Zavřít reklamu

Logo společnosti Apple prošlo za dobu její existence několika zásadními proměnami. V dnešním díle našeho seriálu s názvem Z historie Applu si připomeneme konec srpna roku 1999, kdy společnost Apple dala definitivní sbohem logu nakousnutého jablka v barvách duhy, a přešla k jednodušší, jednobarevné variantě.

Většině z nás jistě přijde výměna barevného loga za jednodušší jako něco, nad čím snad ani není potřeba se pozastavovat. Loga mění v průběhu svého fungování celá řada různých společností. V tomto případě tomu ale bylo jinak. Apple logo duhového nakousnutého jablka používal od roku 1977, a výměna jeho duhové varianty za jednoduchou jednobarevnou verzi se neobešla bez reakce ze strany příznivců Applu. Za změnou stál Steve Jobs, který byl tehdy již nějakou dobu zpět v čele společnosti, a který se po svém návratu rozhodl provést řadu významných kroků a změn jak v produktové nabídce, tak i po stránce chodu společnosti, propagace a marketingu. Kromě změny loga je s Jobsovým návratem spojená například také reklamní kampaň Think Different nebo ukončení výroby a prodeje některých produktů.

Na prvním logu společnosti Apple figuroval Isaac Newton, sedící pod stromem, tato kresba byla ale po necelém roce nahrazena ikonickým nakousnutým jablkem. Autorem tohoto loga byl tehdy devětadvacetiletý Rob Janoff, který tehdy od Jobse dostal dva jasné pokyny: logo nesmí být „roztomilé“, a má vizuálně odkazovat na tehdy revoluční 16-barevný displej počítače Apple II. Janoff přidal jednoduché nakousnutí, a barevné logo bylo na světě. „Cílem bylo navrhnout lákavé logo, které by se zároveň lišilo od všech, která v té době existovala,“ uvedl Janoff.

Podobně jako barevné logo odráželo tehdejší novinku v produktové nabídce Applu, byla i jeho jednobarevná verze v souladu s novými produkty. Jednobarevné logo se například ještě před zmíněnou změnou objevilo na počítači iMac G3, v softwaru od Applu – například v Apple menu – ale ještě nějakou dobu zůstávala zachována duhová varianta. K oficiální změně došlo 27. srpna roku 1999, kdy Apple rovněž nařídil autorizovaným prodejcům a dalším partnerům, aby přestali používat duhovou variantu. Partneři si pak mohli vybrat mezi černou a červenou verzí zjednodušeného loga. Apple v související dokumentaci mimo jiné uvedl, že změna má reflektovat vývoj značky Apple. „Nebojte se, naše logo jsme nenahradili – pouze jsme jej aktualizovali,“ uvedla firma.

.