Zavřít reklamu

Nikdo na světě nemůže mít rád, když mu přijde informace o automatickém navýšení platby – ať už se jedná o zálohy na energie nebo zvýšení plateb za dané služby. A právě to teď Apple testuje. Představte si, že si předplácíte nějakou službu a najednou za ní platíte více, aniž byste mohli na první pohled nesouhlasit. 

V sociální síti Twitter se objevily příspěvky informující o tom, jak App Store automaticky umožňuje zvyšovat ceny za předplatné aplikací bez výslovného souhlasu uživatele. Znamená to, jako kdybyste si předpláceli Netflix za 199 Kč měsíčně, a další měsíc zaplatili už 249 Kč, aniž byste navýšení předplatného odsouhlasili nebo naopak jej měli možnost na první dobrou zrušit. Najdete zde jen prosté „OK“. Nad ním je alespoň zobrazena drobným písmem možnost svá předplatná spravovat.

Nový systém vás tedy automaticky přihlašuje k vyššímu předplatnému, pokud nebudete výslovně nesouhlasit a nebudete se za zrušením předplatného pídit. Jenže podle aktuálních zásad App Storu by mělo oznámení upozorňující uživatele na zvýšení cen jasně obsahovat výrazné tlačítko „Souhlasím s novou cenou“. Apple tedy bude muset s novou funkcí přeformulovat i zásady jeho virtuálního obchodu. Společnost se k tomu ostatně i vyjádřila, a to pro magazín TechCrunch, kterému však jen řekla, že: „testujeme novou obchodní funkci, kterou plánujeme spustit už velmi brzy“.

Jasná kontroverze 

Pilotní program zatím prý zahrnuje jen ty větší vývojáře, u kterých se funkcionalita patřičně otestuje. Velkému vývojáři totiž může Apple věřit, že na něho neušije boudu, a zároveň disponuje mnoha uživateli, na kterých se funkce vyzkouší. Apple k tomu dodává: „věříme, že vylepšení bude skvělé jak pro vývojáře, tak pro uživatele. V příštích týdnech budeme mít další podrobnosti, o kterých se s vámi podělíme.“

Pokud si danou službu předplácím a využívám ji, asi nějaké řádové navýšení úplně nevadí a stejně bych jej odsouhlasil. Jenže pokud jsem na vážkách, jestli Netflix zrušit a nepřejít k HBO Max, může být toto značně rozhodující. Když tedy uvidíte informaci o navýšení, nemůžete předplatné jednoznačně zrušit. Problém může nastat zejména u těch, kteří nejsou v používání moderních technologií tak zběhlí.

K tomu je zde značný prostor pro podvody. Vývojář může spoléhat na to, že předplatitel bez zvýšené pozornosti nabídku odklikne a dál ji neřeší. Jenže když navýší předplatné o 100 %, je to už poněkud zavádějící. A protože doba stále kvapí kupředu čím dál rychleji, jen málo z nás čte nějaká podobná upozornění, protože se jim v aktuální čase nemají prostor věnovat.

Dá se však předpokládat, že Apple to bude mít patřičně vyřešené. Je jen otázka, proč takový krok vlastně zavádět a komu má ve finále prospět. Smysl by to však mohlo mít v různých zvýhodněných balíčcích. Třeba nás Apple ještě překvapí, a to dost možná už v rámci WWDC22. 

.