Zavřít reklamu

Jednou ze softwarových funkcí nových Google Pixelů 6 a 6 Pro, která mnohé skutečně zaujala, je Magic Eraser. Umožňuje vám snadno vymazat lidi a jiné nežádoucí předměty z vašich fotografií. V mnoha případech jsou navíc výsledky skutečně dobré a jen stěží poznáte, že byla fotografie nějak upravena. Umí to ale i iPhone. Tedy skoro. 

Retuš fotografie je stará stejně jako sama moderní fotografie. Už v roce 1908 totiž vyšel podrobný manuál k tomu, jak retušovat negativy filmů. I když to byl proces zdlouhavý, měl výhodu v tom, že autor nemusel retušovat každou vytisknutou fotografii, ale učinil tak ještě před samotným tiskem. Tím se dosáhlo i konzistentních výsledků a stejně vypadajících kopií. Nyní nám stačí v různých aplikacích nechtěný objekt vybrat. Google na to jde ale v jeho Pixelech 6 ještě snadněji.

Magic Eraser detekuje rušivé vlivy na vašich fotografiích, navrhuje, co by na nich bylo možné odstranit, a umožňuje vám vybrat si, zda je chcete odstranit všechny najednou nebo po jednom. A to samozřejmě jednoduchým klepnutím do displeje. Strojové učení zde pak odpovídá za to, aby nahrazená plocha byla maximálně věrná. Vyjma lidí detekuje např. i elektrická vedení a další objekty. Pokud chcete, můžete objekty ale označit i ručně. Funkce je dostupná na Pixelech 6 v rámci aplikace Fotky Google.

Snapseed a jeho Čištění 

I když je tedy funkce určena výhradně novým Pixelům, Google ji nabízí již po dlouhá léta v rámci své vlastní aplikace distribuované nejen skrze Google Play ale také App Store. Samozřejmě se jedná o Snapseed, tedy prakticky tu nejlepší možnou editační aplikaci, která je navíc k dispozici úplně zdarma. Nefunguje sice automaticky, ale i tak přináší podobně dobré výsledky. Funkce samotná se pak jmenuje Čištění.

Stačí k tomu v aplikaci načíst fotografii, na které chcete něco retušovat, zvolit Nástroje a poté Čištění. Pak už jen tažením prstu vyberete objekt nebo objekty, které chcete odstranit a jakmile prst zvednete, ty samy zmizí.  

Aplikaci Snapseed si stáhněte zde

Ostatní tituly 

Jedním z nejoblíbenějších titulů pro retuš fotografií na mobilních telefonech je Touch Retouch (za 49 Kč v App Store). Ten nad ostatními vyniká tím, že nabízí funkci odstraňování linií. Např. takové elektrické dráty tak nemusíte vybírat ručně, ale stačí na ně klepnout. Pokud se pak chcete vrhnout na retuš portrétu, skvělým nástrojem je v takovém případě Facetune (zdarma v App Store).

Nástroje k odstraňování nedokonalostí zde tedy máme, a to i co se platformy iOS týče. Jistě by ale nebylo od věci, kdyby se něco podobného naučil i Apple s jeho iPhony. Jeho strojové učení je dostatečně výkonné na to, aby objekty na fotografii dokázalo identifikovat a ideálně také označit. Mnohým by to tak ušetřilo množství práce.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více