Zavřít reklamu

Když se řekne „Apple a design“, naprosté většině lidí se takzvaně na první dobrou vybaví šéfdesignér Jony Ive, a to i přesto, že v Applu již více než dva roky nepůsobí. Na designu produktů z dílny cupertinské společnosti se ale pochopitelně podílelo mnohem více lidí. V dnešním článku si připomeneme pět osobností, které mají zásluhu na tom, jak vypadají výrobky od Applu.

Za vzhled Apple produktů zodpovídá tým s názvem Apple Industrial Design Group. Byl sestaven proto, aby bylo možné navrhovat design výrobků přímo v prostředí společnosti Apple, a snížit tak delegování těchto úkolů na třetí strany na co nejmenší možnou míru. Díky tomu, že v Applu pracuje interní designérský tým, je také možné rychleji a efektivněji provádět případné změny a úpravy, další neoddiskutovatelnou výhodou je možnost práce v maximálním utajení, které je pro Apple opravdu velkou prioritou. Počátky tohoto týmu se datují do roku 1977 – tehdy Steve Jobs najal Jerryho Manocka, aby navrhl design počítače Apple II.

Haartmut Esslinger

Hartmut Esslinger, narozený v roce 1944, je designér a vynálezce, jehož jméno je spojeno například také s konzultační designérskou firmou Frog Design Inc. Esslinger navázal spolupráci s Applem v roce 1982, kdy s firmou uzavřel exkluzivní dvoumilionovou smlouvu.. V době svého působení v Applu se měl kromě jiného podílet také na designové strategii, která by firmu proměnila v celosvětově proslulou značku. Ve spolupráci se zmíněnou firmou Frogdesign byl vytvořen design s názvem Snow White, který Apple aplikoval na své produkty v letech 1984 – 1990. Poté, co Steve Jobs vroce 1985 opustil společnost Apple, zrušil Esslinger svou smlouvu s cupertinskou společností a následoval Jobse do jeho nově založené firmy NeXT.

Robert Brunner

Robert Brunner působil v designérském týmu společnosti Apple v letech 1989 – 1996 coby jeho ředitel. Jeho nástupcem se stal právě Jony Ive. Robert Brunner se v době svého působení v čele jablečného designérského týmu podílel na řadě produktů včetně PowerBooku. „Až zemřu, na mém náhrobku bude nápis ‚chlápek, co zaměstnal Jona Iva‘,“ žertoval Brunner v roce 2007 v jednom ze svých rozhovorů. Na své působení v Applu vzpomíná Brunner jako na úžasnou a neopakovatelnou zkušenost, která ho mnohému naučila. Po svém odchodu z Applu se Robert Brunner podílel na designu softwaru i hardwaru pro firmy jako Beats, Adobe, Polaroid nebo třeba Square.

Kazuo Kawasaki

Japonský designér Kazuo Kawasaki spolupracoval se společností Apple počátkem devadesátých let minulého století. Zásluhy si připisuje zejména za svou práci na designu některých přenosných kousků jablečné elektroniky. Kawasaki mimo jiné navrhl také několik různých prototypů přenosných počítačů – MindTop, POPEYE, Pluto, Sweatpea a JEEP. Kawasaki navržené prototypy přenosných počítačů Apple na jednu stranu nesly stopy designu, typického pro první polovinu devadesátých let, na druhou stranu ale nepostrádaly ani jisté futuristické prvky. Kazuo Kawasaki v současné chvíli působí jako profesor na univerzitě v Ósace, je držitelem celé řady cen, a napsal několik publikací. Na kontě má například také design brýlí nebo invalidního vozíku CARNA.

Marc Newson

Australský rodák Marc Newson začal se společností Apple spolupracovat v září roku 2014. Byl jedním z členů týmu, vedeného Jonym Ivem, a právě Iveho se rozhodl v roce 2019 následovat do jeho vlastní firmy LoveFrom. V Applu se Marc Newson podílel na designu některých klíčových produktů včetně chytrých hodinek Apple Watch, v jeho non-apple portfoliu lze nalézt například šperky, oblečení, nebo třeba nábytek. Marc Newson je dlouholetým přítelem bývalého šéfdesignéra Applu Jonyho Iva, a při své práci upřednostňuje hladké geometrické linie, průsvitnost, průhlednost, a téměř se vyhýbá používání ostrých hran.

Marc Newson Jony Ive

Evans Hankey

Po odchodu Jonyho Iva si tým průmyslového designu ve společnosti Apple vzala na starost Evans Hankey – stala se jeho viceprezidentkou. Evans Hankey působila v designérském týmu společnosti Apple řadu let, původně zde měla na starosti studio a byla také podepsána pod více než třemi stovkami patentů. O práci, kterou Evans Hankey odvádí, nebylo zveřejněno příliš mnoho informací. Pod vedením Jonyho Iva ale pracovala několik let, a on sám se při svém odchodu ze společnosti Apple netajil tím, že má v její schopnosti naprostou důvěru.

Evans Hankey
.