Zavřít reklamu

Učit se hrou – to je myšlenka, kterou slavně podporoval už Jan Amos Komenský. Nárůst různé gamifikace (využívání herních prostředků v neherních odvětvích) dává slavnému českému myslitelovi za pravdu. Herní techniky využívá dnes každý druhý webový projekt, jenž chce lidi hromadně učit novým věcem. Nestává se ovšem zas tak často, že vyjde hra, která si za úkol dává naučit novým věcem hráče. Na macOS před pár dny dorazila právě taková záležitost, která je speciální už i tím, že míří na poměrně úzký segment hráčů. Chce je totiž zábavnou formou naučit regulární výrazy.

Ve hře Copy Editor: A RegEx Puzzle se budete učit, jak vyzrát na v programátorských komunitách nechvalně známé regulární výrazy. Ty se používají k popsání určité množiny textových řetězců, které splňují požadavky dané určitým regulárním výrazem. V praxi se tak používají k nacházení různých slov v textu nebo ke kontrole uživateli zadaných dat. Jedním takovým využitím je například kontrola správného formátu při zadávání e-mailových adres. Nevýhodou regulárních výrazů je pro obyčejného člověka jejich nečitelnost, na první pohled totiž vypadají jako náhodná změť znaků.

Výhodou nově vydané hry je to, že od vás žádné předchozí znalosti nevyžaduje. Pečlivě a trpělivě vás provede světem regulárních výrazů a  pomocí ze slavných textů vás naučí hledat různá slova a nahrazovat je jinými. To vše zdůvodňuje požadavky fiktivního vydavatele, kterému se nelíbí původní podoba upravovaných textů. Při učení si tak můžete i počíst v různých klasikách, což vás snad trochu uklidní po řadě opakovaných neúspěchů.

Hru Copy Editor: A RegEx Puzzle můžete zakoupit zde

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více