Zavřít reklamu

Steve Jobs nepůsobí ve společnosti Apple, kterou spoluzakládal, od jejího založení až po dnešní dobu. Co však dělal mezi tím?

Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem a Ronaldem Waynem založili společnost 1. dubna 1976. Tehdy nesla název Apple Computer, Inc. Po několika úspěšných letech Steve Jobs v roce 1983 přemluvil tehdejšího výkonného ředitele společnosti PepsiCo – Johna Sculleyho ke spolupráci památným výrokem: „Chceš dál prodávat sladkou vodu do konce svého života, nebo chceš jít se mnou a změnit svět?“

Sculley opustil perspektivní místo u PepsiCo a stal se výkonným ředitelem (CEO) u Apple. Počáteční vztah dua Jobs & Sculley se zdál neotřesitelný. Tisk si je zamiloval a stali se prakticky mluvčími počítačového průmyslu. V roce 1984 ještě Jobs uvedl první počítač Macintosh. Prodeje ale nejsou nijak oslnivé. Sculley se pokouší reorganizovat Apple. Odsunuje Jobse do pozice, kde na chod firmy nemá prakticky žádný vliv. Vznikají první vážnější konflikty, v této atmosféře opouští Apple Wozniak.

Jobs intrikuje a snaží se Sculleyho odstranit. Pošle jej na obchodní cestu do Číny, kterou si vymyslel. Sculley se ale o tom dozví. Jobs je odstaven definitivně, rezignuje a opouští Apple s několika zaměstnanci. Prodává veškeré akcie a ponechává si pouze jednu jedinou. Vzápětí zakládá trucpodnik NeXT Computer. Malý tým inženýrů vyvinul vlastní počítač NeXT s procesorem Motorola 68040, tiskárnu, operační systém a sadu vývojářských nástrojů. V roce 1989 spatřila světlo světa první finální verze NeXTSTEPu.

Černý počítač předstihuje o několik let konkurenci. Odborníci jsou nadšeni z nového výrobku Jobse. Zákazníci jsou opatrnější, počítač se špatně prodává. Cena je příliš vysoká. Vlastní továrna je zavřena, počítačů se vyrobilo jen 50 000. V roce 1993 se NeXT Computer, Inc. přejmenuje na NeXT Software, Inc. Operační systém NeXTSTEP je díky snadné přenositelnosti portován pro procesory Intel, PA-RISC a SPARC. NeXTSTEP se měl stát systémem 90. let 20. století. Tohoto cíle ale zdaleka nedosáhl.

NeXTSTEP vychází ze zdrojového kódu BSD Unix z University of California v Berkeley. Jedná se o objektově orientovaný Unix, oproti konkurenčnímu Mac OS a Windows je stabilní a má vynikající podporu síťových nástrojů. Pro zobrazování a tisk dokumentů je použit Display PostScript Level 2 a implementace technologie True Color. Multimédia jsou samozřejmostí. Elektonická pošta NeXTmail podporuje nejen soubory Rich Text Format (RTF) ale i zvuk a grafiku.

Na platformě NeXTSTEP byl vyvinut i první internetový prohlížeč WorldWideWeb. John Caramack vytvořil na NeXTcube své dvě nejpopulárnější hry: Doom a Wolfenstein 3D. Perličkou je, že v roce 1993 NeXTSTEP podporoval šest jazyků – včetně češtiny.

Poslední stabilní verze systému byla označena 3.3 a byla uvolněna v únoru 1995.

Mezi tím se na Apple řítí problémy ze všech stran. Klesají prodeje počítačů, neustále se odkládá radikální modernizace operačnímu systému. Steve Jobs je najat v roce 1996 jako externí konzultant. Má pomoci s výběrem již hotového operačního systému. Celkem překvapivě 20. prosince 1996 Apple kupuje NeXT Software, Inc. za 429 milionů dolarů. Jobs se stává „dočasným“ generálním ředitelem s platem 1 dolar ročně.

Systém NeXT tak položil základy pro vyvíjený operační systém Mac OS. Pokud nevěříte, prohlédněte si níže uvedené rozsáhlé video, na kterém mladý Steve Jobs, bez své dnešní uniformy, představuje právě operační systém NeXT. Prvky, které známe ze současné verze Mac OS jsou znát na každém kroku.

Ať se jedná o zobrazený dock či menu jednotlivých aplikací, přesouvání oken včetně zobrazování jejich obsahu apod. Podobnost zde prostě je, a ne zrovna malá. Na videu je také vidět, jak byl NeXT nadčasový, hlavně díky němu vznikl výborný operační systém Mac OS, který je tolik opěvován Apple fanoušky či uživateli.

Zdroj: www.tuaw.com
.