Zavřít reklamu

Apple je v dnešním světě známý především jako výrobce vlajkových mobilních telefonů. Drtivá většina lidí jednoduše zná označení iPhone, a pro mnohé se zároveň jedná i o jakousi prestiž. Nebyla ale tato prestiž větší v dobách, kdy nabídku smartphonů společnosti tvořil vždy jen jeden model? Apple poměrně nenápadným způsobem navýšil počet nabízených modelů, a to z celkem prostého důvodu.

Od jednoho, přes dva až k pěti

Když se podíváme do historie, tak v nabídce Applu najdeme vždy jen jeden aktuální iPhone. První změna pak přišla v roce 2013, kdy se bok po boku prodával iPhone 5S a iPhone 5C. Již tehdy cupertinský gigant odhalil první ambice k prodeji „odlehčeného“ a levnějšího iPhonu, který by mu teoreticky mohl generovat další zisk a společnost by tak zasáhla i uživatele, jež nechtějí utrácet za takzvanou vlajku. Tento trend pokračoval i poté a jablečnou nabídku prakticky tvořily dva modely. Například jsme měli k dispozici takový iPhone 6 a 6 Plus nebo 7 a 7 Plus. Následoval ale rok 2017 a přišla obrovská změna. Právě tehdy totiž došlo k odhalení revolučního iPhonu X, který se představil po boku iPhonu 8 a 8 Plus. V tomto roce se tedy do nabídky dostal další, respektive třetí model.

Samozřejmě lehkou předzvěstí, že jablečnou nabídku budou tvořit přinejmenším tři modely, jsme mohli zpozorovat již v roce 2016, kdy se odhalil zmiňovaný iPhone 7 (Plus). Ještě před ním se totiž Apple vytáhl s iPhonem SE (1. generace), a lze proto říct, že nabídku tvořilo  trio iPhonů ještě před příchodem Xka. V nastoleném trendu gigant samozřejmě pokračoval. Následoval totiž iPhone XS, XS Max a levnější XR, přičemž stejně tomu bylo i v dalším roce (2019), kdy se o slovo přihlásily modely iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max. Ta největší změna každopádně přišla v roce 2020. Již v dubnu totiž Apple uvedl druhou generaci iPhonu SE a v září to dokonale uzavřel čtveřicí modelů iPhone 12 (Pro). Od té doby (vlajkovou) nabídku společnosti tvoří pětice modelů. Z tohoto trendu nevystoupil ani iPhone 13, který je opět k dispozici ve čtyřech variantách a po jeho boku si lze zakoupit i zmiňovaný kousek SE.

iPhone X (2017)
iPhone X

Aby toho nebylo málo, tak Apple zároveň se svými vlajkami prodává i starší modely. Například nyní, kdy je aktuální čtveřice iPhonů 13 a iPhone SE (2020), lze oficiální cestou zakoupit i iPhone 12 a iPhone 12 mini nebo iPhone 11. Když se tedy ohlédneme o pár let zpět, můžeme vidět obrovský rozdíl v nabídce, která se poměrně hojně rozrostla.

Prestiž vs zisk

Jak už jsme zmínili v úvodu, jablečné telefony si s sebou nesou jakousi prestiž. V drtivé většině případů (když pomineme modely SE) se jedná o vlajkové lodě, které ve svém období nabídly to nejlepší ze světa mobilních telefonů. Zde ale narážíme na zajímavý dotaz. Proč Apple pomalu rozšířil svou nabídku smartphonů a nevytrácí se tak právě ona prestiž? Odpověď samozřejmě není tak úplně jednoduchá. Rozšíření nabídky dává smysl především pro Apple i jednotlivé spotřebitele. Čím více modelů, tím větší šance, že se gigant strefí do další cílové skupiny, což mu následně generuje větší zisk nejen z prodeje dalších zařízení, ale zároveň i ze služeb, které jdou ruku v ruce s jednotlivými produkty.

Samozřejmě tímto způsobem se může lehce vytrácet ona prestiž. Osobně jsem se už několikrát setkal s názorem, že iPhone už vlastně není nic nóbl, jelikož ho má jednoduše každý. O to ale ve finále tak úplně nejde. Ten, kdo chce mít prestižní iPhone, si ho i tak dokáže obstarat. Například od ruského obchodu Caviar, v jehož nabídce najdete třeba i iPhone 13 Pro za téměř milion korun. Pro Apple je pak naopak zásadní, aby dokázal zvýšit příjmy a do svého ekosystémů dostával další a další uživatele.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Je to o těch službách. Applu bylo finančníky dlouho vyčítáno, že stojí na jediném produktu, na iPhonu. A velmi dlouho to byla pravda. jakmile ale Applezačal rozšiřovat služby, bylo jasné, že bez expanze k široké veřejnosti se službami daleko nedorazí. Dnes je situace taková, že služby Applu generují víc, než divize Mac a iPad dohromady. Vydal se tedy správným směrem.

    Šup k Droidu :). Mě baví ty pocity z inovace a experimenty. A copak ti nefunguje, poděl se s námi. Ty a 2 kolegova == celý svět miliardy zařízení :).

    Náhodou tohle se mi líbí, věřím že v budoucnu příjde ještě zcela nový iPhone řekněme Lite který bude s cenovkou dejme tomu 7-9 tisic, bude mít základní fotoaparát, čtečku otisku , jinak nic extra ale to nejdůležitější že tobě na iOS bude to entry model a najde si hromadu zákazníků a rozšíří se ještě mezi více lidí , kteří pořád částku za iPhone SE považují za vysokou :-) já osobně jako vstup do Apple světa měl model SE 2016 nechtěl jsem dávat peníze za řekněme iPhone 6S . Zjistil jsem že mi iOS vyhovuje tak šlo SE do světa, pořidil jsem si iPhone 7 , rok na to iPhone 8Plus který mi nevyhovoval velikostně tak šel zas do světa a koupil jsem iPhone X a zatím spokojenej po pár letech používání. Sice to byl top model, ale pomalu si přicházím na to že nepotřebuju vlajku ale potřebuju iOS takže v budoucnu už vím že nemusím sáhnout po vlajce ale že si dokážu vybrat (beru oficiální nabídku Applu) mezi iPhone 11 (14490kč) iPhone 12(mini) – (16990-19990kč) iPhone 13(mini) – (19990-22990kč) a když jsem u toho tak když oželím že budou rámečky tak zařadím i “pravěk,, iPhone SE (11690kč) pořád lepší než cokoliv s Androidem. Takže věřím i tomu že příjde v budoucnu jak jsem psal nový model který bude cílit na ty nejméně náročné.

celý text

Čtěte více.