Zavřít reklamu

V posledních letech se visí nad Lightning konektorem v iPhonech množství otazníků. Není totiž vůbec jasné, jakým směrem se Apple nakonec vydá a zdali mu jeho plány vlastně vyjdou, jelikož se do nich snaží silně zasahovat EU se svým cílem sjednocení nabíjecích portů. Ostatně i bez tažení EU se mezi jablíčkáři řeší jedno a to samé aneb jestli iPhone přejde na modernější USB-C. Cupertinský gigant na zmiňovaný konektor USB-C vsadil již u svých laptopů a některých tabletů, jenže v případě telefonů se zuby nehty drží relativně zastaralého standardu.

Lightning konektor je tady s námi již téměř 10 let, respektive od časů iPhonu 5, který se světu představil v září 2012. Navzdory jeho stáří se jej ale Apple nechce zřeknout a má k tomu své důvody. Právě Lightning je totiž podstatně odolnější než konkurence v podobě USB-C a navíc firmě generuje nemalý zisk. Každé příslušenství využívající tento konektor by správně mělo disponovat oficiální certifikací MFi nebo Made for iPhone, jenže pro její získání musí výrobci Applu platit licenční poplatky. Z tohoto důvodu je pak logické, že se cupertinskému gigantovi nechce opouštět takto „lehce vydělané peníze“.

MagSafe aneb potenciální náhrada za Lightning

Když se v roce 2020 představil iPhone 12 v novém kabátě, přinesl s sebou zajímavou novinku v podobě MagSafe. Novější iPhony tak mají ve svých zádech umístěnou sérii magnetů, které se následně starají o uchycení krytů, příslušenství (např. MagSafe Battery Pack) nebo o „bezdrátové“ nabíjení. Z hlediska nabíjení se nyní tento standard jeví jako zbytečný. Ve skutečnosti totiž vůbec bezdrátový není a ve srovnání s tradičním kabelem nemusí dávat úplně smysl. Dost možná s ním však Apple má daleko vyšší plány. To ostatně potvrdily i některé patenty.

Jablíčkářskou komunitou se tak začaly šířit spekulace o tom, že v budoucnu MagSafe poslouží nejen pro nabíjení, ale také pro synchronizaci dat, díky čemuž by dokázal kompletně nahradit Lightning a urychlit příchod bezportového iPhonu, o němž Apple delší dobu sní.

EU hatí plány Applu

Jak už jsme ale uvedli výše, do celého snažení Applu se EU snaží takříkajíc hodit vidle. Již roky totiž lobuje za zavedení USB-C jakožto jednotného nabíjecího konektoru, který by se měl dle případné legislativy objevovat v laptopech, telefonech, fotoaparátech, tabletech, sluchátkách, herních konzolích, reproduktorech a dalších. Apple tak má jen dvě možnosti – buďto si pohnout a přinést revoluci s pomocí proprietární technologie MagSafe, nebo se podvolit a skutečně přejít na USB-C. Jednoduché bohužel není ani jedno. Jelikož se o případných legislativních změnách mluví už od roku 2018, lze podle toho usoudit, že se Apple jistou alternativou a možným řešením zabývá několik let.

mpv-shot0279
Technologie MagSafe, která přišla spolu s iPhonem 12 (Pro)

Aby toho navíc nebylo málo, přichází další překážka. Když pomineme současné dilema, tak je nám jedno jasné už teď – MagSafe má potenciál se stát plnohodnotnou alternativou pro Lightning, což by nám mohlo přinést bezportový iPhone s teoreticky lepší voděodolností. Jenže poslanci Evropského parlamentu to vidí trošku jinak a chystají se zasáhnout i do oblasti bezdrátového nabíjení, které by od roku 2026 mělo přejít na jednotný standard s cílem zabránit fragmentaci a zredukovat odpad. Samozřejmě je jasné, že v tomto ohledu se bere v potaz standard Qi, který podporují snad všechny moderní telefony, včetně těch od Applu. Jak tomu ale bude s MagSafe je otázkou. Tato technologie si sice v jádru staví na Qi, ale přináší řadu úprav. Je tedy možné, že EU zařízne i tuto možnou alternativu, na které Apple dost možná léta pracuje?

Kuo: iPhone s USB-C

Podle současných spekulací to navíc vypadá tak, že se Apple nakonec podvolí ostatním autoritám. Celý jablečný svět totiž v tomto týdnu překvapil respektovaný analytik Ming-Chi Kuo, který je komunitou považován za jednoho z nejpřesnějších leakerů. Ten totiž přišel s poměrně zajímavým tvrzením. Údajně se Apple po letech zbaví svého nabíjecího konektoru Lightning a u iPhonu 15, který se představí v druhé polovině roku 2023, jej nahradí USB-C. Jako důvod k tomu, proč by měl cupertinský gigant najednou tak otočit, se uvádí právě nátlak ze strany EU. Uvítali byste přechod na USB-C, nebo vám naopak vyhovuje Lightning?

.