Zavřít reklamu

Před několika dny Netflix konečně povolil stahování obsahu pro sledování offline. Jedním z hlavních důvodů, proč tato možnost přišla až nyní, prý byly problémy s hledáním vhodného formátu a kvality.

Při stahování jsou nabízeny dvě úrovně kvality – „Standard“ a „Higher“. Není známo, jaké konkrétní rozlišení a datové toky mají, což je způsobeno jejich variováním vzhledem k obsahu. Netflix chtěl totiž poskytnout co nejlepší poměr mezi kvalitou a velikostí staženého souboru.

Výsledkem je lepší kvalita při nižší velikosti

Variabilní datový tok využívá ke streamování už déle, pro stahování chtěl ale přijít s ještě úspornějším řešením. Zatímco streamování tedy dosud využívalo kodek (typu komprese dat) H.264/AVC Main profile (AVCMain), Netflix pro mobilní zařízení představil podporu pro dva jiné – H.264/AVC High profile (AVCHi) a VP9, přičemž první využívají iOS zařízení a druhý zařízení s Androidem.

VP9 je z hlediska poměru mezi kvalitou a datovým tokem lepší; i když je ale dostupný zdarma, Apple tento kodek vytvořený Googlem nepodporuje a zatím to nevypadá, že by se to mělo v dohledné době změnit. Netflix proto zvolil AVCHi. Rozhodl se přitom pro kompresi dat využít nový způsob. Ten spočívá v analýze jednotlivých scén a určení jejich obrazové komplexity (např. klidná scéna s minimem pohybu vs. akční scéna s mnoha pohyblivými objekty).

Podle ní je pak celý film/seriál „rozkrájen“ do částí o délce mezi jednou a třemi minutami a pro každou část je individuálně spočítáno rozlišení a datový tok potřebný pro dosažení požadované kvality. Tento přístup byl pak využit i pro kodek VP9 a Netflix má v plánu jej aplikovat na svou kompletní knihovnu a využít nejen pro stahování, ale i pro streamování.

Odlišné kodeky a způsob komprese mají dva důsledky: snížení datového toku při zachování původní kvality, nebo zvýšení kvality při zachování stejného datového toku. Konkrétně mohou soubory s objektivně stejnou kvalitou obrazu vyžadovat o 19 % méně místa u kodeku AVCHi a až 35,9 % méně místa u kodeku VP9. Kvalita videa se při stejném datovém toku (příspěvek na blogu Netflixu udává příklad pro 1 Mb/s) oproti AVCMain zvýšila u AVCHi o 7 bodů dle testovacího standardu VMAF, u VP9 pak o 10 bodů. „Tyto nárůsty stanoví znatelné lepší obrazovou kvalitu pro mobilní streamování,“ píše se na blogu.

Zdroj: Variety, Netflix
.