Zavřít reklamu

Společnost Apple dnes představila dlouho očekávaného nástupce populárního MacBooku Air. Novinka má lepší displej, zcela nové šasi, lepší výdrž baterie, nové a výkonnější komponenty a celkově tak působí moderním dojmem tedy přesně tak, jak od MacBooků v roce 2018 očekáváme. Problém je v tom, že současná nabídka MacBooků tak trochu nedává smysl a běžnému uživateli může přijít dosti chaotická.

S příchodem nového MacBooku Air se totiž nic jiného nezměnilo. Apple jen do nabídky přidal další produkt, který je možné zakoupit v cenovém rozpětí od 36, do bezmála 80 tisíc korun. Pokud se tak na nabídku MacBooků podíváme aktuální optikou, najdeme zde:

  • Zoufale starý a v žádném myslitelném případě přijatelný (původní) MacBook Air začínající na 31 tisících.
  • 12″ MacBook začínající na 40 tisících.
  • Nový MacBook Air začínající na 36 tisících.
  • MacBook Pro ve verzi bez Touch Baru, jež je v základní konfiguraci jen o čtyři tisíce dražší, než základní MacBook Air.

V praxi to tedy vypadá tak, že v rozmezí devíti tisíc korun Apple prodává čtyři různé modely svých MacBooků, které je možné navíc poměrně bohatě konfigurovat. Jestli přesně tohle není příkladem zbytečně rozdrobené produktové nabídky, tak už pak nevím, co by jím bylo.

Nejprve se podívejme na přítomnost starého MacBooku Air. Jediným důvodem, proč je tento model stále v nabídce, je pravděpodobně fakt, že Apple značně zdražil nový Air a stále si chce zachovat nějaký MacBook v kategorii do 1000 dolarů (starý Air začíná na 999 dolarech). Pro neznalého zákazníka jde v podstatě o jakousi past, protože kupovat starý Air za 31 tisíc korun (nedejbože si připlácet za jakékoliv příplatky navíc) je holý nesmysl. Stroj takovýchto specifikací a parametrů nemá v nabídce společnosti jako je Apple co dělat (někdo by mohl namítnout, že už několik let…).

Dalším problémem je cenová politika v případě nového MacBooku Air. Vzhledem k jeho vyšší ceně se nebezpečně přibližuje základní konfiguraci MacBooku Pro bez Touch Baru – rozdíl mezi nimi je 4 tisíce korun. Co zájemce dostane za tyto 4 tisíce navíc? O něco rychlejší procesor, který nabídne vyšší základní pracovní frekvence (Turbo Boost je stejný), ale o generaci starší provedení, společně se silnější integrovanou grafikou (na konkrétní hodnoty z praxe si budeme muset počkat, rozdíl ve výpočetním výkonu může být značný, ale také nemusí). Dále model Pro nabízí o něco jasnější displej (500 nitů proti 300 u MacBooku Air) s podporou P3 gamutu. To je z bonusů navíc vše. Nový Air oproti tomu disponuje lepší klávesnicí, nabídne stejnou konektivitu (2x Thuderbolt 3 porty), lepší výdrž baterie, integraci Touch ID do klávesnice a je menší/lehčí.

Aktualizace 31. 10. – Ukázalo se, že Apple v novém MacBooku Air nabídne pouze 7W procesor (Core i5-8210Y), zatímco starý Air disponoval 15W procesorem (i5-5350U) a MacBook Pro bez Touch Baru také 15W čipem (i5-7360U). Naopak 12″ MacBook obsahuje také méně výkonný procesor, a to 4,5W m3-7Y32. Na výsledky v praxi si budeme muset pár dní počkat, papírové srovnání výše uvedených procesorů najdete zde

Galerie nového MacBooku Air:

Něco podobného se odehrává i v případě porovnání nového Airu s 12″ MacBookem. Ten je v základu také o čtyři tisíce draží, jediným jeho benefitem je velikost – 12″ MacBook je o 2 milimetry tenčí a o necelých 260 gramů lehčí. Tím jeho výhody končí, vše ostatní zvládá nový Air lépe. Výdrž baterie má lepší (o 2-3 hodiny v závislosti na činnosti), nabízí lepší možnosti konfigurace, Touch ID, lepší displej, výkonnější hardware, lepší konektivitu atd. Opravdu jsou výše uvedené, a naprosto marginální, rozdíly ve velikosti jediným a dostatečným důvodem k tomu, aby se 12″ MacBook dále nacházel v nabídce? Je pro běžného uživatele takovýto rozdíl ve velikosti vůbec relevantní?

Upřímně jsem očekával, že pokud Apple s novým MacBookem Air opravdu přijde, „spojí“ v něm několik současných modelů v jeden a výrazně tak zjednoduší svou produktovou nabídku. Očekával jsem tak odstranění starého MacBooku Air, jenž by byl nahrazen novým modelem. Dále pak odstranění 12″ MacBooku, jelikož ten již nedává příliš velký smysl vzhledem k tomu, jak malý a lehký Air je. A v neposlední řadě také odstranění základní konfigurace MacBooku Pro bez Touch Baru.

Nic z toho se však nestalo a Apple tak v následujících měsících bude v rozmezí od 30 do 40 tisíc korun nabízet čtyři odlišné produktové řady, které by šly velmi snadno nahradit jedním modelem. Otázkou zůstává, kdo to všem potenciálním zákazníkům, kteří nejsou tak dobře informování a nemají nikterak hluboké povědomí o hardwaru, vysvětlí?

Apple Mac family FB
.