Zavřít reklamu

Chytré telefony jsou samozřejmě spotřebním zbožím, které čas od času obměňujeme. V takovém případě už záleží na preferencích každého z nás. Zatímco pro někoho může být klíčové mít každým rokem aktuální iPhone, jiný už tak náročný být nemusí a stačí mu jej obměnit například jednou za čtyři roky. Při takovéto obměně se ale takřka pokaždé setkáváme s jednou situací. Co uděláme s naším starším kouskem? Většina jablíčkářů jej prodá, případně nový model pořídí na protiúčet, díky čemuž lze ušetřit nějaké ty peníze.

V tomto ohledu se navíc můžeme radovat z jedné ze zásadních vlastností jablečných telefonů obecně – svou hodnotu si drží podstatně lépe než konkurenční kousky s operačním systémem Android. Skvěle to lze vidět i na současných generacích. Podle průzkumu od firmy SellCell, která se zaměřuje na výkup elektroniky ve Spojených státech, ztratila řada Samsung Galaxy S22 téměř trojnásobek toho, co iPhone 13 (Pro). Na základě dostupných informací můžeme říct, že hodnota telefonů S22, po pouhých dvou měsících, klesla o 46,8 %, kdežto u iPhonů 13 (Pro), které jsou na trhu od září 2021, jde jen o 16,8 %.

Pro hodnota iPhonů tolik neklesá

Že si iPhony dokážou dlouhodobě držet svou hodnotu lze považovat za dlouhodobě známý fakt. Jenže proč tomu tak vlastně je? V drtivé většině případů se setkáte s jednoduchou odpovědí. Jelikož Apple u svých telefonů nabízí dlouholetou podporu, většinou kolem pěti let, lidé tak mají jistotu, že jim daný kousek ještě nějaký ten pátek fungovat bude. A to i přesto, i když má za sebou ta nejlepší léta. To je ale jen jedním z mnoha důvodu. Každopádně nutno uznat, že má na stabilnější hodnotě velké zásluhy. Nadále je také nutné vzít v potaz jistou prestiž firmy Apple. Ačkoliv se nejedná o nic úplně extrémně luxusního, tak i přesto má značka obecně dosti silné renomé, které trvá dodnes. Lidé proto iPhony chtějí a mají o ně zájem. Stejně tak nehraje nutně roli, jestli pořizují nový či použitý. Pokud se jedná o novější model bez nějakého většího problému či zásahu, tak je u něj téměř jistá garance, že bude fungovat bezchybně.

iphone 13 domovska obrazovka unsplash

V poslední řadě je nutné vzít v potaz i celkovou konkurenci. Zatímco Apple je samotným výrobcem, jeho konkurence v podobě Android telefonů se skládá z několika desítek firem, které spolu musí vést konkurenční boj. Na druhé straně jablečné společnosti jde s trochou nadsázky jen o to, aby překonala svou poslední řadu a přinesla zajímavé novinky. I tento fakt má pak vliv na větší kolísavost cen právě u konkurence. U iPhonů máme jistotu, že se jednou ročně dočkáme nového modelu. Na trhu s Android telefony však může jiný výrobce už za pár dní překonat novinku od někoho jiného.

.