsme zmínili v úvodu, jablečné telefony si s sebou nesou jakousi prestiž. V drtivé většině případů (když pomineme modely SE) se jedná o vlajkové lodě, které ve svém období nabídly to nejlepší ze světa mobilních telefonů. Zde ale narážíme na zajímavý dotaz. Proč Apple pomalu rozšířil svou nabídku smartphonů a nevytrácí se tak právě ona prestiž? Odpověď samozřejmě není tak úplně jednoduchá. Rozšíření nabídky dává smysl především pro Apple i jednotlivé spotřebitele. Čím více modelů, tím větší šance, že se gigant strefí do další cílové skupiny, což mu následně generuje větší zisk nejen z prodeje dalších zařízení, ale zároveň i ze služeb, které jdou ruku v ruce s jednotlivými produkty.

Samozřejmě tímto způsobem se může lehce vytrácet ona prestiž. Osobně jsem se už několikrát setkal s názorem, že iPhone už vlastně není nic nóbl, jelikož ho má jednoduše každý. O to ale ve finále tak úplně nejde. Ten, kdo chce mít prestižní iPhone, si ho i tak dokáže obstarat. Například od ruského obchodu Caviar, v jehož nabídce najdete třeba i iPhone 13 Pro za téměř milion korun. Pro Apple je pak naopak zásadní, aby dokázal zvýšit příjmy a do svého ekosystémů dostával další a další uživatele.

.